Kasım'da Neler Yapmışız?( II )

Yorum Ekle

Kasım ayı önerileriyle devam ediyoruz. Bir önceki yazımda gittiğim bir etkinlikten detaylarıyla bahsetmiş, bazı duygu hallerimden dem vurmuş, konunun dışına çıkarak bu ayın tavsiyelerine pek yer verememiştim. Ben de ikinci bölüm yaparak bu yazımda onları ele almak istedim.

Tiyatro


Veee işte size önerebileceğim bir tiyatro oyunu. Şehir Tiyatrolarında oynanan "Oyunun Oyunu" adlı oyunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Aynı oyunu seneler önce izlemiştim. Sanırım özel bir tiyatronun sunumuydu. Yine aynı keyif ve kahkahayla izledim. Harbiye sahnesinde gösterimdeydi. Ancak bu ay Kağıthane sadabat sahnesinde oynuyor sanırım. Kaçırmayın....Harika vakit geçireceksiniz.


Kitap


Bu sefer tanıtmak istediğim bir çocuk kitabı. Aslında sadece çocuklar için değil bu kitap bence. Yetişkinlerin de okuyup çok şey alacağı bir kitap. "Penelope". Kitabın yazarı sevgili arkadaşım Göknur Birincioğlu'nun kitap tanıtım gününe gitmiştik Happynest'te. Böylelikle kitabı ilk kez kendi sunumuyla dinlemiş olduk. Kendi gibi sıcacık, samimi ve son derece kendine özgü yazılmış kitapta, hayal gücü çok gelişmiş bir çocuk, kafiyeler, kelime oyunları, deyimler ve müthiş bir düşler dünyası var. Çocuğunuzla birlikte çok keyif alarak okuyacağınız bu kitabı kesinlikle kaçırmayın. Eminim siz de seveceksiniz.Sinema

Bu ay önereceğim film de çocuk filmi olacak. "Inside Out" Türkçeye "Ters Yüz" olarak çevrilmiş. Konusu ise; babasının işinden dolayı evini arkadaşlarını sevdiklerini bırakıp yeni başlangıçlar yapmak zorunda kalan bir kızın yaşadığı duygusal sorunları kendi iç dünyasıyla çözmeye çalışmasını anlatan harika bir animasyon filmi. Bu filme de çocuk filmi demek haksızlık olur. Yetişkinlerin de keyifle ve çok şey öğrenerek izleyebileceği bir film diyebilirim. Hepimizde var olan pek çok duygunun vücut bulmuş şekliyle karşımızda oluşu ve birbirleriyle girdiği mücadelede kendi yaşantılarımızdan da bir çok şey bulacağımız bir çerçevede sunulması filmi ilginç ve izlenesi kılan etmenler bana göre. Biz çok daha önce izlemiştik. Filmin ikincisi de 2016'da oynadı. Onu da izledik. Eğer 1. bölümü izlemediyseniz önce ondan başlayın. Biz İpek'e yaşına daha uygun olduğundan 1. sini izlettik. 2. si genç kızlığını anlattığından onu da daha sonra izler diye düşündük. Unutulmaz filmler arasına girmesi gereken bir film diye düşünüyorum.

Mekan

Bu ay için mekan önerim evime yürüme mesafesinde olmasına rağmen ilk kez gitme fırsatı bulduğum ve çok beğendiğim Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel'in roof katında yer alan Bar 212. Panoromik İstanbul manzarası, Çarşamba ve Cuma geceleri canlı olarak caz müziği keyfi yaşatan muhteşem atmosferi ile tavsiye edeceğim, hoş vakit geçireceğiniz bir mekan. Bir şeyler içerken bir yandan sohbet edip bir yandan da harika yorumlarıyla caz dinlemenin keyfine varacaksınız. Program akşam 21.00-21.30 gibi başlıyor. Gece 01.00'e kadar devam ediyor.


Olay Olay

Kasım ayında benim için önemli olan bir başka şeyden daha bahsetmek isterim. Bu sene ikinci üniversite başvurumu yaptım. Üniversite mezunlarına sınavsız ikinci üniversite okuma imkanı sunan Anadolu Üniversite'sinin açılan bölümlerine baktım ve benim için en uygun olan ve hep istediğim Radyo Televizyon bölümüne kaydımı yaptırdım. Hep istediğim derken, bir zamanlar ( İpek'ten önce ) yüksek lisans yapmak istemiş, Radyo Televizyon bölümünü tercih etmiştim. Çünkü daha önce diksiyon ve seslendirme eğitimi almış, bir şekilde ucundan kıyısından bu camiaya girmiştim. İstedim ki eğitimim daha sağlam ve kökten olsun ki hak ettiğim yere gelmemde bana yardımcı olsun. Ancak ne var ki, Mimar Sinan Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü yüksek lisans başvurusunda bulunup "Ales" sınavını kazanıp mülakata girdiğimde, bölümdeki hocalar açık açık beni almayı tercih etmeyeceklerini, öğretmenlik gibi zaten çok önemli ve iyi bir mesleğe sahip olduğumu, hem bu bölümün benim okuduğum İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüyle hiç bir ilgisi olmadığını, dolayısıyla bölüme girme şansımın pek olmadığını söylediler. 
Gelgelelim işte bugün istediğim bölümde yüksek lisans değil ama ön lisans okuyarak kendimi kabul ettirmiş bulunmanın gururunu yaşıyorum :))))))
Geçtiğimiz haftalarda derslerden ilk sınavımızı olduk. Ara Dönem sınavı için çok fazla hazırlanacak zaman bulamamıştım ama ders çalışabildiğim zamanlarda, iyi ki başvuruda bulunup bölüme girmiş ve bu dersleri almış olduğumu düşündüm. Çünkü hem çok keyif alarak bir çok şey öğreniyor, hem de gelecekte belki de başka bir mesleğe daha kendimi hazırlıyordum. 
Sınavlara çalıştığım günler....


Şimdilik bu kadar diyerek, Aralık ayı derlemelerimi de yazıp yayınladıktan sonra okumaya beklerim. 

Takipte kalın....Sevgiyle kalın....Hoşçakalın...

Yorum için açıklama