Bir Annenin Okula Hazırlanışı...

4 Yorum


Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bir annenin, yani bir babanın değil.....15 günlük tatil serüveninden çıkar iken, öğretmen olan annenin kendisi de tatilini bitiriyor iken, o inanılmaz tempoya hazırlanır iken, her şeyi son güne bırakmış olaraktan tabii ki eksik bir şeyler kaldığını fark eder. Hayrettir ki, neredeyse mükemmel dizayn edilmiş anne beyni ve vücudu zaman zaman teklemektedir. Unutulan şey anneye çok önemli gelmese de, meslek icabı bilinir ki öğretmene önemlidir. Okula hazırlık.....

Konuyu dağıtmadan anlatmak için yavaş gideceğim. Öncelikle kızımın henüz 4,5 yaşında olduğunu ve okulu henüz oyun yeri olarak algıladığını ve benim de bundan gayet hoşnut olduğumu belirtmek isterim. O yaşta ne olacaktı ders mi düşünecekti? Ancak yine de zaman zaman öğrendiklerini pekiştirmek amaçlı ev ödevleri oluyor; ki kendisi de bu ödevleri zevkle yapıyor. Canım ödev dediysem boyama, çizgi çekme, kesme filan....Bununla ilgili bir sorunum yok zaten. Tatile girerken de çok hoş bir dosya hazırlamışlar. Tatil süresince yaptıklarını not edeceği, fotoğraflar paylaşabileceği, resimler yapabileceği her güne bir sayfa ayıran bir dosya. En sonunda da en çok hangisini yapmaktan keyif aldığını anlatacak. Daha ilk gün İpiko'ya da bu şekilde anlattım.

İlk hafta küçük notlar alarak, resimler yaparak anlatmaya başladık. Buraya kadar sorun yok. Hatta bazı sayfaları boş bıraktık ki çektiğimiz bazı fotoğrafların çıktısını alıp yapıştıralım. Ancaaak gelgelelim ikinci haftaya dair hiç bir şey olmadığı gibi, fotoğrafların çıktısını da almayı unutunca, dosyayı göndermenin bir anlamı kalmadığını düşündüm. Sözde birlikte hevesle yapacak, geçirdiğimiz günlerle ilgili konuşacak, ona da neleri sevip sevmediğini soracak, ne güzel anlattıracaktım. Son gün mü hatırlanır bu? Bunu niye bu kadar dert ettiysem bilmiyorum ama, esas zamanın bu kadar hızlı geçmesine yanıyorum sanırım. Neyse sonuç olarak bu kesinlikle zevkli bir ödev ve etkinlik. Belki sizler de kendiniz böyle bir şey hazırlamak istersiniz. İlle de okula ödev olması şart değil. Size keyif olsun yeter.

Gelelim diğer hazırlıklara. Malum tatil sebebiyle kurallar biraz esnedi, uyku saatleri zaman zaman şaştı, rutinler aksadı. Tabii ki normal şeyler bunlar. Hatta olmazsa olmazlar. Ama uyku konusu biraz sıkıntı. Tatilde nasıl olduysa 8-8.30 gibi kalkan minik, yeniden saat 7'de kalkmaya başlayınca önceleri pek bi zor gelecek elbette. Yatma saatini de geriye çekmek şart tabii. Cumartesi gecesi ayar azıcık kaçıp geç yatınca, sabah da 9 gibi rekor bir saatte uyanınca, bugün dengeleri oturtmak gerekirdi. Sabah erken uyanmadı ama toplamda uyuduğu saat yetersiz olunca akşam erken yatabilirdi. Ama bunun için evde erken olunmalı, manen de hazırlıklar yapılmalıydı.

Bugün( Pazar günü ) İpiko'yu tiyatroya götürdüm. Oyun saat 12'de idi. İyi ki de gitmişiz. Hem erken saatteydi bu da eve geç dönmememizi sağlardı, hem de çok keyifli bir oyundu. Oyun 1,5 saat sürdü. Oyundan sonra İpek arkadaşıyla 1-2 saat de oynadı, koşturdu. Eve gelişimiz 16.30 oldu. İşte o saatten sonra motoru takıp çalışmaya başlayan anne, şu an saat 02.00 itibariyle oturmuş olup bir de yazısını tamamlamak üzere olan, yarın nasıl uyanıp okula ( kendi işine ) gideceğini düşünmemektedir. Neler yaptığıma gelinceeee....Start: Önce mutfağa girilip iki, üç çeşit yemek yapıldı. Ardından çocuğun yemek kriziyle 3141425 dakika uğraşıp, yemeğini erken bitirirse hem oyuna hem banyoya zamanı kalacağını ayrıca bu akşam erken yatılacağını vurgulayarak bir sabır savaşı verildi. Yemekten bir süre sonra oyunla kandırılarak ve küveti doldurup suyla oynamasına izin vererek banyo yapmasına ikna edildi. Kız suyla oynarken, yemekten çabucak kalkıp banyosunu yapmış olan anne, ıslak saçlarını kurutmaya çalıştı. İşin güzel yanı anne saçını kuruturken banyonun sıcacık olması ve çocuğun küvette oynarken üşümemesiydi. Saçın kurutulması ardından çocuğun banyosu yaptırıldı. Kurutulup kıyafetlerinin giydirilmesinden sonra sıra saçını kurutmaya gelince, uykusu gelen çocuk huysuzluğa başlayınca kriz çıkmadan yatıştırmaya çalışan anne o sırada babayı fark etti. Baba ertesi gün işe gitme stresiyle mücadele ediyordu. Kızı kısa bir süre mücadele eden babanın yanına bırakan anne, çabucak yatak odasına gidip yatak çarşaflarını değiştirdi. Mis gibi banyo yaptıktan sonra o nevresim değişmeliydi. Koştura koştura kızın yanına dönen anne, babayı mücadelesiyle başbaşa bırakıp kızın saçını kurutmaya gitti. Uykudan önce kitap okuma faslına geçmek için kitapları seçti. Baba ilk kitabı okumak için kızın yanına gelince, anne yarınki giysilerini ayarlamaya başladı. Umduğundan kısa süren seçimin ardından ikinci kitabı okumak için kızının yanına uzandı. Kitaptan sonra masal anlatarak çocuğu uyuttu. Artık çanta hazırlıklarına başlayabilirdi. Önce kızının çantasını hazırladı. Kızının giysilerini, yedek giysileri, çamaşırları da koyup defterini kontrol ettikten sonra kendi çantasına geçti. Tatilde kullandığı çantayı okula götürdüğü çantayla değiştirirken ortaya çıkan gereksiz fazlalıkları ayıkladı, temizledi. Artık biraz dinlenebilirdi. Kocanın yaptığı çay servis de edilince azıcık keyif yaptı. Sevdiği dizinin( House ) iki bölümünü birden izledi. Sonra eksik bir şey kaldı mı kontrollerinin ardından, tüm bunları yazmaya karar verdi.

Bu arada mutfaktaki yoğurdu hangi arada yaptığını, tırnaklarına ojesini ne zaman sürdüğünü hatırlamayan anne, artık uyuma vaktinin geldiğine kanaat getirerek iyi geceler dilemek ister. Zira her nedense başı dönmeye başlamıştır.

Herkese iyi geceler, iyi haftalar dilerim..... Sevgilerimle.....


4 yorum

Bu sahneler çok tanidik geldi bir de bizim evdekiler 3 tane 😊

Sizin durumunuzu düşünemiyorum bile. Saygı duyar alkışlarim😊

Sanırım alisiliyor bir süre sonra 😄😄

Yorum için açıklama