Enafarma, Fitoterapi ve Bitkisel Çözümler....

7 Yorum
Geçtiğimiz hafta tıbbi bitkiler ve alternatif tedaviler ile ilgili çok önemli bilgiler edindiğim, hem fifoterapi hem de Enafarma yı daha yakından tanıma fırsatı bulduğum bir organizasyonda yer alarak aynı zamanda çok keyifli bir hafta sonu geçirdim. Lakin Hidiv Kasrı'nda kahvaltıyla başlayan etkinlik sonrasında sıcak ve samimi bir ortamda yapılan tanıtım ve sohbet Cumartesi günümüze keyifli bir başlangıç yapmamıza da vesile oldu.

Ena Farmanın genel koordinatörü sevgili Meryem Özselanik bizlere firmanın kuruluşu ve öncesini anlatırken, fitoterapi hakkında da bilgiler verdi. Meryem Hanım bizlere özgeçmişinden bahsederken, doğal olanı arayış, sağlıklı yarınları umut ediş üzerine yola çıkış hikayesini de anlattı. Ürünleri tanıtırken, nasıl ortaya çıktığı, ürünlerin içerikleri ve kullanım alanları hakkında bilgiler verdi.

Ena Farma ürün müdürü İlknur Demiray ürünleri bize daha yakından tanıtırken, birer örneğini de inceleme fırsatı sundu. İşte dinlediklerimden ve incelediklerimden derlediklerim:

Önce Ena Farma'yı daha detaylı tanıtacak olursak;

Sağlık alanındaki çalışmalarına 2007 yılında "İnsana, doğaya ve çevreye saygı" bilinciyle başlamış bir firma.
10 yıllık fitoterapi bilgi birikimiyle Türkiye'de ürettiği ürünleri İngiltere dahil bir çok Avrupa ülkesine ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyor. FDA sertifikasına sahip yüksek standartlarda ürünler üretiyor.

Fifoterapi ise; hastalıklardan korunmak ve tedaviyi desteklemek amacı ile tıbbi etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bitkiler, onların etkin maddelerini taşıyan kısımları ve bunlardan hareketle hazırlanarak standardize edilmiş farmasotik formlar (tablet, kapsül, şurup ) ve bitkisel tıbbi ürünler kullanarak yapılan uygulamadır.

Gelelim Ena Farma ürünlerine:


Cold-Mix


Üst solunum yolu rahatsızlıklarında burun açıcı etki göstererek hem çocuğunuz hem tüm aileniz için koruma ve rahatlama sağlıyor, iyileşmeyi destekliyor. Mentol, reçine, alkol, kafur içermediğinden güvenle kullanılabilecek bir ürün olup sağlık bakanlığı onaylı. (Ena Farma'nın tüm ürünleri sağlık bakanlığı onaylı).
Bebeklerde bile kullanım güvenliği ile, burnu tıkanan bebeğin emmesini ve uyumasını engelleyen önemli bir problemi ortadan kaldırıyor. Burun tıkanıklığını gidermek, çocuk ve yetişkinlerin yaşam kalitesini yükseltmekle beraber, burunun içine bir şey damlatmadan, sürmeden çocuğu rahatlatmak anne baba için de büyük rahatlık olacaktır. Cold Mix ile önceden tanışmış, memnuniyetle kullanmıştım. İpek de burnuna bir şey sıkılıp damlatılmasını sevmediğinden, üstelik olası yan etkiler sebebiyle benim de kullanmak istemediğim ürünler yerine cold mix damlayı kullanmak çok iyi bir çözüm olmuştu. İşe yarıyor mu? Evet. Yastığına ya da yakasına bir iki damla damlattığımda içeriğindeki okaliptüs ve ladin yağları burun açıcı etki gösteriyor. Burunun açık olması çok önemli. Çünkü burun tıkalı olduğu takdirde, ardından gelecek boğaz tahrişi ve öksürük kaçınılmaz oluyor. Burunu açık tutmak şart.


