Hızlı Okuma Semineri

4 Yorum
Geçen hafta itibariyle işe geri dönmüş bulunmaktayım. Okullar kapalı olduğundan seminerler devam ediyor. Her gün okula gidiyor, bazı seminerlere katılıyoruz. Bunlardan biri gerçekten çok faydalı olup, benim zaten öğrenmek istediğim bir konuydu.

Hızlı Okuma Kurslarının olduğunu biliyordum. Yaklaşık dört hafta süren bir program. Bize sunulan seminer hızlandırılmış haliydi tabii. Ancak verilen bilgileri kendimiz de uygularsak gelişme göstereceğimiz söylendi.

Önce dakikada kaç kelime okuduğumuzla ilgili bir uygulama yapıldı. O an elimize aldığımız bir kitabın herhangi bir sayfasını açarak okuma yaptık. Hızımın iyi olduğunu biliyordum. Süre sonunda kelimeleri sayınca kursu veren Yalçın Bey de gayet iyi olduğunu onayladı. Ama tabii hızlı okumakla bitmiyor. Önemli olan okuduğunu da anlamak. İlk etapta hız kazanmak önemliymiş. Göz kaslarını güçlendirerek hız kazandıktan sonra anlayarak okuma akabinde geliyormuş. Göz kaslarını kuvvetlendirmek için de çeşitli uygulamalar var.

Okuma sonrası bu uygulamalara geçildi. Her birimize dağıtılan kağıtlardan bazıları şöyleydi. Karışık sırayla verilmiş rakamları sırasıyla işaretlemek, irili ufaklı ve yine karışık verilmiş rakamları 1-100 arası bulmak, şekilleri gözle takip etmek, karışık harflerden kelime bulmak vb.

Daha sonra projeksiyon sunusu ile takip etmemiz istenen kelimeler, cümleler verildi. Kademe kademe artan hızlarda kelimeleri takip etmek oldukça güçtü. Yılmaz Bey kurs sonunda bu kelime ve cümlelerin okunabilir olması duruma erişildiğini söyledi.

Uygulamalar sonrası, aynı kitaplar tekrar bize verildi. Ve bu kez de belli bir süre ile yaptığımız okumada kısa süreli de olsa aldığımız eğitimin işe yararlılığını göstermekti amaçlanan. Hemen hemen herkesin okuduğu kelime sayısı artmıştı.

Ben evde de uygulamalara devam etmeyi düşünüyorum. Göz bozuklukları olanlar için baş döndürücü ve yorucu olabiliyormuş. Onlara dikkatli yapmaları söylendi. Bende de miyop var ama herhalde çok okuma yapmaktan benim bir şikayetim olmadı. Okuma hızımın artması ve o hızda anlamını kavrama becerisini kazanmak benim için önemli. Çok sayıda yazı, makale, araştırma okuduğum gibi, halihazırda bekleyen ve okumak istediğim o kadar çok kitap var ki, zamanın yetmemesinden şikayetçiyim. O yüzden bu uygulamaların faydalı olacağını umuyorum. Daha daha çok kitap okumak için iyi ki bu seminere katılmışım diyorum.

Sevgiler...
4 yorum

ne guzel keşke bizim okuldada boyle bir seminer olsaydı

Hala bir lise ögrencisi olarak böyle bir seminer olmadı olmucakta sanırım kendi okulumda bilgilendirici bir paylasım olmsu emeginize saglık :)

Bence de böyle yararlı seminerler olsun olacaksa değil mi ama:)))

Yorum için açıklama