ÇOCUK, NEFES VE YOGA

4 Yorum

       
 Bu başlık için kendimden kopya çektim. Bir kaç sene önce yazdığım bir yazının gelişmiş ve başka şeyler eklenmiş haliyle yeniden yazmak istedim. o yazımı da buradan okuyabilirsiniz.


         
          İlk anlatmak istediğim konu doğru nefes alma yani nefesini doğru kullanabilme. Bebekler diyaframlarını çok iyi kullanarak doğru nefes alırlar. Bebek gün boyu yüksek sesle ağlasa da sesi bile kısılmaz. işte bunun sebebi tam kapasite kullanabildiği diyafram adalesi sayesindedir. Daha sonra ne oluyor da bebek, diyafram adalesini aynı başarıyla kullanamamaya başlıyor? Nedenini merak ettim ve araştırdım. Bilmek isterseniz buradan  okuyabilirsiniz. Diyafram kasını kullanma kapasitesini kaybetmemesi için de rehberlik etmek gerekiyor. İşte tam da bu yüzden çocuklara bu konuda destek olup rehberlik yapmak gerekiyor. Bu konu ciddi. Doğru nefes alımıyla hayatınız daha sağlıklı, daha olumlu ve sakin geçiyor.

         Yogaya başlangıçta da en önemli adım doğru nefes alma egzersizleridir. Çocuklara yoga ile doğru nefes almayı öğretebilir ya da kalıcı hale getirebilirsiniz. Yogaya eğlenceli bir başlangıç olarak öncelikle nefeslerinin farkında olmak için yapılan basit bir egzersiz örneği vermek istiyorum. Aynı zamanda eğlenceli bir aktivite.
         Gelin sizlerle de bir alıştırma yapalım. Çocuklarınızın çok seveceği bu etkinlik nefesini doğru kullanmasını, farkına varmasını sağlayacak.

          Pipetlerle pon ponları  üfleme. Biz bu etkinliği yaptığımızda İpek 22 aylıktı. Biraz erken başlamışım :)))
Başlarda ne yapılacağını anlayamamıştı ama üfleyerek pon ponları yerinden oynatmayı başarınca pek keyiflenmişti.

Pon ponları nefesiyle gösterdiğim çizgiye kadar hareket ettirmesini istedim. Ancak yerinden kıpırdatabilmesi bile yeterli.   Pon ponları belirlenen hedefe ulaştırma ise daha ileri yaşta çocuklara yaptırılabilir. Odanın bir ucundan diğer ucuna üfleyerek hedefe ulaşma eklenebilir.  Türlü türlü oyunlar denenebilir. Çocuklar arası yarışma şeklinde oynanabilir. Kaç nefeste nereden nereye ulaştırabildiği birlikte sayılabilir.


Çocuklarımıza nefes egzersizleri yaptırarak doğru nefes almayı bırakmamalarını sağlamamız gerekiyor.. Egzersiz sayesinde çocuklardaki stres, huysuzluk, sinir gibi sorunların üstesinden gelinebilir. Başlarda ne yapıldığının farkında olmayan çocuğun, sonra sonra alışkanlık haline getirip zor anlarında öğrendiği nefes tekniklerine başvurabilir.

Diyeceğim doğru nefes alma ciddi ve önemsenmesi gereken bir konu. Yıllar önce aldığım tiyatro eğitimi sayesinde doğru nefes alma tekniklerini öğrendiğim ve artık otomatik olarak o şekilde nefes almayı bildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. 

Herkesin, yaşam kalitesini arttırmak için doğru nefes alma tekniklerini öğrenmesi ve uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bizler bilelim ki çocuğumuz bebekliğinden beri zaten sahip olduğu doğru bilgiyi kaybetme dönemi geldiğinde onlara rehberlik edebilelim. 

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

                                                                                    05/06/2020