Carven Kekik Şurubu


Öksürük kesilmemesi, engellenmemesi gereken bir şey. Doktorlar da artık çoğu zaman öksürük şurubu vermeyi tercih etmiyor. Çünkü şurupların içeriğinde olabilecek alkol, yapay aroma ve renklendiriciler sebebiyle sağlıklı ve doğal oldukları söylenemez. Bu yüzden de çoğumuz doğal yollarla öksürükle mücadele etmeye çalışır, birbirimizden tavsiyeler alırız. Ancak bu tavsiyeler konusunda da çok dikkatli olunması gerektiğini, doktora danışılmadan uygulanmasının sakıncalı olabileceğini belirtmeliyim. Mesela ben İpek'in özellikle gece öksürüklerine çare ararken, pek çok kişiden ayağının altına vicks sürmenin iyi geleceğini işitmiştim. Ve ben de uygulamıştım. Gece yatmadan önce ayaklarının altına bir miktar vicks sürüp üzerine de çorap giydirerek, öksürüğü azaltmaya çalışmıştım. Ama ne yazık ki bilmediğim bir şey varmış ki, vicksin içeriğindeki kafur maddesi özellikle çocuklarda dirençli nöbetlere sebep olabiliyormuş. Ne vicks ne başka bir şey sürmek faydalı olmak yerine zarar verebiliyormuş. Bitkisel yağlara gelince ( biberiye, kekik yağı gibi ) saf olanını bulmak şart. Aksi takdirde saf olmayan yağlar satın alındığında içerisinde bulunan diğer zararlı katkı maddelere de maruz kalınabiliyor.

Carven bitkisel öksürük şurubu içeriğindeki kekik ekstresi ve meyan kökü ekstersi sayesinde öksürükle savaşıyor.


Carven şurup iki şekilde üretilmiş. Biri yetişkinler için olan bitkisel tatlandırıcı olan Stevyalı, diğeri ise çocuklar için Carven kids.Babi-X Zen Bitkisel Şurup


.Bu ürünün çıkışını anlatırken Meryem Hanım kendi deneyimlerinden bahsetti. Gaz ve kolik ile mücadelede ne kadar çok araştırma yaptığını çareler aradığını anlattı. Blogger arkadaşlardan biri de bir kaç sene önce ürünü kendi çocuğunda denediğini çok memnun kalıp ısrarla ürünü aradığından bahsetti.

Organik dereotu ve organik zencefil içeriyor. Dereotu güçlü bir antioksidan olup hücre hasarını önler. Ayrıca gaz giderici etkiye de sahip. Zencefil mide bağırsak sistemi üzerinde etkili.

Bay Bay Forte Bitkisel Damla
Melisa otu, mayıs papatyası ve ıhlamur içerir. Bu üç tıbbi bitkinin ortak özelliği kaygı giderici, spazmolitik etkilere sahip olmasıdır. Stres oluşumunu önler, uykuya hazır olmayı destekler. Ancak asla uyku ilacı değildir. 


Maxerin Cooler


İşte bu benim ürünüm. Sık tutan baş ağrılarıma çözümler ararken ilaçlardan ziyade bitkisel içerikli bir ürün kullanmak tercihim olur. Çünkü sıklıkla yaşadığım bu tatsız durumu her seferinde ilaç alarak atlatmak hoş değil elbette.

Ben de önceleri nane ve lavanta yağlarını alnıma, enseme sürerek rahatlamaya çalışırdım. Ancak yine belirtmekte fayda var ki piyasada düşük fiyata satılan bu yağların çoğu saf değil. Dolayısıyla beraberinde farklı maddeleri de vücudunuza almış oluyorsunuz. Bu yüzden etken maddelerinin güvenli olduğu kanıtlanmış ve onaylanmış ürünleri kullanmak gerektiğini düşünüyorum.

Maxerin Cooler nane içerikli bir solüsyon ve etanol içerir. Nane pek çok kültürde tarih boyunca tıbbi özelliklerine başvurulan bitkilerden biridir.
Ürün cilde sürülerek uygulanır. İlk denemelerimde iyi sonuç aldığımı söylemeliyim. Ağrı gelmek üzere gibiyken sürmek ise ağrıyı önleyici olabiliyor.

Bitrin Bit Spreyi


Çocukların okula başlamasıyla birlikte yaygın görülen bir sorun olan bit, hep korkulan, konuşmaktan bile çekinilen bir konu olmuştur. Halbuki bitin pislikle bir ilgisi olmadığı, hatta temiz insanlarda daha kolay yaşadığı ( çünkü yaşamak için oksijene ihtiyaçları var ve temiz cilt oksijen geçirgendir) kimi zaman hormonların üretebildiği bir şey olduğunu biliyor muydunuz? O yüzden aman ya çocuğum bitlenirse diye korkmayıp, zararsız bir şekilde çözüme ulaşabilecek yollar konusunda bilinçlenmek gerek.

