Uniq İstanbul

2 Yorum
Geçtiğimiz aylarda yeni bir yer daha keşfettik. Hatta bu keşfi hep beraber yaptık. Şöyle ki, televizyonda izlettiğimiz( tabii ki sınırlı saat ) nadir kanallardan biri olan Da Vinci Learning'te tanıtımını gördüğümüz matematik sergisini görmek için Unique İstanbul'un içinde açılan The Zone Maslak'a gittik. Günlerdir dilinden düşürmediği yere varınca, ağzı kulaklarındaydı elbette.
Maslak Ayazağa'da yer alan Unique İstanbul AVM olarak ender sevebildiğim yerlerden oldu diyebilirim. Hem kalabalık değil, hem aşırı büyük değil, hem de çocuklara farklı alternatifler sunuyor. The Zone işte böyle farklı bir yer. 
Girişte önce bir form dolduruyor, çocuğun yaşını söyleyerek nelerden yararlanabileceğinizi öğreniyorsunuz. Matematik sergisi ve içeride gireceğiniz diğer bölümler, kapıda ödediğiniz fiyata dahil. Daha doğrusu sergiyi gezmek ücretsiz ancak içeride eğlence merkezi de olduğu için belli bir ücret ödemek durumundasınız. 
Sergiden içeriye girince matematik dünyasının nasıl da büyülü ve ilgi çekici algılanıp yaşanabileceğini görüyorsunuz. Matematiğe eskilerden yaklaşımım çok daha farklıydı. Zerresini anlamadığı daha doğrusu anlamlandıramadığımı düşünürdüm. Sonradan farkına vardım ki, matematik çok daha başka bir şey ve hayatımızın her anında var. Neyse matematiğin felsefesine girersem başlı başına başka bir yazı çıkacağını seziyorum ve burada noktayı koyuyorum. Gelelim sergiye..

Sihirli aynalar. En sevdiklerimden...


Harika değil mi?

Kesirlerle matematik bundan daha güzel anlatılır mı? Pizza ve dilimleri. Kes kes bul.Sergi başında size rehberlik eden bir kişi geliyor. 


Farklı da uygulanabilir tabii.

Haritada İstanbul, İzmir ve Trabzon'u bulduk.
Karşımızda gördüğümüz panoda herkesin doğum tarihinin olduğunu duyunca bakakaldık.Ritmi dinleyip kendi müziğini yapan minik sanatçılar

Beğenerek ve keyifle gezdiğimiz serginin ardından büyük trambolin alanına geçtik. Nasıl kendimizden geçtiysek.....
Anne kız coştuk da coştuk. 60 kg altı olma şartı vardı. Eh ben de neyse ki o sınırın epey bi altında olunca :)))) pek bi eğlendik doğrusu...


İtiraf etmek gerekirse  Uniq İstanbul'un da tanıtımını yapacağım bu yazıyı yazıp yazmamakta kararsızdım. Neden biliyor musunuz? Başta da söylediğim gibi kalabalık olmayışı ve farklı atmosferiyle sevdiğim nadir AVM'lerden olunca, ister istemez "henüz bir çok kişi tarafından keşfedilmemiş bir yer olduğundan" fazla duyulmasını istememiş olabilirim. 
Ama gayet faydalı ve etkili matematik sergisi, çocuklara hitap eden The Zone oyun alanı, paylaşmam gerektiği ve başkalarının da faydalanması gerektiği arzumu yenemeyerek işte artık yayınlıyorum. 
Bence gidin bir an önce ve keşfedin. Uniq İstanbul ile ilgili daha çok yazım olacak. Gittiğimiz ama henüz yazamadığım etkinlikler de başka bir yazıya kalsın. 


Sevgilerimle...

2 yorum

aaaa duymamıştım gideyim ya ne güzelmiş sağool :)

Evet canım çok duyulmamış. Henüz sakin bir yer. Keşke böyle kalsa :)

Yorum için açıklama