Bir Röportaj: Mercan Çocuk Evi

Yorum Ekle
Bir oyun evi,
Bir Çocuk evi,
Hatta bunlardan daha fazlası...
Mercan Çocuk Evi....
Her şeyden önce, yaptığı şeye inanmış, tüm samimiyet ve içtenlikleriyle, farklı bir sistem ile alternatif okul olma yolunda ilerleyen, "Hedefimiz özgür ve mutlu çocuk yetiştirmek" diyen kurucuları var bu şirin yuvanın.
Reggio Emilia yaklaşımını benimseyen bir okul burası. Reggio Emilia yaklaşımı, çocuğu birey olarak gören ve doğuştan var olan yeteneklerin desteklenmesine yardımcı olan bir sistem. Daha önce katıldığım bir seminerde Reggio Emilia yaklaşımı hakkında pek çok şey öğrenmiş ve burada da paylaşmıştım.

Bu yazımda sizlerle, Reggio Emilia yaklaşımını benimseyen bir okul olan Mercan Çocuk Evi'nin kurucularından Damla Nağış ile yaptığımız röportajı paylaşmak istiyorum. 

1) Jaleceanne: Damla ve Zeynep kimdir? Bize biraz bahseder misin? Zeynep ile ne zaman tanıştınız? 
 1-  D.N: Damla ve Zeynep Eğitim hayatında yolları kesişen, iş hayatlarında da birlikte yol alma fırsatı bulmuş ve şimdi farklı bir eğitim sistemiyle, mutlu çocukların var olması için çabalayan iki genç girişimci.

2)  Jaleceanne: Hangi eğitimleri aldınız ve Reggio Emilia ile yolunuz nasıl kesişti?
 2- D.N: İkimiz de Çocuk Gelişimci eğitimcileriz. Öğrenim yılımızda alanımızı kapsayan tüm eğitim sistemini tanıdık. Hatta Türkiyede var olan klasik sistemdeki eğitim modeliyle çalışmalar yaptık, iş hayatında uyguladık.
Okulumuzun kurulmasıyla birlikte var olan yapılandırılmış, klasik bir sistem yerine farklı, özgür ve üretken çocukların var olabileceği destekleyici ortamlar sunabileceğimiz bir eğitim sistemi olması gerektiğini savundum.
Reggio Emilia sistemi bu isteğimizi destekler nitelikte. Daha önce iş hayatında deneyimlediğim bu yaklaşımın okul öncesi çocuklarda uygulanabileceğine inandım ve çalışmalarımı okulumuzda uyguladım. Bu yaklaşımla da sürecimiz devam etmekte.

3) Jaleceanne: Peki okul açma fikri nasıl ortaya çıktı?
3- D.N: Okul açma fikri Zeynep'den çıktı. Bu nedenle benden daha cesaretli diyebilirim :) Hatta okulun kapılarını yeni eğitim sürecine açmak için sıkıntılı süreçleri tek başına sürdürmeye çalıştı. Ben o süreçte başka bir kurumda görev almaktaydım. 


4) Jaleceanne: Reggio Emilia yaklaşımı neden farklı? 
4- D.N: Bu sistemin farklı oluşu en başta çocuğu birey olarak görüp, aradığı cevabın peşinden tek başına gitmesini destekleyici yaklaşımda bulunmasında. Hayal gücünü desteklemek, sorgulayıcı ve araştırmacı tarafını ortaya koymak için çocuğun peşinden gitmek.. İyi bir gözlemci olmak bu noktada önemlidir. 

5) Jaleceanne: Mercan Çocukevi'ni diğer okullardan ayıran özellikleri nelerdir? 
 
5- D.N: Reggio Emilia ilhamlı bir eğitim sürecini benimsiyor ve çocukların özgür, üretken bireyler olmaları için çabalıyoruz. Amacımız mutlu ve özgür çocuk yetiştirmek.
Türkiyede, alternatif okul olarak bilinen, kalıplaşmış eğitim sistemi dışında, yaratıcı okullarlarla birlikte bu süreçte ilerlemek, klasik eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlardan bizi ayıran bir özellik diye düşünüyorum.

6) Jaleceanne: Evet kesinlikle bu anlamda klasik eğitim veren okullardan ayrılıyorsunuz. Peki geliştirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı? Okul dışında ne gibi eğitimleriniz var? Seminer, eğitim, vb..
6- D.N:  Alilelere ve çocuklara yararlı olması açısından planadığımız seminerler okulumuzda yer almakta. Genellikle haftasonları süren Aile katılım seminerleri, oyun grupları, Sanat atölyeleri gibi etkinliklere okulumuzda yer vermekteyiz. 

7) Jaleceanne: Son olarak hedefiniz ve ileride olmak istediğiniz yer neresi? Türkiye'deki alternatif eğitimler için ne düşünüyorsunuz?
7)- D.N: Hedefimiz üretken, yaratıcı, özgür çocuklar yetiştirmek ve buna destek olan Reggio Emilia yaklaşımını okulumuzda sürdürebilmek, 
Bu sistemi duymayan tüm ailelere, eğitimcilere duyurmak.

Türkiyede önceki zamanlarda daha az bilinen bu yaklaşımın duyulması ve hatta benimsenmesi bizi mutlu ediyor. Alternatif okulların var oluşları, eski, yenilenmeyen, gelişmeyen yapılandırılmış  eğitim sistemlerinin dışında devam ediyor.

Bu sıcak sohbet ve ilgi için sevgili Damla Nağış ve Mercan Çocuk Evi'ne çok teşekkür ederiz. Bir eğitimci olarak, farklı eğitim sistemlerinin ve yaklaşımların var olmasını, çocuğun mutluluk ve özgürlüğünün esas olmasını gönülden destekliyor, kendilerine başarılar diliyorum.

Mercan Çocuk Evi Kurucuları
Damla NAĞIŞ & Zeynep SEVEN

Yorum için açıklama