bu yıl nasıl geçti ?

1 Yorum


Geçen yıl, koşturmalı bir temponun içine girdik kızım ve ben. İkimiz de okula başladık. Hele ilk aylar  çok zor geçti. Evinden ayrılıp anneden ayrı uzun sayılabilecek bir süreyi öğretmen ve arkadaşlarıyla geçirmek, ev dışında farklı bir yerde, daha çok kuralları olan bir ortamda, kendi başına bir şeyler yapmak....tüm bunlara alışmak bir süreç gerektirdi elbet. Benim için de durum çok farklı değildi. Üç yıl çocuk odaklı, kendine ve çocuğuna göre programlayabileceğin günlerin geride kalması, çalışma hayatına geri dönüş, bunun yanında evde devam eden sorumluluklar ve okula uyum sağlamaya çalışan çocukla ilgilenmek....gibi gibi... 

Bu sene ise her ikimiz de daha çok uyum sağlamıştık. Hele benim için güzel bir yıldı diyebilirim. Çalışma hayatına adapte olmuş, plan ve programlarını hem kendine hem de çocuğuna ayrı ayrı yapabilen biri olmuştum. Geçen yılki bocalamalarım yerini daha düzenli ve planlı bir hayata bıraktı. Okuldan eve erken döndüğüm zamanlarda İpek gelene kadar vaktim varsa biraz kitap okuyabilmek, biraz kestirebilmek, biraz dışarı çıkıp dolaşmak, alışverişe kendim için çıkabilmek, bir arkadaşla buluşup sohbet edebilmek o kadar iyi geldi ki...Geçen yıl henüz sisteme uyum sağlayamadığımdan sanırım, hiç bir şeye yetişememe, kalan vakitleri değerlendirememe, okul hayatına alışamama gibi zorluklarım oldu. Hele sabah koşturması ve sürekli bir şeylere bir yerlere yetişme telaşı mahvetmişti. Demek ki zamanla alışılıyor, her şey yoluna giriyormuş. Sabah hazırlıkları otomatiğe bağlanmış şekilde daha stressiz ve pratik yürümeye başladı. Kendime kalan vakitlerimi önceden planlayınca daha verimli hale geldi. Dedim ya zamanla oturuyormuş bir şeyler. Çok şükür ki bu seneyi daha az hastalıkla, daha az mızmızlanmayla ve daha stressiz atlattık. Bu sene de olmadı mı İpek'in okula gitmek istememe halleri? Oldu tabii. Ama bunu doğal karşılayarak, suçluluk hissetmeden ve sakince yaklaşarak daha kolay çözdüm.

Seneye bakalım neler yaşarız. Ana sınıfı olacak. Sonra da 1. sınıf öyle mi? Nasıl geçiyor zaman. Okul, eğitim, sınavlar, gelecek.....offf ne kadar çok şey var düşünecek. Halbuki ilk okula kadar olan süreç ne güzel. Gitsin oynasın, eğlensin, sosyalleşsin, eh tabii bunları yaparken de bir çok şey öğrensin. İlk okul denince aklıma ilk olarak 1. sınıftan şikayet eden veliler geliyor. Okuma yazma çalışmaları, verilen ödevler, okuma bayramları, etkinlikler falan filan....Ben bunları istemiyorum. Ancak istemiyorum derken şımarıklık değil yaptığım. Bana bu mücadele ve kaygı bu küçücük yaşlarda çok lüzumsuz geliyor. Tabii tüm bunları başıma gelmeden söylemek zor. Neyse yaşayıp göreceğiz. Öyle büyük laflar etmeye de gerek yok. Yeri gelmişken azıcık içimi dökmeye çalıştım. Hoş okul konusu başlı başına başka bir yazının konusu. Ona da daha sonra değiniriz.

Sevgilerimle......1 yorum :

Büyüyor da okula. Başlayacak zamanı geliyor ne kadar hızla geçiyor zaman

Yorum için açıklama