Mart Ayı ve Bahara Başlarken.....

Yorum Ekle
Bu ay için derlediğim tavsiye yazıma başlamadan önce, uzun zamandır yazılarıma ara vermiş olmanın rahatsızlığını dile getirmek istiyorum. Bu yazımı çok önce yazmış olmakla birlikte bir türlü bitirme ve yayınlama enerjisi bulamadım kendimde. Son günlerde birbiri ardınca aldığımız üzücü haberler öylesine kararttı ki ruhumu, zihnim bedenim hareketsizleşti adeta. Hiç bir şey yapmak gelmiyordu içimden. Ancak hayat devam ediyor. Her ne kadar kimi zaman hiç bir şey ifade etmese de boşlukları dolduramasa da bu söz, gerçek bu. O halde üretmeye, sorumluluklarımızın bilincinde olarak elimizden geldiğince iyiyi, güzeli, doğruyu yaymaya paylaşmaya devam edelim....
diyor ve yazıma geçiyorum.

Mekan

Yıldız Bahçe

İlk kez geçen yaz sonu gitmiştim. Sonrasında da tekrar gideriz diye düşünmeme rağmen nihayet oyun grubumuzla yeniden gitmek kısmet oldu. Hem de havayı güzel yakaladığımız bir günde. Havanın güzel olması bahçeden yararlanabilme için iyi bir fırsat oldu. Yıldız bahçe restoran yıldız teknik üniversitesinin bünyesinde ana giriş kapısının biraz aşağısında kalıyor. Kendine ait bir otoparkı da olan mekan dışarıdan da çok fark edilmiyor. İçerisine girince büyük sayılabilecek bahçesi şehrin göbeğinde nefes alacağınız harika bir imkan sunuyor. Bahçede masalarda oturabileceğiniz gibi, dilerseniz minderlerde ya da salıncak hamaklarda da keyif yapmanız mümkün.

Biz öncelikle kahvaltımızı yapmak üzere restoranın içinde cam kenarında bize ayrılan masalara geçtik.
Hem keyifle kahvaltımızı ederken, hem de artık kendi kendilerine oynayan birbirleriyle vakit geçirmekten mutlu olan bebeleri izleyebildik.
Kendilerini güneşe vermiş, keyifle salıncağa kurulmuşlar.
Öyle de afiyetle yiyorlar ki ellerindeki ekmeği, sanırsın dünyaları vermişsiniz o an onlara. 
Ahh çocuklar hep mutlu olsun. Onlara bu yakışır. Zaten yaradılış sebepleri de bu değil mi?


Yer olarak kesinlikle tavsiye ederim ancak yemekleri için aynı şeyi söyleyemem. Kahvaltısı idare ederden biraz daha iyice. Peynirlerini sevemedim. Biraz fazla koku hassasiyetim olduğundan peynir tabağını geri çevirmek durumunda kaldım. Belki koyun keçi peyniri vardı içlerinde ama benim damağıma hitap etmiyordu. Kızartma tabağı getirmişler o güzeldi. Yumurtayı nasıl istersen öyle getiriyorlar. Rafadan, omlet, menemen... Çayın sınırsız olması artı ancak termosla gelmesi tadını bozuyordu. Personel oldukça ilgiliydi. E fiyat uygunluğu da düşünülecek olursa idare ederi geçtiğini söyleyebilirim. Bir gün de yemeğe gelip değerlendireyim istiyorum, bakalım. Neredeyse öğleden sonraya kadar orada kalıp bahçenin tadını bol bol çıkardık. Hafta içi gayet sakin olması da cabası :)))

Kitap
Bu ay kitap önerim çocuk gelişimi uzmanı ve çok satan çocuk eğitimi kitaplarının yazarı olan Betsy Brown Braun'un "Neyi Nasıl Söylemeli" adlı kitabı olacak. Ebeveynlerin zor durumlarla baş etme yollarının ipuçlarını bulacağı söylenen kitapta, çocuklarla iletişimin 4 yolundan bahsediyor. Daha pek çok konuda yol gösterici nitelikler taşıyan kitabı okuyunca fikirlerimi de ayrıca paylaşacağım.

Film
Bu ay Oscar ödülleri de dağıtılarak sahiplerini buldu. Seçilen filmlerin arasından en iyi film ödülüne layık görülen "Spotlight" benim de favorim oldu. Gerek konusu, gerekse konunun işlenişi olarak ilgi çekici bir yapım olan film, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi çalışanlarını konu alıyor. Bir yerden tanıdık geldi değil mi? Evet tüm dünyada böylesi rezalet ve iğrenç olaylar meydana geliyor. Ancak filmin sonunda gazeteciler çok büyük bir başarı gösterip suçluları ortaya çıkarıyorlar. Film hele hele bugünlerde farkındalık yaratması açısından son derece önemli. İzlemenizi tavsiye ederim. 

Tiyatro


Bu ay tiyatronun ayrı bir önemi var. Çünkü 27 Mart tüm dünyada "Dünya Tiyatrolar Günü" olarak kutlanıyor. Sanat bir toplumun varlığını sürdürebilmesi için gereklidir. Sanata ve sanatçıya verilen değer o toplumun medeniyet seviyesini gösterir. William Hazlitt'in de söylediği gibi "Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez." 
Tiyatronun çocuklara kattığı değer, onlara kazandırdığı karşısındakini anlama becerisi, olaylara dışarıdan bakma ve çözüm yolları üretebilmeyi keşfetme gibi sağladığı gelişimler de göz önünde bulundurulunca, bu sevgiyi onlara ne kadar çok öğretebilirsek o kadar iyi diyorum. 

Minişimi götürdüğümüz şehir tiyatrolarında oynanan "Harikalar Mutfağı" adlı oyun içerdiği sevgi ve anlayış unsurlarıyla benden olumlu puan aldıysa da yine bazı şeylere takıldım. Bir kere benim anlamadığım neden her çocuk oyununda fazlasıyla bağırma ve oradan oraya koşturarak bir çırpınma durumu hakim acaba? Sebebi çocukların ilgisini çekmekse İpek bu yüzden bir kaç oyundan çıktı. Sevmedim diyor çıkıyoruz. Ben de herhalde bağırmalardan rahatsız oldu diyorum. Çünkü halinden öyle anlaşılıyor. Neyse ki bu oyunu sonuna kadar izledi. Demek ki dozunu çok kaçırmamışlar. İzleyemeden çıktığımız pek çok oyun oldu. Ama yine de tiyatroya gitme isteği azalmadı. Buna çok seviniyorum. Demek ki diyorum annesinin sınırsız tiyatro sevgisi biraz da olsa kızına da geçmiştir.
Afişte 7+ diyor ama internet sitesinde 5+ olarak geçiyor. Biz de 3.5tan 4 sayılırız dedik ve gittik :)))) Bu yaşa da hitap ediyor, sıkıntı yok.

Tiyatroya olan sınırsız sevgim demişken, üniversite yıllarımda tiyatro eğitimine öğrenci kulübünde katılmış, daha sonra hayatımın çeşitli dönemlerde farklı yerlerden oyunculuk eğitimi almaya devam etmiştim. İçimde zaman zaman tutkuya dönüşen sevgiyi sahnede oyuncu olarak aktaramasam da, hem izleyici olarak, hem de başta çocuğum olmak üzere tiyatroyu öğrencilerime ve çevreme sevdirme çabalarımı bu değerli sanat dalına bir katkı olarak görüyorum. 

Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun.

İyilik kazansın, kötülük son bulsun.

Sevgi ve saygılarımla....


Yorum için açıklama