Pedagoga Ne zaman Gitmeli?

4 Yorum
İstediğiniz zaman. Aklınıza takılan bir soru, doğru yapıp yapmadığınıza dair endişe, almak istediğiniz tavsiye ve destek gerektiğinde bence bir pedagoga gitmelisiniz. Ben her zaman okumayı, araştırmayı ve çok yönlü bakmayı seviyorum. Aklıma takılan ya da beni rahatsız eden bir şeyi de konunun uzmanıyla konuşmak, bana iyi hissettiriyor.

Yazılarımı takip edenler bilirler. İpek ile  tuvalet eğitimine başlamıştık. Hayli uzun süren süreci önceki yazılarımdan birinde de paylaşmıştım. Bittiğini sanıyordum evet ama bitmemiş meğer. Baktım olmuyor, sürekli bir mücadele içindeyiz, hala bana söylemiyor, kıyafet değiştirmek ve tuvaleti gelip gelmediğini kontrol etmek ona da bana da stres yaratıyor yeter dedim. Evet beze geri döndüm. Ve fakat içim rahat etmediğinden bir pedagoga danışmayı düşündüm.

İlk görüşmeye çocuğunuzla gelin diyorlar. Biz de kızımla gittik. Odada çeşitli oyuncaklar, resim yapma bölümü filan var. İpek orada oyalanırken biz de konuşmaya başladık. Tüm süreci anlattım. Beze geri döndüm dediğimde, "hiç olur mu öyle şey demesini" beklerken, "doğru olanı yapmışsınız" dedi. Çocuk hazır değilse ısrar etmenin anlamı yok. Boşu boşuna hem kendimi hem de çocuğu strese sokmanın anlamı olmadığını, çocuk hazır olduğunda bunu zaten belli edeceğini, tuvalet eğitiminin çok önemli bir konu olup, hassas davranmak ve doğru kararlar almak gerektiğini söyledi.

Peki nereye kadar sürecekti bu iş? Hazır olduğunda belli etmek ne demek? Aslında ben tuvalet eğitimine başlarken kızımın hazır olmadığını hissetmiştim. Hiç de isteyerek başlamadım. Ama zorunluluklar vardı. Kaka tutma sorununu bu şekilde çözebildim. ( Şimdi de sıklığı konusunda sorun yaşıyoruz. Doktor haftada ikiyi az buluyor. ) Bunu Nergis Hanıma da anlattım. Kendisi bir müddet tuvalet konusunu gündemden kaldırmam gerektiğini söylediyse de, ben kaka için tuvalete götürmek zorunda olduğumu söyleyince, o zaman çiş konusunu bırakmamı istedi.

Konuşmamızın arasında Nergis Hanım İpek'in yanına gitti. Onunla biraz sohbet etti. Hatta sohbeti de yazayım:

İpek sen çişini nereye yapıyorsun?
Tuvalete.
Hmm peki şu anda altında bez var mı?
Evet var.
Peki neden annen sana bez taktı?
Ben bazen çişimi kaçırıyorum o yüzden de annem bez taktı.
Kimler çişlerini beze yapar?
Bebekler yapar ama bazen İpek ler de yapar.
Tamam İpek. Çişini ister bezine ister tuvalete yapabilirsin. Ama kaka gelince tuvalete gidiyorsun. Annen seni götürüyor. Eğer yapmazsan karnın ağrır. Her gün kakanı tuvalete yapmalısın tamam mı?
Tamam.

