Mutluluk, Yüzleşme ve Sorgulama

2 Yorum
Mutluluk Kulübü

"Mutluluk Kulübü" adlı kitabı okuduğumda Müge Çevik ile henüz tanışmamıştım. Mutluluğun öğrenilebilir bir şey olduğunu, mutluluğa cesaret ile niyet etmenin bir başlangıç olabileceğini anlatan kitap bana iyi gelmişti. Daha sonra aynı adla kurulan kulübün toplantılarına katıldım. Bu yazımda biraz bundan bahsedeceğim.

Gitmeden önce sizi bir merak sarıyor. Ne yapacağım orada? Neler konuşulacak? Bir grupla birlikte olunacaksa, herkes kendinden bahsedecekse, konuşmak tuhaf gelecek mi? Başkalarını dinlemek sıkıcı olacak mı? Adı ne kadar güzel "Mutluluk Kulübü". Bu ad en azından bir kere denenmeyi hak ediyor....
diyerek yaklaşık 3 ay önce bir "merhaba" dedim kulübe. İçten bir "Hoş geldin" ile karşılandım. Ben de çok ama çok "Hoş buldum".

Babamı kaybettikten sonra, yaşam enerjimi de kaybettiğimi hissediyor, içimdeki boşluğu atamıyordum. "Mutluluk" çok uzakmış gibi geliyor, her şey anlamını yitiriyor, kavramlar karışıyor, baş etmek ve sabır göstermek zor geliyordu. Bir takım arayışlar içerisindeyken Şapka Danışmanlık'ın kurucusu sevgili Müge Çevik beni bir gün "Mutluluk Kulübü" toplantısına davet etti. Şapka Danışmanlık daha önce sevgili arkadaşım Pınar'ın tavsiyesi ile keşfettiğim bir yerdi. Önce Gülbahar Hanım'la bir kaç çalışmamız olmuştu. Bir ara onlardan da bahsederim :))

Müge Çevik'in davetiyle katıldığım "Mutluluk Kulübü" ne heyecanla gittim. Neler olacağını merak ediyor, kendimi iyi hissetmeyi umuyordum. Daha önce biri bana 8-10 kişilik bir ortamda sıkıntını, derdini, seni rahatsız eden şeyleri ifade edebileceksin dese inanmazdım. Hatta TV'de izlediğim ya da kitaplarda okuduğum grup terapileri bana komik gelirdi. Ama burası tam olarak öyle bir şey de değildi. Fikirlerinizden, duygularınızdan, yargılarınız ve kavramlardan konuştuğunuz, bir başkasının fikrini dinleyip yorum yapabildiğiniz aslında bir yerde bakış açınızı geliştirdiğiniz ve genişlettiğiniz bir yer olduğunu söyleyebilirim "Mutluluk Kulübü"nün.

Müge ( Hanım hitabını kullanmama sebebim, Müge o kadar samimi ve içten ki kendisine ismiyle hitap etmemizi istiyor. Hanım'lar Bey'ler gibi sınırlamalar ve uzaklıktan hoşlanmıyor.) çok donanımlı, eğitimli ve dopdolu bir kadın. Aldığı eğitimler, katıldığı seminerler, bireysel koçluk deneyimi, hayat felsefesi, düşünceleri ve bakış açısıyla öyle bir harmanlıyor ki bilgilerini, her katıldığınız toplantıda farklı bir sorgulama, yüzleşme ya da aydınlanma ile ayrılıyorsunuz oradan.

Katıldığım ilk toplantıda kendimi tanıtırken, orada oluş sebebimi anlatırken ve diğer katılımcıları dinlerken farkına vardığım bir şey vardı. Bu insanlar da benim gibi çaba gösteriyorlardı. İçten içe kendilerini memnun etmeyen, ya da içlerinde sarpa saran bir şeyler olan ya da bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkında olan birbirinden farklı insanlar, en azından yüzleşme ve farkında olma cesareti gösteriyordu. Bu farkındalık da ortak bir ruh açığa çıkarıyordu. İşte bu ortak ruh, toplantı ortamında yarattığı enerji ile hem sizi bütünün bir parçası yapıyor hem de bireysel özgürlük ve farklılığınızı öne çıkarıyordu.

Söz sırası bana geldiğinde içimden taşan acıyı, henüz atlatamadığım yasımı paylaşırken, toplantı bitiminde bir nebze de olsa ferahlama hissedeceğimi düşünmemiştim. Üstelik hissettiğim acı ve boşluğun sadece küçük bir kısmını anlatmıştım. Daha sonra bir başka katılımcının paylaşımında kendimden bir şeyler bulurken, o esnada açığa çıkan enerjiden payıma düşeni almaya niyet ederken ve Müge'nin keşifleri ve analizleriyle bakış açımda yeni pencereler açılırken orada bulunma sebebimi daha iyi idrak ettim. Yalnızca dinleyerek ve içten içe sorgulayarak da çıkarımlar elde edebileceğiniz gibi, sizi cevaplara götüren ipuçlarıyla da yol katediyorsunuz.


Müge kendi sözleriyle çok güzel ifade etmiş toplantının özünü. "Neler oluyor bu toplantılarda diye merak edenler için, işin teorisi ile pratiğini birleştiriyoruz...aklımıza takılan ayağımıza dolanan mutlu olmamızın önünde engel gördüğümüz her ne varsa onları konuşuyor onlardan özgürleşiyoruz...grup içinde rahat edemem, ben özelimi konuşamam diyenlerdenseniz merak etmeyin istediğiniz kadar paylaşıyorsunuz... istemiyorsanız hiç paylaşmamanız da mümkün...başkalarından da öğrenmenin keyfini ve gücünü yaşamak için deneyimleyin derim, sonra siz karar verin." Mutluluk Kulübü on beş günde bir Şapka Danışmanlık'ta toplanıyor. Katılmak ve ayrıntılı bilgi almak için italik yazılara tıklayabilirsiniz. 


2 yorum

Ne güzel... Yardıma ihtiyaç duyunca almaktan çekinmemeli. Babacığınızı unutamazsınız tabii ama umarım en kısa sürede acınız hafifler.

blog keşif etkinliğinden geliyorum sizi takibe aldım ben de bloğuma beklerim :)
http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

Yorum için açıklama