Şişli Oyun Kitaplığı Açıldı

Yorum Ekle
Dört senelik bir emek vardı. Düşünme ve plan aşaması çok daha öncelere dayanıyordur muhakkak. Ancak 4 sene önce Türkiye'nin bir çok yerinden insanlar bir araya gelerek internet üzerinden yazışmalarla ülkede çocuklara sunulan mekanların kısıtlılığı ve bu konuda neler yapılabileceği üzerine fikirler geliştirdiler. Proje koordinatörü sevgili Esra A. Duff önderliğinde çocuk kütüphanesi açılması için ilk olarak Kadıköy Belediyesinden söz alınarak önemli bir adım atıldı. Sonrasında kolay olmayan süreç başladı.
2013 itibariyle çeşitli etkinliklerle sesini duyurmaya çalışan projeye gönül verenler 23 nisan 2013'te  web sayfası kurarak faaliyetlerini arttırdı. ( http://kitapokuyancocuklar.org/ )
19 Mart 2014'te emek verilen bir sürecin neticesinde ilk meyve alındı ve Türkiye'nin ilk interaktif çocuk kütüphanesi Kadıköy Özgürlük Park'ında açıldı.
Türkiye'nin bazı il ve ilçelerinde farkındalık yaratılmaya devam edildi. Beşiktaş Belediyesinden de onay alındı. Aralık 2014'te Beşiktaş belediyesi ile görüşülüp yer gösterilmesi için beklenmeye başlandı. Ancak henüz uygun yer bulunamadığından proje şimdilik beklemede.

Bu sırada Şişli Belediyesi ile de görüşmelere başlanmıştı. Türk çocuk edebiyatının önemli isimlerinden Tülin Kozikoğlu Şişli'de açılması planlanan oyun kitaplığı için verdiği emeklerle, bu işe inanıp engelleri aşmada yardımcı olan Nazlı İnönü'nün desteğiyle 3 Aralık Cumartesi günü Şişli Belediye başkanı Hayri İnönü'nün  açılışını yaptığı oyun kitaplığı hizmete girdi.
Açılışa yetişemedim ama ekibim ile birlikte içeriye ilk girenlerden olabilmiştim. Sevgili Esra'ya ulaşmak ve bir an önce bu güzel heyecanı onunla paylaşmak istiyordum.
İlk kitaplığın açılışında yoktum. Hatta o zamanlar haberim de yoktu bu proje ve etkinliklerden. Daha sonra yani 2014 yılında aralarına katıldığım ekibin başarıyla sonuca ulaştırdığı Şişli Oyun Kitaplığı projesinin ortaya çıkış aşamalarına tanık olabildiğim için kendimi şanslı hissediyor ve bir yandan da bu şahane ekipten biri olmakla gurur duyuyordum.

Esra, ben ve Beşiktaş ekibinden Leyla.
Kitaplığı alt kattan gezmeye başladık. Yukarı kata çıkan merdivenlerin altına bir perde çekip, orayı bir çeşit gizli bölme, çadır, gizemli oyun alanına çevirmişler. Orayı görünce aklıma ilk  Harry Potter filmi ve Harry Potter'ın teyzesinin evindeki merdivenin altında yer alan kuytu köşesi geldi. Bence fikir harikaydı.
İpek ve arkadaşı Eymen'in de en sevdiği yerlerden biri oldu.

Alt katta bir bölüm kitaplara, masa ve sandalyelere ayrılmıştı.Bir bölüm de oyuncaklar ve oyun alanına...

Üst kat ise, bebek emzirme, alt açma bölümlerine, daha küçük çocuklara uygun oyuncak ve kitaplara yer vermiş. 
Küçük bir mutfak bölümü de var. 
Açılış günü çocuklar için çeşitli sürprizler de hazırlanmıştı. 
Çocuklar önce, masal anlatıcısı sevgili Nazlı Çevik Azazi'yi keyifle dinlediler. 
Ardından hep birlikte fotoğraf çektirdiler. 
Daha sonra Oyun Kitaplığı'nın maskotunun çizeri Esra İlter Demirbilek çocuklarla çizim atölyesi yaptı. 

Sevgili Tülin Kozikoğlu çocuklara Peli'nin dondurma macerasını okudu.  

Ve ardından dev dondurma etkinliği düzenledi çocuklarla birlikte. 

Son olarak Yusra Ceylan Taran ( Kitap Okuyan Çocuklar Doğu Koordinatörü ) kendi yaptığı kuklalarla çocuklara Koş Balkabağım Koş kitabını canlandırdı. 


Sabah açılışla birlikte içeriye girdiğimiz oyun kitaplığından öğleden sonra saat 4 gibi zor ayrıldık. Son derece renkli, eğlenceli, oyun ve kitap dolu bir gün geçirdik. Oraya çocuklarıyla giden aileler eminim ki aynı memnuniyetle geçirecekler zamanlarını. Özellikle kış aylarında evlere hapsolmuş, doğru düzgün sokak yüzü görmeyen ( sokakta oyun oynamayan ) çocuklar için akranlarıyla birlikte vakit geçirmek enerjilerini olumlu yönde harcamalarına imkan sağlarken, ailelere de ücretsiz etkinlikler yapabilecekleri, sosyalleşebilecekleri bir yer sunma anlamında önemli bir boşluk dolduracaktır.

Dilerim bu gibi yerleri başta Beşiktaş ilçesi olmak üzere ( o kadar zamandır çabalıyoruz ), bir çok il ve ilçede görmeye başlayacağız. 

Küçük bir değişimle başlar her şey.
Ve belki bu küçük değişimler, çok büyük değişimlerin minik adımlarıdır. 

Sevgiyle ve Emekle....

Yorum için açıklama