İpikonun 5 Yaş Doğum Günü Kutlamaları ( Part 1 )

Yorum Ekle


Her zaman diyorum ki, doğum günü gelmeden çok önce başlayayım hazırlıklara ki sıkışmayayım. Aradan 1 yıl geçiyor ve ben yine son dakika koşturmacalarında....

İpikomun doğum günü 16 Temmuz bilindiği üzere. Ancak yazın ortasında kutlayacak insan evladını bulmakta zorlanınca ve hatta kendimiz dahi İstanbul'da bulunmayınca çareyi doğum gününü erkene almakta buluyoruz.

Şimdiye kadar hep çok keyif aldım bu hazırlıklardan ve bizzat kendim yaptım. Süslemesinden pastasına, hediyeliklerinden menüye, mekana kadar her şeyiyle ilgilenip bir çoğunu da kendim hazırladım. İlk 3 sene işim daha kolaydı. Çalışma hayatına henüz başlamamışken bu gibi işler çok daha keyifli bir meşgale oluyordu bana. Uzun araştırmalar, el emeği, mekan aramalar filan hepsi epey bir zaman alıyordu.

Ancak ne zaman okul hayatı başladı( yani geçen yıl oluyor bu ) baktım olacak gibi değil yetişemiyorum hiç bir şey düşünmeden okulunda kutlama yapılmasına razı oldum. Hem arkadaşlarının da okulda doğum günleri kutlanmıştı. İpek için de hoş olacaktı. Ancak okulda kutlamanın bir dezavantajı benim orada bulunamamamdı. Haliyle okul gününde yapıldığından ben de kendi okulumda çalışmaktaydım. Hem zaten okulunun da aileyi kutlamaya almama gibi bir prensibi de vardı. Neyse sonuçta telefonla okul civarında bir pastahaneden pasta sipariş ederek, ve daha önce istediği şekilde tabak, bardak servis alışverişi yapıp okula göndererek  arkadaşlarıyla bir kutlama yaptılar.              
                                                              Geçtiğimiz yıldan
 Sonrasında ise ikinci üçüncü hatta dördüncü  kutlama bile geldi arkadan  🙊🙊🙈🙈. Şöyle ki; ikincisi aile ve yakın arkadaşları arasında yaptığımız bir kutlama oldu. Pastahaneden sipariş edilen temasız pasta ve yine temasız en sadesinden alınan tabak bardak v.s. ile şimdiye kadar olanların en sadesi oldu.  
Geçen yılın yorgunluğu ( benim iş, kızımın okul hayatına başlaması) da ancak bunu gerektirdi. Üçüncü kutlama artık gerçek gününde yani 16 Temmuz'da tatilde kutlandı.
 Ve yine tatilde bir kaç gün sonra bu kez de amcasının yaptığı bir sürprizle restoranda bir kez daha pasta kesme şeklinde gerçekleşti. Biz bu kutlama olayını biraz abartıyoruz anlayacağınız. Elbette ki bu durumdan en çok memnun olanlar önce kızım, sonra da ben :)))


Bu sene de ilk kutlamamızı geçen hafta okulunda gerçekleştirdik. Uzunca bir süredir bana doğum gününün ne zaman olacağını sorup duruyordu. Ben de Haziran ayında olacak diyordum. Haziran gelir gelmez heyecanla hangi gün olacağını beklemeye başladı. Bu arada okulda bir arkadaşından gördüğü prenses Bella kıyafeti istediğini söyledi. Ben de şimdiye kadar öyle prenses, peri v.s gibi giysiler almadığımdan hatta kendisinin de bebeklerine dahi ilgisi olmadığından ve çizgi filmlerini bile izlemediğinden o konuda bizim için bir ilk olacaktı. Çok da fazla ilgili olmamasına içten içe sevindiğim de ayrı bir gerçek. Neden bilmem şimdiye kadar olan doğum günlerinde de ne öyle popüler karakterler olsun istedim temamız, ne de ünlü çizgi film filan. Bize özgün farklı bir şeyler istedim hep. O yüzden de ilk doğum gününde deniz kızı ve deniz altı konsepti seçmiş, her tür detayı o konuya göre bizzat araştırarak, elde hazırlayarak yapmıştım. 2. doğum gününde de bu kez deniz kızını çiçek kızla değiştirdim. Temamız çiçek kız oldu. Detaylarda çiçek konsepti kullandım. Ve 3. doğum gününde çok sevdiğimiz kitap okumaktan yola çıkarak temayı kitap olarak seçtim. O kadar güzel kaynaklara ulaşıp o kadar orjinal fikirler oluşturduk ki her biri çok özel günler oldu bizim için. 4. doğum günü yukarıda da bahsettiğim gibi, yoğunluk ve yorgunluktan en sade haliyle kutlanmış bir doğum günü olmuştu.

Bu sene 5. doğum gününe gelince; okul kutlamasındaki tema prenses Bella kıyafetinden yola çıkarak Disney Prensesleri oldu. Bir kere de böyle olsun diyerek o yönde çalışmalar yaptım. Öncelikle elbisesi için çok özel bir tasarımla sevgili Özge'den @perahandmade bize bir kostüm dikmesini istedim ve Bella kostümü rica ettim. O da sağolsun harika bir iş çıkartarak bize güzeller güzeli bir elbise dikti. İpikomun elbiseyi görünce ve giyince olan sevinci anlatılamaz bir şeydi.


Doğum günü setine ulaşmak zor olmadı. Çünkü diğer doğum günlerinin aksine çok bildik bir konu seçince kaynaklara ulaşmak çok daha kolay oluyordu. Disney prenses çıktılarından cup cake topers yaptım. Afiş, tabak, bardak, masa örtüsü, maskeler ve balonlar hepsi aynı konsepttendi. Doğum günü pastasına gelince prenses temasını değil, çok sevdiği çizgi film karakteri olan "Gökkuşağı Ruby" temalı olmasını istedi.
Sonuçta her şey istediği gibi oldu. Arkadaşlarıyla gönüllerince eğlendiler, dans ettiler. İpek'in de arkadaşlarına küçük bir armağanı oldu. Bu şirin kitapçıkları da çıktısını fotoğraf baskısı alarak arka kapağına da masalın hikayesini yazarak oluşturduk. Bu sene de bir kutlamayla kalmayacağız. İlerleyen günlerde detaylarını paylaşacağım. Yukarıda bahsettiğim İpek'in geçmiş doğum günlerinin ve yaptığım hazırlıkları yazdığım yazıların linkini aşağıda tekrar paylaşıyorum. Sizlere de fikir almak isterseniz kolaylık olsun diye.....

1 Yaş Doğum günü tık tık
2 Yaş Doğum günü tık tık  ve tık tık ve tık tık buraya da tık tık
3 Yaş Doğum günü tık tık
4 Yaş Doğum günü ve 5 Yaş Doğum günü bu yazıda yer almakta....

Sevgilerimle.......
Hoşçakalın.....
Yorum için açıklama