Ocak Ayı İçin Derlediklerim

Yorum Ekle
Ocak ayı bitmeden çoktandır ara verdiğim ayın tavsiyeleri yazımı yazmak istedim. O ay okuduğum kitap, izlediğim bir film, tiyatro, gezdiğim yerler hakkında fikir ve duygularımı paylaştığım bir derleme şeklinde oluyor bu yazı.

Kitap
Bu ayki kitap listeme yine aynı anda giriş yapan iki kitabım oldu. Fi, Çi ve Pi'nin yazarı Azra Kohen'den Aeden. Alice Miller'ın Yetenekli Çocuğun Dramı.

Okumaya yeni başladığım için kitabın arkasında yer alan özeti veriyorum. Yeteri kadar ilginizi çektiyse bir tane edinin derim. Benim ilgimi oldukça çekti.

Yazarın öceki kitaplarını ( Fi, Çi, Pi ) bir solukta peşpeşe okuyup bitirmiştim. Herkeste aynı etkiyi bırakmayabiliyor. Sanırım ben onları okumaya hazırdım ve gelip beni buldular. Benim için çok anlamlı olan bu kitaplardan sonra, çıkar çıkmaz elbette Aeden'ı da alacaktım. Kısaca Aeden gerçeğin masalıdır diyor. 

Gezi

Bu ara oldukça gezi yazısı paylaştığım için, burada linklerini vermek istiyorum. Hepsi yaz aylarında daha gidilesi yerler olsa da, bir de kış aylarında görmek farklı bir alternatif olabilir. Okumak isterseniz buyurunuz.
Saklıgöl
Polonezköy
Burgazada


Tiyatro

Şahane Züğürtler
Jacques Deval'in yazdığı, Asude Zeybekoğlu'nun çevirisini yaptığı ve usta tiyatrocu, yönetmen Haldun Dormen'in yönettiği oyunun konusu şöyle: Rusya'daki devrimden sonra pek çok Rus asilzadesi batı ülkelerine kaçar. Çar'a ait yüklüce bir serveti beraberinde getiren asilzade bir çift bu paraya dokunmaz ve hayatlarını zorlukla sürdürmeye devam ederler. Daha sonra olaylar çiftin hizmetçilik ve uşaklık yapmak için çalıştığı evde gelişir. Yaklaşık iki saat süren oyun eğlenceli vakit ve 1930'lu yıllardaki siyasi hayata kısa bir  bakış sunuyor. İstanbul Şehir Tiyatrolarında sergileniyor. 
İyi seyirler...

Müzik

House Soundtracks
Beğenerek ve ilgiyle izlediğimiz House dizisinin, aynı oranda beğenerek dinlediğimiz müzikleri var. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hem diziyi, hem de müziklerini...


Film

Zootropolis

Zootopia, medenileşmiş ve teknolojiyi kullanabilen hayvanların bir arada yaşadığı bir şehir. Filmde şehirde yaşanan ilginç bir polisiye öykü anlatılırken, ırkçılık ve ön yargının ahlaki ve sosyal zararı hakkında çok yerinde bir algı yaratılıyor. Böylelikle kendine benzemeyen ve aynı kültüre sahip olmayanlarla ilgili daha açık fikirli olmaya yönlendiriyor. Çocuklar için son derece önemli ve faydalı gördüğüm bu algı için film izlemeye ve izletmeye değer. 


Bu aylık da bu kadar. Şayet tavsiyelerimden denedikleriniz olursa, benimle paylaşır mısınız? Yorumlarınızı bekliyorum.
Sevgilerimle.......Yorum için açıklama