Yaş Ve Yol Almak

1 Yorum

İnsanın hayatında belli evreler olduğunu ve her evrede bir oluşum tamamladığını düşünüyorum. Kimileri bu evreler arasında sancılı geçiş dönemi yaşarken, kimileri içinse geçilen evrelerin farkına varılmaz. Ancak hayat hep aynı sekansta devam etmez. Yaşanan her evrenin getiri ve götürüleri olduğu gibi farkındalık dereceleri de vardır. Şu anki satırları tamamen kendi düşünce ve deneyimlerimden yola çıkarak yazıyorum. Hayatımın evreleri ve gelişen farkındalığımla beraber aldığım yaşla birlikte yol almak.

Bugün benim doğum günüm( evet doğum günümde yani 25 Nisan'da yazdım ama bitirmemiş ve yayınlayamamışım :( ......) ve anlatmak istediğim her yeni yaşımla beraber katettiğim yollar. Yaşamımdaki değişiklik ve kattığım yeniliklerle eriştiğim Ben.....

Bu bir kişisel gelişim yazısı olarak adlandırılabilir ancak "kişisel gelişim" denince nedense söylemek istediğim basit kalıyor gibi geliyor. Belki de nedeni bu kavramın hayatımıza sokuluş ve popülerleştirilmesi esnasında gerçek anlamını yitirmesi. Çünkü bana göre kişisel gelişim dediğimiz şey sıradan ve basmakalıp kişisel gelişim kitapları ( hepsini kast etmiyorum tabii ki çok anlamlı ve değerli olanları mevcut ) okuyarak şıp diye olabilecek bir şey değil. Kimilerince bu gözle bakılıp içi boşaltılarak değerlendirildiğinden gerçek anlamını yitirdiğini düşünüyorum.

 Neyse gelelim kendi kişisel gelişimim ve varoluşumun anlamını keşfetmeye çalışmam ve yaşımla beraber aldığım yola. Kişi kendini bilir, tanırsa baş etmesi daha kolay olur. Herkesin eksik olan, fazla gelen ya da ideal yönleri vardır muhakkak. Eksiğiyle fazlasıyla farkında olmanın önemi o yönlerimizi ele alış ve kullanışımızla çok şeyi değiştirir çünkü. Kendimi bildim bileli olayları etraflıca düşünen, insanlara değer veren, karşısındakiyle güçlü empati yapan bir kişi olarak, bu özelliklerin her ne kadar olumlu olduğunu düşünsem  de bende biraz aşırısı olduğunu varsayarak üzerinde durmam gerekiyor.

Başkalarının dertlerine ortak olmak, çözüm aramak, destek ve yanında olmak başka bir şey, kendini bu soruna adayıp çare bulamazsan kendini suçlamaya varacak kadar kaptırmak başka bir şey. Olan biten bir şeyi ayrıntısıyla düşünmek başka bir şey, olayın derinlerine inip türlü çıkarımlarda bulunarak sonunda kendine dert edecek bir şey bulmak ya da iyi yönünden bakamamak başka bir şey. İnsanlara değer verip saygı duymak başka bir şey, değer verdiğin halde karşılığını bulamadığın gibi değersiz görülmek başka bir şey. Demek istediğim kişi önce kendini sonra başkalarını mutlu etmekle sorumludur.

Bu konuda kaydettiğim aşamadan bahsedecek olursam, gittiğim terapilerin, okuduklarım ve yazdıklarımın büyük katkısıyla ve öncelikle bilerek ve farkında olarak aldığım kararlarla şu an çok daha iyi durumda olduğumu söylemek istiyorum. Sizi zorlayan, memnun olmadığınız ya da değişmesini istediğiniz yönlerinizi terapi yardımıyla ve kendi isteğinizle aşmanın mümkün olduğunu gördüm.

Her şey kendini sevmekle başlar. Kendini mutlu etmek ve kendine değer vermekle anlam kazanır. Çevrendeki kişilere en başta çocuğuna ve ailene de ancak böylelikle faydan dokunur.

Bu yazının burada bitmediğini hissediyorum. Ancak bu kısmını artık yayınlamak istiyorum. Yazının başında da bahsettiğim gibi doğum günümde yazmaya başlamış ve bir türlü tamamlama vakti bulamadığımdan öylece bekleyen yazıma artık yol vermek gerektiğini düşünüyorum. Devamı gelince onu da yazarım.

.............................................................................................
Sevgilerimle...........Kendinizi seveceğiniz ve mutlu günleriniz olsun......

1 yorum :

Canim benim, bu coook uzun ve guzel yolda umarim hep isiklarla yurursun ve tabii ki her daim sevdiklerinle olursun. Sevgiyle ol 🙏🌬💕

Yorum için açıklama