Pablosky İle Çocuklarda Ayak Sağlığı ve Ayakkabı Seçimi Üzerine

7 Yorum
Geçtiğimiz haftalarda, İspanya'nın en büyük çocuk ayakkabısı üreticisi Pablosky'nin Kanyon mağazasında bir söyleşiye katıldım. Biricikdunyam sitesinin editör ve marka danışmanı sevgili Aylin'in davetiyle katıldığım söyleşide Op.Dr. Murat Öztürk ile çocuk ayak sağlığı ve doğru ayakkabı seçimiyle ilgili sohbet etme imkanı bulduk.

Pablosky, İspanya'da 30 yılı aşkın süredir çocuk ayakkabısı üretiyor. Çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanın yanı sıra rahat ve şık modelleriyle çocuk modasında uzman bir firma olarak tanınıyor. Pablosky, ayakkabıyı dört kritik bölgeye ayıran dört nokta sistemini kullanarak çocukların şık görünmesini sağlarken bir yandan da ayakları için gerekli desteği almalarını kolaylaştırıyor.


Pablosky iyi bir ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu ve sadece estetik görünümün yeterli olmadığını savunarak, çocuk ayakkabısının çocuğun fiziksel ve motor gelişimini destekleyen özellikte ve çocuğun tüm gün rahatlıkla taşıyabilecek nitelikte olmasını önemsiyor. Ayakkabı üretiminde kullanılan her malzemenin önemlidir. Bu yüzden iç yüzeyinde olduğu gibi dış yüzeyinde de hakiki deri kullanıyor. Intech teknolojisi sayesinde 2 saniyede sıvıyı çeken ve hızla buharlaştıran iç yüzeye sahip ürünlerde topuk ve burun koruyucusu mevcut. Ayrıca kaymayı önleyen dış taban bir diğer özellik.
 Pablosky İstanbul'daki mağazaları; Kanyon AVM, Akasya AVM ve Mall Of İstanbul'da.

Sohbetimiz sırasında Op.Dr. Murat Öztürk'e çeşitli sorular yöneltildi. İşte Murat Öztürk'ün çocuklarda ayak sağlığı ve ayakkabı seçimi ile ilgili verdiği bilgiler ve sorularımıza verdiği cevaplar:

Çocuklarda yürümeye başladıktan sonra ayakkabı tercihlerinde düzgün ayakkabı seçmek önemli. Yürümeye başlayana kadar çok önem arz etmese de özellikle yürümeye başladıktan sonra düz taban olsun oyuk taban olsun her durumda ayağı desteklemek gerekiyor. Anatomik olarak ayağın fizyolojik yürüyüşünü kazandırmak gerekiyor. Çocuklarda 6-7 yaşa kadar bağlar, kas gücü tam oluşmadığı için genelde çocukların %95'i içe basar. Bu fizyolojik bir durumdur. Sonrasında ise genetik özelliği neyse ayak o şekli alıyor. Yani düztabanlık aileden geçen bir özellik olup bunu değiştirmek mümkün olmuyor. O döneme kadar iç desteği olan ayakkabılar kullanmak gerekiyor. Ayakkabı seçerken topuk önünden başlayarak iç tarak kemiğine doğru azalan oranda iç destek kullanmak gerekiyor.

Doğru ayakkabı seçimi yapılmazsa, ucuz ya da kalitesiz seçimlerde ne gibi zararlar öne çıkıyor?

Dermatolojik hasarlar oluşabiliyor. Ayak altı çok terleyen bölge olup bu bölgeden salınan terin geriye yansıtılmasıyla çeşitli cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Ayrıca ayakkabıda uygun anatomik iç destek yoksa bir süre sonra kıkırdakta dejenerasyon başlıyor ve büyüdükçe kronik ayak bileği ağrısı olarak kendini gösterebiliyor.

Çocukların parmak ucunda yürümesi bir problemden ötürü müdür?

Bu daha çok çocukların hızlı hareket etme isteğinden kaynaklanır. Çocuk yere düz bastığında dizlerini büküyorsa baldır arkasındaki kaslarda bir gerginlik vardır, ortopediste danışmak gerekir.

Kardeşlerde sıkça gördüğümüz abladan abiden küçülen ayakkabıları giydirmek doğru mudur?

Ayakkabılar zaman içinde ayakların şeklini alır. Bu nedenle kullanımı çok uygun değildir. Mümkünse çocuğa ayrı ayakkabı alınmalıdır.

Çocuğun düz taban olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Çocuk 90 derecelik açıda otururken parmak uçlarını iki parmağınızla havaya kaldırdığınızda tabanda kavis oluşuyorsa düz taban değildir. Düz taban olduğunu düşündüğünüz durumda bir ortopedistten destek almak gerekir. Değiştirilebilecek bir durum değildir ancak uygun ayakkabı kullanımıyla yürümek daha konforlu hale getirilebilir.

Anatomik ayakkabı ve ortopedik ayakkabı arasında fark nedir?

Anatomik ayakkabı genel ayak sağlığına uygun yapılmış ayakkabılar olup, ortopedik ayakkabılar ise doktor önerisi ile daha çok kişiye özel belli bir deformasyona özel üretilmiş ayakkabılardır.

Verdiği bilgiler ve önerileri için Op. Dr. Murat Öztürk'e, bu güzel söyleşi için  Pablosky ve Pablosky Kanyon mağazası çalışanlarına, beni davet eden sevgili Aylin (mavininguncesi) ve Biricik Hanım'a (biricikdunyam) çok teşekkür ederim. 

Aralarından seçmekte zorlandığım, birbirinden şık ve rahat ayakkabılardan 4 yaşındaki kızım İpek için seçtiğim babet beyaz üzeri çiçekli model. Yumuşacık derisi ve kaydırmaz özelliği ile hem şık hem konforlu.

Murat Öztürk'ün bir ayakkabıda olması gerekenleri anlattığı videoyu paylaştım.

Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarımız için 
#pablosky
#pabloskykanyonda
#benimrahatpabloskyim
#saglikliayaklar
#sagliklicocukayakkabilari
#pabloskyileayaksagligigunleri
#pabloskyturkiye
#gercekrahatligahosgeldiniz
hashtag leri ile ulaşabilirsiniz.
Tüm modeller için 

7 yorum

Ellerine sağlık canım, yazıyı çok beğendim. Öpüyorum

Ayakkabı seçimi çok önemli gerçekten! Hele ki çocuklar için... Bu arada seçtiğiniz ayakkabılar tahmin ettiğim beyaz çiçeklilerse çok beğendim güle güle kullansın. Sevgiler...

Canım benim cevap yazdığımı sanıyordum, kusura bakma. Çok teşekkür ederim ben de :))

Evet beyaz çiçekliler. Çok teşekkürler çok memnunuz biz de.

Erkek spor ayakkabı arayanlardan mısınız? Tıklayın ve erkek spor ayakkabı ürünlerini inceleyin: erkek spor ayakkabı

Alternatif: erkek spor ayakkabı

Alternatif 2: erkek spor ayakkabı

Alternatif 3: erkek spor ayakkabı

Alternatif 4: erkek spor ayakkabı

Alternatif 5: erkek spor ayakkabı

Alternatif 6: erkek spor ayakkabı

Alternatif 7: erkek spor ayakkabı

Ayakkabı arayanlar için erkek spor ayakkabı listesi: erkek spor ayakkabı

Yorum için açıklama