Ekim Ayı İçin Seçtiklerim

Yorum Ekle

Ben bu yazıları yazmayı çok seviyorum. Biliyorum siz de seviyorsunuz. Bir çok şey öğrendik diyorsunuz. Benim de çok hoşuma gidiyor yazdıklarımdan birilerinin faydalanması. Neden hatırlatmıyorsunuz? Ne güzel her ay yazıyordum bir ara. O ay için derlediklerimi, gezdiklerimi, okuduklarımı, duyduklarımı paylaşıyordum. Şimdiye kadar hep olumlu eleştiriler aldım bu paylaşımım için. Madem öyle ben de devam edeyim diyorum. Her paylaştığım muhakkak o ay ile ilgili olmayabiliyor. Ben yalnızca her ay derlenecek yazılarımı paylaşımlarımı toparlıyuorum. Misal, Bienale Eylül ayında gittim ama bu ay paylaşacağım. Ya da tavsiye edeceğim kitabı daha önce okumuş olabilirim ama bu ay için bahsetmeye karar veriyorum gibi.

O halde buyurunuz keyifli okumalara ve birlikte paylaşmaya...Kitap

İkinci kez okuduğum ve belki de daha önce tavsiye ettiğim bir kitap. O kadar çok şey öğrendim ve benimsedim ki kendi düşünce ve yorumlarımı kattığım bir yazı bile yazdım kitapla ilgili. 


Film

Her ay sinemaya gidemiyorum. Hele yaz aylarında gerek tatil yapmak ve gezmekten, gerekse açık hava sineması değilse kapalı yere gitmeyi istememekten dolayı pek tercih etmiyorum. Bu yüzden evde ya da sinemada izlediğim filmleri paylaşmaya devam edeceğim. Bu seferki tavsiyem internette   yasal olarak kullanılan online film izleme sitesi cokeandcorn  da izlediğim bir filmden bahsedeyim. 
Orjinal adı "Theory Of Everything" Fizikçi Stephen Hawking'in hayatının konu edildiği filmde başarılı bir senaryo, harika bir oyunculuk izleyeceksiniz. Cokeandcorn'da yer alan -maalesef her istediğiniz filmi bulamıyorsunuz- filmleri farklı seçeneklerde izleyebiliyorsunuz. Her filmde her seçenek olmuyor ama mesela İngilizce altyazılı ya da Türkçe altyazılı ya da Türkçe dublaj olarak alternatifler olabiliyor. Bizim tercihimiz İngilizce dinleyip İngilizce altyazı izlemek . İngilizcesini geliştirmek isteyenler için de güzel bir seçenek. Hmm hatta ben öğrencilerime de bundan bahsedeyim. Pratik yapmaları için de faydalı bir yöntem.  

Tiyatro

39 Basamak

Geçen sezon sonu gittiğim bir oyundu. Zorlu PSM'de gösterimdeydi. Mayıs ayındaki son oyunlardan birini yakaladım ve gittim. Hem oyuncular pek sevdiklerim, hem de komik, heyecanlı, hareketli, çılgın bir casusluk serüveni, dinamik bir aksiyon, binbir kalıba giren oyuncularla bezenmiş bir hikaye var. Bu sezon da gösterimde olan oyunun biletlerini biletix'ten temin edebilirsiniz. Ayrıca Zorlu PSM'de de gösterimde olacak oyunun biletleri için burayı tıklayabilirsiniz.


Etkinlik
Tap dance workshop

La La Land filmini duymuşsunuzdur. En iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen oscar ödülü başta olmak üzere bir çok ödüle sahip olan filmin konusu ise; sanat tutkunu iki insanın hayallerini gerçekleştirme yolunda ilerlemeleri, bu iki insanın yollarının kesişmesi ve romantik müzikal modern zamana adanmış bir Hollywood masalı. Neyse film etkinliğini anlatacakken filmi anlatmaya başladım. Filmde harika müzikler eşliğinde tap dance yapıyorlar. Ve bu dans benim çocukluğumdan beri ilgi duyduğum, o siyah beyaz filmleri izlerken hayran olduğum bir danstı. Geçtiğimiz haftalarda Zorlu PSM, filmin Oscarlı müziklerini La La Land in Concert olarak gösterime sundu. Yan etkinlikler olarak da La La Land tap dance atölyesi koymuştu. Bunu görür görmez biletimi alıp & Ekim'de Sky Lounge'da yerimi aldım. Ve müthiş keyifli iki saatlik çalışma ile hayallerimden birini gerçekleştirdim. Ayrıca kurs olarak başlamayı da düşünüyor olabilirim. :)))))


Bienal 2017
Bienal İstanbul 2017, Eylül ayında başladı. Ben de Eylül sonlarında Galata Rum Okulun'ndaki bienali gezdim. 

Buraya birbirinden güzel fotoğraflar ekleyecektim. Ancak yanlışlıkla sildim :(  Şunu söyleyebilirim ki çok farklı ve ilgi çekici bir sergiydi. Bienal sona ermeden diğer yerlerde de gitmeyi planlıyorum. Oralarda çektiklerimi yayınlarım artık.


Mekan Keşfi

Fındıklı'da bir cafe. 
Bienalden çıktıktan sonra Fındıklı'ya doğru yürürken arkadaşımın tavsiyesiyle tam deniz kenarında bir cafede oturduk. Ama tam denizin üstü. Nasıl keyifli bir yer anlatamam. Adını hatırlamıyorum ancak, Mimar Sinan Üniversitesi'ni az geçince parkın içinden geçerek gidebiliyorsunuz. Bulunmayacak yer değil yani.

Bu aylık da bu kadar. 

Umarım paylaşımlarımı beğenirsiniz ve yorumlarınızı da alırım.
Sevgilerimle...


Yorum için açıklama