Bu Müze Bambaşka ( Rahmi Koç Müzesi )

Yorum Ekle
Çocuklarla gidilmesi gereken müzelerin en başında yer alıyor bence Rahmi Koç Müzesi. Bir kere her şeyden önce çocuklar için ayrılan etkinlik alanlarıyla, çocuklara uygun sergileriyle ve eğlenerek öğreten felsefesiyle dikkat çeken müzenin, çalışanları da ilgili ve yardımcı.

Oyun grubumuzla kararlaştırdığımız gibi 10.30 civarında müzede buluştuk. Giriş kapısından biletleri aldıktan sonra (küçük çocuklardan ve öğretmenlerden bilet istemiyorlar ) ilk gözümüze çarpan oyuncak bebek evleri sergisine yöneldik.
Çocuklardan, tren olup peş peşe yürümelerini istedik. Nasıl da güzel uyum sağladılar maaşallah.

Denizciler, kayıklar bölümü..

Tavanda asılı duran araba dikkatlerini çekti.
Deniz altı ve yer küre bölümünü gezdik. Hayran hayran izlediler.

Arçelik kısmına gelince Çelik ve Çeliknaz ile fotoğraf çekmemek olmazdı.
Bu bölümde de makinelerin nasıl çalıştığını gösteriyorlar. İçini görebildiğiniz makinenin düğmesine basınca, yapılan işlemi görebiliyorsunuz. Bulaşık makinesine suyun girişi, bulaşıkları yıkaması vs. gibi işlemler ilgilerini çeken bir görüntü oldu.
Bir de araba sergisinin olduğu yeri turlayalım bakalım.
İçeriden geçilen bir bölümle dışarıda kapalı mekanda tramvayların olduğu yere geçiliyor. Gözlerine kestirmişlerdi burayı başından beri.


Eymen'in vatmanlığa geçişiyl,e diğerleri de keyifle koltuklarına oturdu. Arada çalan zil sesiyle, gidiyor havasına kaptırdılar kendilerini.
At arabası bile vardı. İpek durur mu? Atın üstüne çıkıp peş peşe poz verdi bana :)))

Keyifli turumuzun ardından bir mola vermek istedik. Fenerbahçe adlı vapurun üst katında bulunan kafeterya ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş. 
Bizden başka müşteri olmayınca içeride, ufaklıklar tabiri caizse tam anlamıyla at koşturdular. Kendilerine yaptıkları yere bakın hele....

Çocukların işi değil midir masaların altına girmek?
Ya bu iki cambaza ne demeli?
Onlar eğlenedursun, oturduğumuz yerden hem sohbet edip hem de çocukları izleyebilmek bize de keyif verdi. En uzun oturduğumuz yer oldu diyebilirim.

Vapurdan inince yine tramvaya gitmek istediler. Halbuki müzenin sürprizleri daha bitmemişti. Uçağa binmenin heyecanını yaşadılar. 
Koltuklara da oturdular. İpek'in sorusu: "Neden kalkmıyor?"
Kokpiti de görünce "Bak pilot yok. O yüzden kalkmıyor" dedim. :))))

Herkes yerlerine geçti mi kontrolü. Eymen azıcık daha büyük olmanın sorumluluğunu gösteriyor. :)))
Uçaktan indirmek epey zor oldu gezginleri. Biraz da diğer uçakları gezdik. Onlara da binmek istediler. Ancak onlar yalnızca görmelikti, binmelik değil.Hala görmediğimiz ve esas merak ettiğimiz ahşap oyuncaklar bölümüne gitmek için yeniden müzenin içerisine girdik. Üst katta olun atölye, randevu sistemiyle de hizmet verdiğinden, öğrenci grubu olduğunda gezilemiyor. Biz çıkmak istediğimizde boştu. Mekan yine bize kalmıştı. Çocuklar orada inanılmaz eğlendiler. Her biri birbirinden şahane oyunlar, deney masaları, dev puzzle lar ve daha neler neler...
Köpük balon duvarına ise bayıldılar. İçine giriyor, ipi çekiyorsunuz. Alttaki köpükler çemberin dışında bir duvar oluşturuyor. Dokununca patlıyor tabii.
Bunu defalarca yaptılar.


Şunların ifadelerine baksanıza.
Eh biz de denedik tabii ki.

Ayrıca çocuklarla ilgilenen, oynatan, anlatan görevliler vardı. Hem de gayet ilgili, sevecen ve yol göstericiydiler. Çocukları serbest bıraktık. Gönüllerince oynadılar. 

Sabahtan akşama kadar vakit geçirdiğimiz müzede zamanın nasıl geçtiğini anlamadık bile. Gitmediyseniz muhakkak gidip görmenizi tavsiye ederim. Yaşı daha büyük olan çocuklarla daha da keyifli geçeceğine eminim. 

Biz tekrar gitmeyi düşünüyoruz. Bir kere asla yetmiyor.
İyi gezmeler.....

Not: Fenerbahçe Vapuru'nda doğum günü partileri de yapılıyormuş. Paket fiyatları kişi başı 35 TL
Paker içeriği; İkram: Meyve suyu, çay, mini pizzalar, börek çeşitleri, tatlı kurabiyeler
Mekan tahsisi, masa düzeni ve süsleme, müze gezisi, oyun parkı, atlıkarınca, tren.

En az 20 en fazla 60 kişiye hizmet verebiliyormuş.

Bence fena bir fikir değil. İlgilenenlere bilgi olsun istedim.

Sevgiler....

Yorum için açıklama