Lunapark Gezegeni Oyunu

Yorum Ekle
Tüm çocukları tiyatroyla buluşturmayı hedefleyen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, gerek sergilediği oyunların kalitesi, gerekse ücretsiz olarak verdiği bu hizmetle pek çok anne babanın çocuklarını götürmeyi tercih edecekleri bir yer olarak bana göre başı çekiyor. Öyle ki sırf çocuğun TV'de izleyip sevdiği bir çizgi film karakterinin tiyatro oyununu sergileyip, hiç de karşılığını alamadığınız bir parayla sunulan hizmetle bunu kıyaslamak bile gereksiz. Geçtiğimiz aylarda "Harika Kanatlar" oyununa götürdüğümü hatırlıyorum da, gerçekten hiç bir şeye benzemiyordu. Gerçi İpek karakterleri görünce heyecanlanıp sevindi ama konu ve oyun işlenişi onun bile pek ilgisini çekmedi.

Cumartesi günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gittiğimiz oyunun adı "Lunapark Gezegeni" idi. Dekor ve kostümleriyle oyun ilk etapta ilgimizi çekmeyi başardı.  Oyunculuk ve harcanan emek oyunu kaliteli kılan etmenlerdendi. Konusu da hayli eğitici ve ilginç olunca oyunu sevmem kaçinilmazdi.  Ancak değinmek istediğim bir nokta var. Neden çocuk oyunlarında korku unsurunu bu kadar abarttiklarini merak ediyorum. Bence gereksiz yerlere sırf çocukların ilgisini çekmek için yerleştirilmiş korku unsuru, ilgi çekmekten ziyade ilgi dağıtıyor. En azından bizim için öyle. İpek bir kaç defa oyundan çıkmak istedi. Halbuki oyun korku üzerine kurulmamış ve güzel bir konu işlemeye çalışmış izlemeye değer bir oyundu. Neyse ki sonuna kadar izleyebildik.
Bu fotoğraftaki çekingen duruşunun sebebi, bazen biraz korku veren dedektif karakteriydi :))

Çocuk karakterlerle sorunsuz çekilen fotoğraflar


Oyunun konusuna gelirsek: Şehrin tüm çocukları Lunapark Gezegeni'ne gitmek için sıraya girmiştir. Bu gezegene gitmenin tek şartı hayallerini vermektir. Biri hariç tüm çocuklar da sınırsız eğlenebilmek için hayallerinden vazgeçerler. Sançoz Dedektif ile birlikte çocukların hayallerini ve tüm dünyayı kurtarmak için büyük bir maceraya atılırlar. 4 yaş ve üzeri seyircisine hitap eden oyun, çocuklara hayal kurmanın ne kadar da önemli olduğunu anlatıyor. Sanatın eşsiz güzellikleriyle buluşturan oyun ayrıca son derece öğretici bir çok mesaj içeriyor.

Lunapark Gezegeni Mayıs sonuna kadar her Cumartesi-Pazar saat 12'de 
Zorlu PSM'de sahnelenmeye devam edecek. Ancak biletleri çok önceden temin etmeniz gerekiyor. Haliyle ilgi oldukça yoğun. 

Oyunu izledikten sonra Zorlu'nun alt katındaki çocuklar için düzenlenen etkinlik alanında "Masallar Ülkesi" ne katıldık. Hayallerin önemi ve eşsizliği üzerine olan oyundan çıkıp başka bir hayal dünyasına yolculuk çocukların oldukça hoşuna gitti.
Önce minik bir peri,


ardından Pamuk Prenses kılığında fotoğraf çektirdi minik oyuncum.

Etkinlikte ayrıca boyama yaptılar.

Şirin minik evin içinde masal dinlediler

Çeşitli oyunlar oynadılar


Sahnede dans ettiler

Kostümünden ve aynalardan ayrılamayanlar :))))

Etkinlik sonunda katılımcılara kapağında fotoğraflarının bulunduğu bir kitapçık hediye ediyorlar;ki biz çok çok sevdik.


Masallar Ülkesi etkinliği hafta içi her gün 12-19, hafta sonu 12-20 saatleri arasında 8 Ocak'a kadar devam edecek. 

Hayallerle, sanatla, oyunlarla dolu güzel günler dilerim.....
Sevgilerimle......Yorum için açıklama