Organik Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 Yorum
Geçtiğimiz günlerde yine bir toplantıda organik beslenmeyle ilgili üreticiler, ürünler ve sertifikalar hakkında  önemli bilgiler  edindik. Sevgili Yeşim Şenel ( @biryagmurtanesi ) 'in davetiyle katıldığım toplantıda, sosyal medyada @annemdenetimde olarak tanıdığımız sağlıklı yaşam koçu, beslenme uzmanı, marka ve beslenme danışmanı Gülden Kılınç Doğan, birbirinden değerli bilgilerini bizlerle paylaşırken, pek çok sorumuzu da cevaplandırdı.


Organik gıda nedir? Güvenilir marka ve sertifikalar hangileridir? Aldığımız ürünün denetlemesi yapılıyor mu? Bir çoğumuzun aklında bu sorular varken, çevreden zaman zaman gelen "Organik diye bir şey yoktur, hiç bir şeye güvenmiyorum." şeklinde tepkilerle karşılaşırken, her geçen gün daha kötü şeyler duyduğumuz gıda sektörüne inancımız azalırken, yine en doğrusu bıkmadan, usanmadan doğruyu ve sağlıklı olanı arama, araştırma ve sorma fikrinden vazgeçmememizdir. Ben bu konuda gerçekten çok fazla okuyor, araştırıyor, dinliyor ve değerlendiriyorum. ancak Gülden hanım'ın da dediği gibi organik beslenme ve organik yaşam konusunu çok fazla takıntı haline de getirmiş değilim. Çünkü çok fazla sardığınızda psikolojinizin de bozulmasına yol açabiliyorsunuz. Benim mantığım kaçabildiğim kadar zarardan kaçıp, ulaşabildiğim kadar doğru üreticiye ulaşıp, dürüst ve güvenilir üreticiyi destekleyip bunun dışında kalanı ya da yetişemediğimi olduğu gibi kabul etme yolundan geçiyor.


Gülden Kılınç Doğan, ülkemizde tarımda kullanılan zararlı kimyasallardan bahsederken, her organik tarım ve üretim diyene de itibar etmememiz gerektiğini, gerekirse şüphe ettiğimiz ürünü denetlemeye gönderebileceğimizi, güvendiğimiz yerel üreticiler varsa onlardan alış veriş yapabileceğimizi anlatırken, bizzat denetimini yaptığı güvendiği marka ve firma isimlerini de paylaştı. Bu firmalardan biri olan @gekoorganik ürünler üreticisi Özlem Atabaş da o gün aramızdaydı. Gekoo ürünlerinin hijyenik ve doğaya saygılı prensiplerle lezzetli ve ekolojik olarak üretildiğini anlatırken, sahip olduğu sertifika belgelerinin zor alınır belgeler olduğunu da sözlerine ekledi. Gerçekten çok lezzetli ve pratik organik gıdalar üreten Gekoo ürünlerinden bazılarını tatmak imkanı bulduk. Kekler ve kurabiyeler çok başarılıydı. Daha önce Gekoo un ve kurabiyelerinden kullanmıştım. Artık daha güvenle ve inanarak tüketmeye devam edeceğim. Özlem Hanım 2 senedir devam ettikleri sağlıklı ve ekolojik gıda üretiminin yanı sıra, aynı zamanda kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesini hedefleyen bir sosyal ve eko girişimci.


Biz bu keyifli sohbeti sürdürürken, My Gym eğitmenleri çocuklarımıza hareketli ve eğlenceli vakit geçirtirken, enerjilerini atmalarına yardımcı oldular. Ara ara göz attığımda minişimin keyfinin ne kadar yerinde olduğunu görebiliyordum.
Gülden Kılınç Doğan ile sohbetin ardından anneler @joimove eğitmeni sevgili Zehra Dörter ( @rythmmom) ile bebek ve çocuklarla birlikte dans etmek için salona geçtiler. Açıkçası bu herkese yönelik, kışkırtıcı uluslararası dans hareketine bayılıyor ve kendilerini destekliyorum.


Dolu dolu geçirdiğimiz bugün için öncelikle bizlere ev sahipliği yapan ve çocuklarımızla harika etkinlikler gerçekleştiren My Gym Akatlar'a, bu toplantıda yer almam için beni davet eden Yeşim Şenel'e (biryağmurtanesi), faydalı bilgileriyle bizleri aydınlatan Gülden Kılınç Doğan'a ve sağlıklı üretimleriyle organik piyasasında haklı bir yer edinen Gekoorganik Özlem Atabaş'a, joimove dans hareketinin öncülerinden biri olarak oraya gelip anne ve bebeklerini dans ettiren Zehra Dörter'e ve tabii ki bu renkli kareleri yakalayan @binnuraytekin_photography e teşekkürlerimi yeniden iletmek isterim. 
Sevgilerimle.....

2 yorum

Tarımda kimyasallar ne kadar kullanılması istenmese çevremde bir çok çiftçi olduğu için olay öyle işlemiyor. Mahsul alamayan çiftçi hava şartları nedeniyle sezonu kötü kapatıyor ve seneye ekeceği ürünler için sermaye kalmıyor. Bu yüzden ürünü dayanıklı hale getirmek için kimyasal ilaç kullanıyor. Bu kişisel bir şey değil devlet desteğiyle olacak bir şey.

Bence öncelik kişilerin yeniden vicdan sahibi olmasında. Daha çok kazanmak uğruna tehlikeye attıkları şey insan sağlığı. Devlet tabii ki desteklemeli. İşte bu yüzden herkes talep edecek, sorgulayacak ki bir şeyler değişsin. Yorumunuz için teşekkürler. Sağlıklı günler dilerim...

Yorum için açıklama