Sonra tekrar yanıma geldi N. Hanım. Ve kızımın hazır olmadığını söyledi. Okula gidip gitmediğini sordu. Kendi başına neler yapabildiğini.nasıl uyuduğunu, bana olan bağlılığını...Yanımda yatması konusuna hiç hoş bakmadı tabii. Birazdan gelirim o konuya.
Okula başlayınca sosyal ortama girince, tuvalet sorununu daha rahat halledeceğini söyledi. Arkadaşlarından görerek ne yapılması gerektiğinin idrakına daha iyi varacağını belirtti. Ben de aynı şekilde düşünüyordum zaten. Arkadaşlarının çok etkisi olacağını 3-5 güne kalmadan tuvalet işinin çözüleceğini düşünüyordum. Bu arada eğitime başladığımda gece bezini de aynı anda bırakmam gerektiğini, yoksa kafasının karışacağını söyledi. Ancak ben de bu konuda farklı görüşler olduğunu, bazı uzmanlarca eğer çocuk kuru kalkmıyorsa bezlemeye devam edilebileceğini söyledim. Ama bir dahaki başlayışımda gece de başlamayı düşünüyorum.

Gelelim odasında ve yalnız uyuması konusuna. Bir birey olarak hissedebilmesi ve sorumluluklarını bilmesi adına bunun şart olduğunu söyledi. Bana göre de ilk başlarda öyleydi. Hatta çocuk 1.5 yaşına kadar odasında kendi kendine uyudu. Ne zaman ki krup hastalığı geldi, ben nefesini dinlemek ve takip etmek için yatağımıza alınca çabucak birlikte yatmaya alıştı tabii. O yüzden ben de bir süredir bu konuyu kafama takmamaya, birlikte yatmanın tadını çıkarmaya başladım. hep böyle mi devam edecek? Elbette hayır. Ama şimdi değil. Daha yeni bazı korkular üretmeye başladı. Bu yaşta normalmiş. Sebepsiz korkular olurmuş. En azından bunları atlatacağını ve o zaman hazır olacağını düşünüyorum. En çok bir sene sonra kendi odasında yatar diye umuyorum.

Diğer konularla ilgili görüşmemiz de şöyleydi: İpek'in yaşına göre gayet normal davranışlar içinde olduğunu, kendine güvenen, sosyal bir çocuk olup, yeni koşullara kolay adapte olabileceğini söyledi. Arkadaşlarıyla paylaşımlarda bulunmamasından ötürü rahatsız olduğumu belirtince de bunun da yalnız büyüyen bir çocuk olarak normal olduğunu, ve yine bunu da okul ortamında daha rahat çözebileceğini belirtti.

Önce odasına geçmeyi, ardından tuvalet eğitimini önerdi. Odasını ayırma dönemine kadar görüşmeye çağırmadığını, o zaman görüşmemiz gerektiğini söyledi.

Başka bir konuda görüşünü almak istersem de çocukla birlikte gelmeme gerek olmadığını söyleyerek, görüşmemizi sonlandırdık.

Ben memnun ayrıldım. Şimdi size bu hizmeti nereden aldığımı söyleyeyim. Oturduğunuz semtin bağlı olduğu belediyeden sorun. Ben Beşiktaş Belediyesinin, psikolog, aile danışmanı, diyetisyen gibi çeşitli hizmetlerini olduğunu biliyordum. Ancak pedagog olduğunu yeni öğrendim. Siz de bir araştırın. Ücretsiz olarak yararlanabildiğiniz bu hizmetten memnun kalmayacağınızı düşünmeyip bir deneyin derim.

Sevgiler......


4 yorum

cok iyi yapmıssın gercekten yanlız oda ayırma işi nasıl olacak bilmiyorum benimde şuan en buyuk sorunum o :(

offf oda işi çocuklar büyüdükçe zorlaşıyor sanırım. yanımda uyuyor sabaha kadar ama kendi odasında sürekli uyanıp yanına çağırıyor. çok zor.

İşin doğrusu ben pedagog kadar sorun etmiyorum Gülşahcığım. Olacak elbet. Arkadaşlarından çok etkileniyor bu cüceler. Belki diyorum okula başladığında ( bu sene ) arkadaşlarından duyup o da ister. Ya da biraz daha sürsün napalım :))))

O zaman biraz daha yatır Nihancığım. Biz kendimizi kasar, zorlarsak esas o zaman psikolojisi bozulur çocukların. Sen hazır olduğunda geçir bence. Sevgiler...

Yorum için açıklama