Haziran'dan Seçmeler

2 Yorum
Daha önce facebook jaleceanne sayfamda paylaştığım değerlendirmelerimi, bu ay  blog yazısı olarak düzenlemek istedim. Hem böylelikle biraz daha ayrıntıya girerim dedim. 

Film
Zorlu Center AVM'de her çarşamba akşamı saat 21.30'da açık alanda ücretsiz film gösterimleri oluyor. Yerli ve yabancı filmlerden oluşan listelerinde bu senenin filmlerine yer veriyorlar. İlk kez geçtiğimiz Çarşamba akşamı gitme fırsatı bulabildim. İsmini duyduğum bu filmin aynı zamanda kitabı oluşu ( Pucca Günlük ) ve okuyanlarca çok beğenilmesi sebebiyle ben de merak ediyordum. Zaten oyuncularından Büşra Pekin'i beğenirim. Hele komediye çok yatkın bir oyuncu. Film eğlenceli ve keyifle izlenen, pek çok çekilen Türk komedi filmlerinin yanında iyi denebilecek bir türdü. 

Müzik

İki hafta önce okula başlayınca İpek evde teyzesiyle kaldı. En büyük endişem öğle uykusunu bensiz uyumamasıydı. Ve uyumadan geçen bir gün kabus gibi biterdi. Ancak bir gün okuldan dönünce İpek'i uyurken buldum. Hayretle ablama bakarken, etkili bir yöntem bulduğunu söyledi. Açmış bir rahatlatıcı müzik, vermiş uyku tulumunu eline ( hala onu tutarak ve onu emerek uyur ) kendisi de koltukta oturup kapamış gözlerini. İpek biraz durmuş ve sonra o da uzanmış koltuğa. Bir müddet sonra uyumuş. Keramet müzikte mi ablamda mı bilemedim ama gerçekten huzur dolu bir müzik. Rahatlamak için dinlemenizi tavsiye ederim. Hatta bizim gibi uyutmak için :)))))


Kitap

İşte okunmayı bekleyen kitaplardan biri daha. Elimdeki kitabı bitirir bitirmez başlamak istediğim kitap. Çocuklarda Sanat Eğitimi, sanatın küçük çocuklar için önemini vurgulayan ve okuyucuyu bu alanda aydınlatan bir kitap. Okul öncesi dönemde sanatla ilgilenmek, çocuğun kendini ifade etmesine yardım ettiği gibi, karalamalar ve serbestçe yapılan çizimler, ileride yapacağı okuma yazma çalışmalarına temel oluşturur. Kitapta ayrıca çocukların yaşları gözetilerek belirlenmiş bçalışmalar ve bu çalışmaların güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak öneriler var.

Mekan

Gülhane Parkı'na ben çok küçükken götürmüşler miydi hiç hatırlamıyorum ama bir İstanbul'lu olarak ilk kez gitmiş olmak garip geldi doğrusu. Önceden hayvanat bahçesiymiş. Şimdi ise kocaman bir park. Ben bu kadar düzenlenip güzelleştiğini bilmiyordum. Her yer ağaç, çiçek, yeşil alan.  


Yürümek için epey uzun bir yol var. Yolda bir tane kafeterya var. Yolun sonunda ise, manzarası güzel olan Setüstü çay bahçesi. Manzaraya karşı minik bakır demliklerde getirilen çayı yudumlamak da ayrı güzel geldi.

Ay sonuna kadar ekleyeceğim bir şey olursa güncelleyeceğim. 

Sevgilerimle....

2 yorum

Ne güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Size bir şey danışacaktım, tecrübelerinize dayanarak. 1 kızım var 26 aylık. Şuanda tek problemimiz yemek yemek. Şuana kadar beslenmesine çok önem verdik. Sağlıklı şeyler yedi hep çok şükür. 1,5 yaşına kadar da iyiydi. Ama yemeği yemekte yiyen, sonra başka tatları denemeye uzak bir çocuktu. Herşeyi ağzına sokup tadına bakmak istemez. Hep temkinli nedense :) Hatamız ise yemek yedirirken önüne oyalanıcak birşeyler verip, o oyalanırken yedirdik maalesef. Ama günlük tüm besinleri aldı. O kadar seminerlere gittim, okudum, araştırdım ama uygulama sıfır :( Neyse 2 yaşından sonra iştahı iyice azaldı. Çok çok az yiyor. Meyve olarak muzun dışında bir meyveyi eliyle tutup yemedi. O da nadir zamanlarda. Henüz kendi yemek istemiyor yemekleri. Bizde zorlamıyoruz, ne zaman isterse. Çok çok üzülüyorum. Şöyle iştahlı çocukları kıskandığım kadar hiçbir şeyi kıskanmadım inan �� 3 aydır hiç kilo almadı hatta. Dr umuz akışına bırakın diyor. Ama içim rahat değil. Anneye en büyük destek anne tecrübesidir düşüncesiyle size danışmak istedim. Ne yapmalıyım sizce? Çok teşekkürler. Sevgiler Serpil

Teşekkür ederim Serpil Hanım. Benim de çok iştahsız bir kızım var. Kelin merhemi olsa.. diyeceğim :)))) Bence kilosuna takıntı yapmayın. Yeter ki sağlıklı olsun. Ben hiç bir zaman kilosuyla ilgilenmedim. Yedikleri çok kısıtlı. Et yemiyor ama ben çorbasına katıp veriyorum ki anlamasın. Sebze yemiyor, ben böreğini sebzelerden yapıyorum ki yesin. Bazen çorba bile istemiyor. Bütün gün sabah yediği tostla durabiliyor. Ekmek ve hamur işlerini ise ne zaman versem yer ama ben aç kalması pahasına da olsa vermiyorum. Çünkü tuvalet problemi başlıyor o zaman. Her gün yoğurt vermeye (bazen ayran gibi) çalışıyorum. Kendim evde mayalıyorum. Sabahları tahin pekmez ve kuru erik karışımını yapıp veriyorum. Bazen yumurta. Günlük besin ihtiyacını bunlardan karşılamaya çalışıyorum. Bence doktorlar haklı akışına bırakmalı. Sağlıklı olarak ne yiyebiliyorsa kar. Her şeyi yemelerini istiyoruz ama olmuyorsa da olmuyor. Önce sağlık. Dilerim hep sağlıklı ve mutlu olsunlar.

Yorum için açıklama