Ürün böcek ilacı içermeyen silikon bazlı bir ürün. Saça kolayca uygulanır, renksiz ve kokusuzdur. Astım hastalarında, hamilelerde güvenle kullanılabilir.

Fitomed Çayları

Tıbbi çay nedir?
Tıbbi çay, günlük rahatsızlıkları iyileştirmek, hastalıklardan korunmak, iyi sağlıklı halini sürdürmek ve vücuda destek vermek amacıyla eczacı tarafından tıbbi bitkiler kullanarak hazırlanan ve tek tıbbi bitki olarak paketlenen çaydır. Fitomed doğal bitki çayları eczanelerden temin edilebilir.
Bitki çayları konusunda bilmemiz gereken önemli hususlardan da bahsedildi. Öncelikle bitkilerin nereden alındıkları ve nereden toplandıkları önemli. Ayrıca hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız bitkileri kullanmaktan da kaçınmak gerek. Mesela papatya çayı yapmak için satın aldığımız papatyanın içilebilir papatya olup olmadığını anlayamayabiliriz. Çünkü piyasada çiçekleri papatyaya benzeyen ama içeriğinde sakıncalı maddeler olan bazı bitkiler de papatya olarak satılıyor. Bu bitkiler bebeklerde zehirlenme ve ölümlere neden olabiliyor. Bu bakımdan kalitesine güvenilir bitkisel ürünlerin temin edişeceği doğru adres eczanelerdir. Bitkide tarım ilacı, mikrop bulaşığı, hayvan atıkları, ağır metal var mı yok mu tüm bu risklerin analiz edilmesi gerekiyor. Açıkta satılan bitkileri almaktan kaçınmalıyız. Hatta satın aldığımız bitkileri de vakumlu cam kavanozlarda ve ışık almayan serin bir yerde saklamalıyız. Açıkta saklama etken maddelerin kaybolmasına sebep olmaktadır.

Bitki çaylarını demleme usulü de son derece önemlidir. Mesela yaprak ve kök bitki olarak ikiye ayrılan bitkilerin demlenme şekilleri farklıdır.
Yaprak bitki çayları: Ihlamur( yaprakları tek başına kaynatarak hazırlanabilir. kullanım yeri farklıdır. ishale iyi gelir. çiçeği kaynatılmaz), adaçayı, yeşil çay, biberiye, melisa, kuşburnu....gibi bitkiler kaynamış suda 5-10 dakika bekletilerek hazırlanır. Demlenme işlemi sırasında etken maddesi uçmaması için üstü kapatılmalıdır.

Kök bitki çayları: Havlıcan, zencefil, kabuk tarçın, gibi bitkilerden kaynatma yoluyla çay yapılır.Düşük ateşte 15-20 dakika kaynatılmalıdır.


Bizleri pek çok konuda bilgilendiren Ena Farma genel koordinatörü Meryem Özselanik'e, ürün müdürü İlknur Demiray'a, sağlığınızı doğal yollardan koruyoruz diyen Ena Farma'ya ve bu özel davet için sevgili Şafak Karadeniz  ( Şafağın Dünyası ) ve Melis Hasırcı Tezcan'a ( Önce Kadın Sonra Anne) çok teşekkür ederim.

Sağlıklı yarınlar için hep birlikte inanıp, mücadele ederek doğru bilgiye ulaşmanın önemini kavrayıp kavratabilirsek, daha sağlıklı nesiller yetişeceğine inanıyorum.
Sevgilerimle....

Ena Farma ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için
http://enafarma.com.tr/


7 yorum

Çok güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş kalemine sağlık canım
Sevgiler

Çok güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş kalemine sağlık canım
Sevgiler

Teşekkür ederim Şafakcım. Ben de davetin için tekrar teşekkür ederim. Sevgilerimle...

Şahanesiniz , emeğinize sağlık sevgiler :)

Jalecim,benim favorim maxerin oldu artık yanımdan ayırmam

Yorum için açıklama