İradeli Ve Tutkulu Çocuklar

Yorum Ekle

İnatçı, ben merkezci ve kendi isteklerinde direten çocukları başlıktaki gibi tanımlarsak bakış açımız değişir mi acaba? İradeli çocuk, tutkuları olan çocuk ilk olarak harika çocuk gibi gelmiyor mu kulağa? Aslında bildiğin şımarık çocuk bizim kültürümüzde. Çünkü bizde çocuk dediğin, denileni yapan, itaat etmeyi bilen ve buna rağmen hep başarılı olan, akıllı ancak aklı evvel olmayandır.

Geçenlerde okuduğum bir makalede güçlü istekleri olan bir çocuğa sahipseniz, şanslısınız diyordu. Küçükken ailelerini zorlasalar da, büyüdüklerinde müthiş birer yetişkin olurlar. Kendi kendini motive edebilen, istediklerinin peşinden giden kişiler olurlar. Aileler böyle çocukların güçlü iradelerini kırmamak için zor tutarlar kendilerini ama bu çocuklar ileride çoğunlukla liderler olarak karşımıza çıkarlar.

İradeli ve tutkulu çocuklar, cesaretlidir. Başkalarının söylediklerini kabul etmeyip kendi kendilerine bir şeyleri öğrenmeye çalışır. İsteklerini her şeyin üzerinde görüp ısrarla üzerine giderler. Duyguları tutkulu ve kocamandır. Aileleriyle sık sık çatışmaya girerler. Ancak kararlı ve tutkulu çocukların yüksek enerjileri vardır. Bu özelliklerini avantajlı ve işbirliğine açık hale getirmek için yapmamız gerekenler neler olabilir?

Bu konuya değindiğime göre evet bizim evde de bir tane var bunlardan. İpikomuz bu tanımlara çok uyuyor. Ben de konuyla ilgili araştırma yaptığımda bakın neler elde ettim.

* Kurallar ve rutinlerle güç savaşlarına girmemek gerekiyor. Yapılması gereken sakince kuralı hatırlatıp devam etmek. Mesela koyulan yemeği yemek istemediği zamanlarda, çatışmaya girmek yerine "bugün evde bu yemek var. Akşam yemeğimiz bu"..gibi cümlelerle sakince durumu açıklayıp yemeye devam etmek gibi. Ya da çizgi film izlemek için tutturuyorsa, kızmak hayır demek yerine "Şu an çizgi film izleme zamanı değil. oyuncaklarınla oynayabilir ya da birlikte puzzle yapabiliriz"...gibi. Hala ısrar ediyorsa tek yapacağınız sakin kalmak ve tutarlı olmak.

* İradeli çocuklar kendileri görerek öğrenmeyi tercih ediyor. Mesela sobanın sıcak olduğunu bizzat deneyimleyerek öğrenmesi daha etkili onlar için. Tabii ki ciddi bir güvenlik tehlikesi olmadığı takdirde deneyimlemelerine izin verebiliriz. Ayrıca bu çocuklar sınırları zorlamasını da çok iyi bildiklerinden esas anahtar kelime sakinlik. Onlara karşı sakin kalabilirsek aramızda geçebilecek sürtüşmelerin de önüne geçebilirmişiz.

* Liderlik ve hakimiyet onlar için her şeyden önemlidir. Davranış ve hareketlerinin kontrolü mümkün olduğunca onun üzerinde olmalı. Mesela dişlerini fırçalamasını söyleyip durmak yerine daha farklı bir soruyla dikkatlerini çekebiliriz. Çıkmadan önce başka ne yapmamız gerekiyordu? gibi...Her sabah kahvaltı ederiz, tuvalete gideriz ve çantamızı hazırlarız. Çantanı hazırlamışsın bile bravo..Başka ne yapmamız gerekiyordu?.....

*Emirler verirseniz terslenecektir. Seçenek sunarsanız kendi kendinin hakimi gibi hisseder. Tabii ki makul seçenekler sunmalısınız. Eğer markete gitmek istemiyor, oyun oynamaya devam etmek istiyorsa sorulacak soru; şimdi mi yoksa 10 dakika sonra mı gitmek istersin? 10 dakika sonra gitmek de zor geliyorsa senin için ne yapabilirim?

*Bedeninin söz hakkı kendine ait olmalı. Mesela hava serin ve ceket giymek istemiyor. "Ceket giymek istemediğini anlıyorum. Senin kararın. Ben ceket giyeceğim ve dışarısı da soğuk. Sen de dışarıda üşür ve kararını değiştirirsen eve geri dönmek istemiyorum. O halde ceketini yanımıza almamıza ne dersin?"
Ve eğer ceketine ihtiyaç duyarsa siz kazanmış ve haklı olduğunuzu vurgulamak yerine doğal davrandığınız takdirde o da rahatlıkla fikirlerin değişebileceğini ve bunda utanılacak bir şey olmadığını görecektir.

* Size karşı gelmesi için zorlamayın. İnsanlar hangi yaşta olursa olsun zorlama geri tepmeyi beraberinde getirir. Eğer kızgın ve kavgacı bir tutum içinde olursanız o da aynı şekilde karşılık vermek isteyecektir. Güç savaşına girmemelisiniz. Durun ve derin nefes alın. Ve kendinize şunu hatırlatın. Çocuğunuzla girdiğiniz bir savaşı kazanmak çocuğunuzla olan ilişkinizi kaybetmekle sonuçlanabilir.

* Onu dinleyin. Bir yetişkin olarak en iyi sizin bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak iradeli çocuğunuzun kendi onuru ve tutkuları var. Ve kendi doğru bildiğini savunmak gibi bir durumu var. Yalnızca sakin bir şekilde onu dinleyerek ve yansıtarak anlamaya çalışmanız daha yargısız olacaktır. "Banyo yapmak istemediğini anlıyorum. Biraz daha bunu bana açıklar mısın?" gibi bir soruyla  altta yatan sebebi öğrenmeniz de kolaylaşacaktır.

*Onun bakış açısıyla görmeye çalışın. Ona söz verdiğiniz bir şeyi yapmayı unuttuğunuzda onun sinirlenmesini şımarıklıkla suçlayabilirsiniz. Ancak ona göre o çok haklı çünkü ona söz verildiği zaman yerine getirilmesi gerektiğini öğrettiniz. Ama siz sözünüzü tutamadınız. Bu durumda özür dilemeli hatanızı kabul etmelisiniz.

*Çocuklar kavgayla öğrenmez. Hepimiz gibi adrenalin pompalanırken öğrenme algıları kapanır. Ne kadar kızar çocuğunuzu cezalandırırsanız o kadar sizi memnun etme isteğini yıkarsınız. Eğer üzgünse bunu ifade etmesine yardım edin. Böylelikle evde herkesin birbirini kibarca dinlediğini öğrenir. Çocuklarınız söylediklerinizden çok yaptıklarınızdan öğrenir.

*İradeli çocuklar saygı bekler. Eğer bunu onlara sunarsanız onlarda bu saygıyı korumak için savaşmak zorunda kalmazlar. Ve çoğumuz gibi, çocuk da anlaşıldığını hissettiğinde rahatlar.

Karp'ın dediği gibi "Çocuklar çiçek gibidir. Her biri birbirinden farklı ama özel."


  Çocuğunuzu benzersiz özellikleriyle kabul edip, onları incitmeden soldurmadan sevmeli ve yetiştirmeliyiz.

Sevgiyle ve mutlulukla kalın...

Yorum için açıklama