Bilim Dedektifleri

5 Yorum
Bazen nasıl da birikiyor yazılar. Atlayabiliyorum bazı konuları. Bu sayfadan zaman zaman beğendiğim, tavsiye ettiğim etkinlikleri paylaşıyorum. Ama üst üste gelince bazıları, bir bakıyorum unuttuklarım, yazmadıklarım olmuş. Geçtiğimiz aylarda Happy Nest'te katıldığım ve çocukların çok büyük bir beğeniyle karşıladığı bir etkinlikti yazmak isteyip de fırsat bulamadığım.

Neyse gelelim etkinliğin konusuna. Başlıktan da anlayacağınız gibi bu etkinlik hem bilim, hem eğlence, hem öğrenme, hem de araştırma kavramlarını içeren, oldukça ilgi çekici bir görsel ve eğitici show niteliğinde. Ayrıca her yaşa hitap edebildiğini de söylemeliyim. Bilimi eğlenerek öğreten, deneylerle ve soru cevap şeklinde interaktif bir katılımla çocukları keşfe çıkaran harika bir deneyim.
Sunumu yapmadan önce, harika ekip iş başında. Birazdan çocukların aklını başından alacak gösteriye hazırlanıyorlar.
Çocuklar yerlerini aldı. Heyecan başlıyor. 

Sevgili Oktay Serveren öncelikle çocukların dikkatini çekmeyi öyle bir ustalıkla başarıyor ki, ondan sonra gelsin öğrenme ve eğlenme.
Çocuklara sorular soruyor. Sözlerinin arasında bilimsel açıklamalarda bulunurken, bunu çocukların mantığına göre ve onların anlayabileceği tarzda yapıyor. 
Bu gibi gösterilere meraklı olan minişim gönüllü asistan olarak yerini almış. İlk gösteri sihirbazlık gibi bir şey.  
Bir tencerenin içinde küçük küçük parçalara ayırdıkları kağıt mendili, tencerenin kapağını kapatıp açtıktan sonra, nasıl tek parça haline getirdiğini gösteriyor ve ardından sebebini açıklıyor. Tabii bu küçük sırrı öğrenmek miniklerin pek bir hoşuna gidiyor. 

Bu top nasıl havada kalıyor? Cevabını bekleyen meraklı gözler, gönüllü asistanlık yaparak kendileri öğreniyor.
Patlayınca köpükler saçan yanardağı izlerken, yanardağ hakkında bilgiler de öğreniyor minik dedektiflerimiz. 
Buza dokunmak, nasıl meydana geldiğini öğrenmek, yapısı, dokusu ile ilgili fikir edinmek ve bu esnada sorulara verilen birbirinden ilginç cevaplarla çok enteresan deneyimler yaşıyoruz. 

Günün en ilgi çeken gösterisi ise bulutlara dokunmak ve üzerinde yürümek oluyor.  
Ortalık birden bembeyaz bulutlarla kaplanıyor.


Bir heyecan, bir koşturma... 


Yetmiyor...bir daha bir daha istiyorlar... 
Öncelikle Oktay Serveren ve ekibine, ve tabii ki atölyeye ev sahipliği yapan Happy Nest'e çok çok teşekkür ederiz. Bilim ve deney ancak bu kadar güzel ve eğlenceli yaşayarak öğrenilir.

Sevgilerimle....
5 yorum

Ne güzel bir etkinlik böyle aktiviteleri daha cok gönüllü esasına dayanarak ya da cüzi ücretlerle ülke geneline yaysalar keşke....

Çok beğendim bu etkinliği. O küçücük çocukların dikkatini toplamak zordur. Böyle etkinlikler yapılmalı sık sık

Fiyatları değişiyor ama bazen ücretsiz hizmetler de veriyorlar. Ben de sayfamda zaman zaman duyuruyor bu etkinlikleri. (Instagram ve facebook jaleceanne sayfalarında. ) sevgilerimle

Oldukça ve ben duydukca paylaşıyorum. Tabii genelde Istanbul da olanları. Sevgilerimle 😍

Oldukça ve ben duydukca paylaşıyorum. Tabii genelde Istanbul da olanları. Sevgilerimle 😍

Yorum için açıklama