Mızmızlanma Hallerine Çareler...

6 Yorum

Çocuğun bir derdi yoksa eğer, ağlaması ve sızlanması yaramazlık ve şımarıklık göstergesi sayılırdı. Oysa ki altında yatan bir çok neden, çözüm bulunacak bir çok yol varmış. Bizim de bu aralar oldukça muzdarip olduğumuz bir konu olduğundan uzunca bir süredir araştırma içersindeydim. Merak ediyordum acaba sorun çocukta mı bizde mi, ne yapmalı nasıl baş etmeli diye kafa yoruyordum. Ve işte edindiğim bilgiler ve kullandığım yöntemler.

Öncelikle kabul etmek gerekir ki, çocuktaki bu mızmızlanma hali ebeveyni hayli yoran bir durumdur. Hem bu şekilde istediği şeyi vermek istemez, hem de bir an önce durumu sonlandırmak için çare arar.

 Peki çoğu çocuk neden mızmızlanarak, sızlanarak bir şeyler isteme ya da kendini ifade etme ihtiyacı duyar?  Bu şekilde her zaman istediklerini elde ederler mi? Aslında hayır. Eğer bu şekilde yapan varsa zaten yandı. Çünkü böylelikle içinden çıkılmaz, sürekli isteklerini yaptırmakta ısrarcı bir tutumla karşılaşır ve bu da çocuğun ruh sağlığı gelişimi için hiç de iyi olmaz. Aileler genellikle çocuğun mızmızlanarak ya da ağlayarak söylediği şeyi, düzgün bir şekilde söylemesini ister. Aksi takdirde kendisini anlayamayacağını belirtir.

Aslında mızmızlanma daha derin bir konudur. Altında yatan başka sebepler olabilir. Çocuğun mızmızlanmasından kurtulmak istiyorsak, altta yatan sebepleri bir bir elememiz gerekir.  Birazdan okuyacağınız maddeler, sızlanmaya sebep olabilecek altı sebepten bahsediyor. Açıkçası ben kendimi değerlendirdiğimdemelerde yaptığım hataları gördüm. Mızmızlanma hallerine kızarak, sinirlenerek, sadece "yapma" diyerek ve karşılıklı bir mücadeleye girerek sonuç alınamadığını çokça deneyimledim. Artık daha farklı yaklaşarak olayı ele aldığımı ve şimdi daha çok baş edebildiğimi hissediyorum. Siz de buyurunuz okuyunuz bakalım çocuğunuzun bu hallerine bir son verebilecek misiniz? Haydi kolay gelsin.

1- Çocuk, kendinden istenileni gerçekleştirebilecek gücü olmadığından mızmızlanır:

İnsanlar çok yorgun olduklarında sızlanır. Çocuklar ise ya kendini yerden yere atar, ya  ağlar ya da mızmızlanır. Temel ihtiyaçlarını karşılamak mızmızlanmalarını engellemek için ilk yapılması gereken şeydir.  Yemesi, dinlenmesi, enerjisini atması, sizinle iletişimi gibi. Örneğin çocuğunuz acıkmışken alışveriş yapmaya devam ederseniz mızmızlanmaya başlar.

Değerlendirme: Çocuğumla iletişim kurma dışındaki maddeleri eliyorum. Çünkü o tip durumlara imkan vermiyorum. Karnı tok, sırtı pek misali. Ama gelgelelim kimi zaman ona yeterli zamanı ayıramadığımı hissedip onu eksik bıraktığımı düşünüyorum. O zaman da çocuk haklı olarak mızmızlanarak peşimden ayrılmayıp kendince ihtiyacını gidermeye çalışıyor. O zaman eğer bırakabileceğim bir işse bırakıp hemen kendisiyle ilgileniyorum ki zaten sorun ortadan kalkmış oluyor. Şayet bırakamayacağım bir işle de meşgulsem bunu ona açıklayıp bir süre sonra yeniden ilgilenmeye çalışıyorum.

2- Daha çok ilgi istediği için mızmızlanır:

Çocuğunuzun sizinle olumlu bir ilişki kurduğuna emin olun. Tüm dikkatinizi bölmeden çocuğunuza vermezseniz mızmızlananması normaldir. İlgiye doymayan çocuk daha çok ilgi için mızmızlanacaktır. Bir yerde okumuştum ve çok hoşuma gitmişti. Çocuklarımız her gün ceplerini sevgi ve ilgiyle doldurma ihtiyacı duyar. Ceplerini yeteri kadar dolduran çocuklar ancak huzura erer. Ve bu her yeni gün tekrarlanmalıdır. Çocuk ceplerini doldurduğunda yaşadığı doygunlukla birlikte dış dünyayla daha iyi mücadele eder. Yani bu da demek oluyor ki çocuklarımızın mızmızlandıkları her an, ceplerini daha çok doldurmaya ihtiyaç duydukları anlardır.

Değerlendirme: Sık sık ona sarılıp, onu ne kadar sevdiğimi söylüyorum. Kısa bir süre de olsa birebir tüm dikkatimle ilgilenmeye çalışıyorum. Fark ettim ki ilgimi ve sevgimi yansıtamadığım günler daha huzursuz olup sebepsiz krizler ortaya çıkabiliyor. Ceplerini doldurmak önemli velhasıl.

