Geri Dönüşümlü Oyun

Yorum Ekle
                                                                               

                                                 
                                                                                                                               03/05/2020

Okuldan aile etkinliği olarak verilmiş geri dönüşüm temalı bir etkinlik yapmak. Günlerdir geciktiriyoruz, tembellik yapıyoruz. Ama malzemeler birikiyor bir yandan da. Nedir bu malzemeler derseniz, yumurta kartonları, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu ruloları, plastik ambalaj ve paketler, kumaş parçaları...gibi.

Bugün oturduk, çok çalıştık ve ortaya birbirinden hoş, yapması keyifli, kullanması pratik dönüşümler çıkardık. Telefon tutucular, sepetler,kutular ve çantalar. Hepsi de pek hoş olmuştu doğrusu.
İpek başlarda bize katılmak istemese de sonradan eline alınca bir kutuyu başladı onu süslemeye. Yaratıcılık bir kere girince insanın içine fokurdayan kazan gibi taşmaya hazır hale geliyordu. İşte o vakit onu izlemesi öyle zevkli oluyordu ki, yaptığı işe odaklanması ve her yaptığı aşamada onay bekleyen, ortaya çıkardığı şeyin kabul görmesini bekleyen bir haz duyuyordu o da kanımca.

Aslında yumurta kartonlarını boyamaya bir kaç gün önceden başlamıştık. Ara ara oynadığımız oyunlarda ben karton boyamayı seçiyor, böylelikle hem oynuyor hem de boyama yaparak ben de deşarj oluyordum. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var. İpek tek çocuk olduğu için sürekli ya benimle ya da babasıyla beraber oynamak ister. Kendi başına oynamaktan pek hoşnut olmaz. Ama aslında bizimle bir süre oynayıp doyuma ulaştığında pekala da kendi kendine kalabiliyor. Neyse ben de bu duruma şöyle bir çözüm getirmiştim oyun terapistimizin öneisiyle. Bir zaman koyuyordum ve şu kadar süre oynayacağız sonra ben odadan ayrılacağım diye. Bu hem bana yarıyordu, ne kadar oynayacağımı bilmek açısından, hem de İpek'e yarıyordu. Ne zaman ne olacağını bilmesi açısından. Çocukların buna çok ihtiyacı var. Ayrıca, kendimi de oyuna daha iyi verir olmuştum. En azından belirlediğim süre boyunca başka hiç bir şey yapmıyor, sadece kızımla oluyordum.

Evlerde kaldığımız şu dönemde ise haliyle oyun süremiz de arttı. Bu durumu da şöyle güncelledim. Sürenin yarısında benim istediğim oyun, diğer yarısında onun istediği oyun oynanıyordu. Ben daha çok yapılandırılmış oyunlar ( boyama, takı yapma, bebek giydirme, lego, puzzle gibi oyunlar ) seçerken, İpek'in oyunları yapılandırılmamış, akışına göre ve onun yönlendirmesine göre oyunlar oluyordu.

İşte ben de bir süredir benim oyun zamanında birlikte boyama yapmayı önerdim. Ve epey boyanmış, kesilmiş kartonumuz olmuştu. Bugün de o kartonlarai kutulata son şekillerini verdik.
Faydalandığım kaynak ise youtube oldu. Yumurta kartonlarından neler yapılır diye arayınca karşıma bir sürü şey çıkmıştı. Sonra biraz da bizim yaratıcılığımızla ortaya bu sonuçlar çıktı.

                                                                                        DENEYİN..SEVECEKSİNİZ....

Yorum için açıklama