5 Things I Do Every Day With My Toddler ( Çocuğumla Her Gün Yaptığımız 5 Şey )

Yorum Ekle


Geçenlerde jaleceanne facebook sayfamda bir yazı paylaşmıştım. Sürekli takip ettiğim bir sayfa olan http://www.toddlerapproved.com/ dan okumuş olduğum bir yazıydı. Ancak çevirisini de yapıp paylaşmayı daha uygun gördüğümden bugünkü yazımda buna yer verdim. Beğeneceğinizi umarım. 

Çocuğumla Her gün Yaptığımız 5 ŞeyYapılması gerekenler listesinin en başında, çocuklarımıza onları sevdiğimizi defalarca söylemek geliyor. Bunu gün içinde defalarca söyleyebilmeliyiz.

Her gün yapılacaklar listesi
1    1- Okumak
En önemli ve en gerekli olan madde belki de. Dürüst olmak gerekirse kimi zaman yorgunluktan çocuğumla oturup kitap okumayı istemiyorum. Çünkü okurken uykum gelebiliyor ya da sesim çok çabuk kısılabiliyor. Bu yüzden kaç tane kitap okunacağını önceden belirleyip sınırlıyoruz. Bazen okumalarımıza, dışarıda, bir şeyler atıştırırken ya da kitap dinleyerek( youtube dan sesli kitaplar izleyerek) devam ediyoruz. Hatta ayda bir arkadaşlarımızı “Anne çocuk okuma klübüne” davet ediyoruz. Okumayı çok seviyorum çünkü çok eğlenceli. Aynı zamanda hayal gücümüzü geliştirmeye yardımcı olup, çocuğuma yeni kelimeler öğretip, ona kitap okumayı sevdirmeye yarıyor. Ayrıca kitapla ilgili el işi ve etkinlikler de yapıyoruz.

2     2- Keşif Avına Çıkmak
Keşif avı, çocukların  hem hareket etmelerini hem de öğrenmelerini sağlamanın en aktif yoludur. Hatta keşif avını çocuklarla etkinliklerin ABC si olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca keşif avını renk eşleştirme, isimleri ve sayıları tanıma, alfabeyi öğrenme etkinlikleriyle birleştirebilirsiniz.

3    3-  Oyun Hamuruyla Oynamak
Çocuğumla duyusal oyunlar oynamayı seviyorum. Koca bir kutu dolusu oyun hamuru ve malzemelerini ve birkaç şekilli kalıbı çıkarıp çocuğun eline vermeyi ve bu sırada bazen yanında oturup bazen de mutfakta işlerimi yapmayı seviyorum. Yanında oturup onunla oynamak da çok güzel. Hamurdan spagetti, cup cake ya da hayvanlar yapmak çok eğlenceli.

4   4-  Hareket Etmek
Parka giderek ya da bahçede oynayarak her gün hareket etmeye çalışıyoruz. Bazen çocuğumu bebek arabasında sürerken koşuyor, ara sıra durup etrafımızı keşfediyor farklı bir şeyler öğreniyor bazen de en sevdiğimiz oyuncaklarla turluyoruz.

5    5-   Mış Gibi Yapma Oyunu
Çocuğumun müthiş bir hayal gücü var. Şu an en sevdiği şey kendisinin doktor benim hasta olmam oyunu. Doktor kiti ile beni muayene edip bandajlar yapıştırmak en çok yaptıklarımızdan.  
Bir başka oyunumuz ise dükkancılık oyunu. Hazırlaması da kolay olan bu oyun için küçük bir masa ve birkaç oyuncağa ihtiyaç var. Oyuncak dükkanımız olduğunu hayal ediyoruz. Benim müşteri olup ondan oyuncak almak istemem çok hoşuna gidiyor. Bu oyunlar çocukların kelime bilgisini geliştirmek, sırasını beklemeyi öğrenmek ve sosyal becerilerini arttırmak için çok önemli.

Ayrıca duyusal oyunlar hazırlaması kolay aktiviteler olarak zaman zaman günlük rutinimize girer. Ortaya biraz pirinç, tahıl ya da traş kremi koymak bile çocuklara pek çok eğlence çıkarabiliyor.

Bazı sevdiğim duyusal etkinlikler
Obleck hamuru
Ortalık dağıtan boyama
Duyusal tahtalar

Bütün bunlara nasıl vakit bulduğumu düşünüyorsanız, anlatayım. Çocukların dikkat süreleri çok kısadır. Dolayısıyla oyun hamuruna 15 dakika, mış gibi oyununa 10 dakika, ortalık dağıtma ve temizleme dahil 10-15 dakika, kitap okuma, dışarı çıkma ve bazen tüm bunlar bile 45 dakikadan fazla sürmeyebiliyor. Bazen de 1-1.5 saat sürebiliyor.
Bazı günler çok karışık ve dolu bir programım varsa hepsini yapamıyorum  tabii. Ama hiç olmazsa cebimde birkaç fikir olması hoşuma gidiyor.

Bizim de zaman zaman yaptığımız etkinlikler bunlar. Ancak böyle madde madde elimde bulunması işime yarayacak gibi geliyor.
Çocuklarınızla birlikte keyifli, kaliteli zamanlar geçirmeniz dileğiyle….Yorum için açıklama