3- Sevmediği bir şeyle başetmeye çalışırken ancak ne yapacağını da bilmezken:

Çocuklar mızmızlanırlen, kendilerini güçsüz hisseder. Eğer onları azarlarsanız ya da dinlemeyi reddederseniz onların güçsüzlük hissini arttırırsınız. Bunun tam tersi de doğru değildir. Bu halinden kurtulmak için pes ederseniz bu kez de  mızmızlanma sona erebilir fakat, güçsüzlüğü ödüllendirilmiş olur. Ama eğer sakin bir şekilde onlardan normal sesleriyle konuşmalarını ister, orta yol bulmaya çalışırsanız, onların güven ve beceri hislerini güçlendirmiş, yeniden ilişki kuracak bir köprü inşa etmiş olursunuz.

Unutmayın siz kendi çıkarınızı gözetmeye çalışmıyorsunuz. Bağ kurmaya çalışıyorsunuz. Ne istediğini anladığınızı ifade etmelisiniz. Duygularını dillendirmek, dinlediğinizi göstermek bile bazen mızmızlanmayı bıraktırabilir.
 Şöyle okumuştum bir yerde: Hala devam ediyorsa bunu bir oyuna bile dönüştürebilirsiniz.

"Kendin gibi konuşmuyorsun. Acaba senin o güçlü sesin nereye gitti? Ben o güzel sesi çok seviyorum. İstersen birlikte arayalım. Aaa işte buldum buradaymış. Şimdi bana yeniden ne istediğini o güzel sesinle söyleyebilirsin"

Oyun ve ilginç diyaloglar işe yarar.

Eğer o gün parka gidemeyecek durumdaysanız gitmeyin ama onu anladığınızı da gösterin. Bunun karşılığında yine mızmızlanıyorsa, mantıklı bir şekilde ne istediğini ve nasıl bir çıkış yolu bulabileceğinizi sorun. Karşılıklı karar verin. Bu şekilde mızmızlanmasını ödüllendirmiş olmuyorsunuz, birlikte çözüm yolu bularak sonuca ulaşmanın her iki taraf için faydalı olacağını göstermiş oluyorsunuz.

Değerlendirme: İstemediği bir şeye onu zorlamamaya gayret ediyorum. Farklı bir durumda ise konuşarak birlikte çıkış yolu bulmaya çalışıyorum.

4- Ağlama ihtiyacı duyduğunda mızmızlanır:

Çocukların hayatlarında onları rahatsız edebilecek pek çok şey meydana gelir. Bakıcının değişmesi, taşınma, tuvalet eğitimi, yeni kardeş gibi örnekler olabilir. Yaşları büyüdükçe çocuklar bu streslerini mızmızlanmayla ifade ederler. Böyle durumlarda da yapmanız gereken, belki yalnızca sarılıp ağlamasına izin vermektir.

Değerlendirme: Gerçekten bu sebeple mızmızlanması o kadar anlaşılıyor ki. "Neden gözün üstünde kaşın var" a ağlıyorsa bu demektir ki içinde boşaltması gereken bir birikim var. Bırakın ağlasın.

5- İşe yarar bir yol olduğunu görünce mızmızlanmayı devam ettirmek ister:

Ödüllendirmeyin. Pes etmeyin. Onu anladığınızı ifade edin ancak istediğini vermek yerine başka sevdiği bir şeye ilgisini çekin.

Değerlendirme: Mızmızlanarak söylediği ya da istediği şeyi düzgün bir şekilde söyleyene kadar yapmıyorum. Bunun doğru yol olmadığını öğretmeye çalışıyorum.

6- Susması için her şeyi yapabileceğinizi bildiğinden mızmızlanır:

Neden bu kadar nefret ederiz sızlanmalarından? Çünkü o da bir ağlama şeklidir belki biraz daha olgun hali. İnsanoğlu ağlamaya sızlamaya anıda tepki vermekle programlanmış gibidir.
Aslında onun yerine, derin bir nefes alıp ortada bir sorun olmadığını düşündüğünüzde çok daha rahatlayacaksınızdır. Hemen problemi çözmek zorunda olduğunuz hissine kapılıp mücadele etmeye çalışmayın.

Değerlendirme: Evet doğru. İçimde karşı konulmaz bir istekle "yeter ki sussun vereyim gitsin" olmasına rağmen, onu duymamayı kendime öğretmeye çalışıyorum. Tabii ki bu dediğim, tüm yollar denenmiş ve mızmızlanma sona ermemişse varılan sonuç.

Mızmızlanma bir güçsüzlük işaretiyse, ona diğer iletişim yollarını öğreterek hayatı boyunca istediklerini elde edebilmek için mantıklı çözüm yolları denemeyi de öğretmemiz bizim esas görevimiz. Ağlama ve sızlanmayla bir şey elde edemediğini ancak kendini doğru ifade ederek, karşısındakinin düşüncelerini de dikkate alarak, orta yol bulma şeklinde sonuca ulaşılabildiğini görmesi ve bunları öğrenirken karşısında sabreden ve yapıcı ebeveyn ile deneyimlemesi gerekiyor.

Sabırlar dilerim...Sevgilerimle...


6 yorum

ve bunların dışında mızmızlanmayı sevdiği için mızmızlanır :)))

Hepsi numara hep :) Politikacı bunlar :)

Gözünün önünden kaybolduğumda mızmızlanır,sevgi ister mızmızlanır :) sokak ister mızmızlanır..

Oynuyorlar tabii ya. Kararlı durmak şart.

Yorum için açıklama