Kitap Okuyan Çocuklar Pikniği

Yorum Ekle
Kitap Okuyan Çocukların dernekleşme sürecini konuşmak, doğada ailemizle keyifli vakit geçirmek için bir piknik organize ettik. 7 Haziran Pazar günü gerçekleştirdiğimiz pikniğe, havanın bir yağıp bir açması ve dengesizliği neticesinde beklediğimiz katılım olmasa da, gelen ailelerle çok verimli ve eğlenceli bir gün geçirdik.
Herkesin herkesle paylaştığı yeme içme faslı ardından program akışı hızla devam etti.
Önce makarnaları ipe dizerek kolye yaptılar.
Ardından makarnaları boyamak için gıda boyası ile boya hazırlayıp boyadılar. Sıra kitap okuyan çocuklar için okuma kısmına geldi. Evren Bay gitarı ve söylediği birbirinden güzel şarkılarla çocukları etrafına topladı. Sonra da çocuklara sesli okuma yaptı.Ağaçlardan topladıkları dutları zevkle yediler.

Sıradaki etkinlik çocuklar arasında büyük merak uyandırdı. Sevgili Esra sirke, karbonat, su ve gıda boyası ile yaptığı yanardağ patlaması deneyini, çocuklardan gelen istek üzerine bir kaç kez tekrarladı.


Kitap Okuyan Çocuklar projesine destek vermek adına Happy Nest kitap evinden gelen hediye kitaplar için, çocuklar arasında minik bir çekiliş düzenledik. Her çocuğun ismini küçük kağıtlara yazdıktan sonra, şanslı kişiyi seçmesi için minik Tutku'dan yardım istedik. Tutku bize beş kişi seçti.
Çekiliş ve hediyelerin verilişi ardından, dernekleşme sürecini konuşmak için toplandık. Kitap Okuyan Çocuklar'ın dernekleşmesi üzerine neler yapabileceğimiz hakkında konuştuk. Acilen düşük ücretli kiralık bir dernek merkezi bulmamız gerektiğinden, bu konuda herkesin desteğine ve aktif görev alabilecek gönüllülere ihtiyacımız olduğundan bahsettik.


Çok güzel fikir ve öneriler geldi. Gerekli irtibat bilgilerini katılımcılarla paylaştık. Destek veren herkese tekrar teşekkür ederiz.

İp atlamaca, halat çekmece, koşmaca gibi çeşitli oyunlar oynayan çocukların neşesi yerindeydi.

Kitap Okuyan Çocuklar olarak yaptıklarımızı gerçekleştirmek için en önemli şey birlik olmak. Yaşadığınız semt,bölge ve çevrenizdeki çocuklu ailelerle bir araya gelip ortak hareket ederek birlikte programlar oluşturmak, kaynaşmak, birlikte neler yapılabiliri tartışmak atılacak en büyük adım olacaktır. Sonrasında bağlı bulunduğunuz belediyeden talepte bulunacaksınız. Zaten gittikçe adımlar büyüyecek, ümitler yeşerecek ve dileriz ki her semte Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplıkları açılacak. 

Her şeyden önce projenin hayata geçirilmesinde inanılmaz çaba harcayan Esra Akçay Duff''a ve sonrasında projenin ilerlemesine katkıda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca piknikte çocuklar arasında yapılan çekilişle hediye edilen kitapları bize sağlayan, projemize destek olan  Happy Nest'e, çektiği birbirinden güzel fotoğraf kareleri için Ece Ufuk'a, gitarı ve şarkılarıyla pikniğimize renk katan Evren Bay'a tekrar teşekkür ederim.

Kitap Okuyan Çocuklar Projesi ile ilgili detaylı bilgi almak için;

http://kitapokuyancocuklar.org/ sitesini ziyaret edebilir, fikir ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. 

Çocuk oyunla büyür, kitapla gelişir.
Bir oyun kitaplığı çok şey değiştirir...

Sevgilerimle....


Yorum için açıklama