Bir Doğum Günü Hikayesi...

2 Yorum
Bu sene üçüncü yaşını kutladığımız İpikomun esas doğum tarihi 16 Temmuz olmasına rağmen, biz üçüncü kez vaktinden erken bir kutlama yapıyoruz. Çünkü o tarihte, sıcak yaz ortasında kutlama yapacak arkadaşlarını, eşi dostu bulmak kolay olmuyor. İstiyoruz ki doğum günü coşkusunu arkadaşlarıyla da yaşasın. Hoş biz gerçek gününde aile arası bir kutlama daha yapıyoruz. Ne güzel işte çifte kutlama. Bu sene de okullar kapanmadan, herkes dağılmadan yapalım dedik programımızı. Ve ben tabii ki on beş gün önceden başladım hazırlıklara.

Hazırlıklara başlarken en önemli konu önce temayı belirlemek oluyor. Temayı belirlerken de kimileri çocuğun da sevdiği gözde çizgi film karakterlerini seçerken, kimi de benim gibi farklı bir şeyler peşinde koşar. İlk doğum gününü, yaz aylarına uygun düştüğünden, kendim de çok sevdiğimden ve oda dekorunu bile ona göre yaptığımdan deniz kızı temasını seçmiştim. İkincisi için de içimden çiçek kız teması geçti. Doğadan tema bulmak hoşuma gidiyordu. Bu sene ise halen peşinde koştuğumuz "Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı" projesine uyması, kitabın kızımızın ve bizim hayatımızdaki önemi sebebiyle kitap temasını seçtim. 

Temayı seçtikten sonra mekan konusu önemli tabii. Evde mi yapacaksınız, yoksa dışarıda ya da kapalı bir mekanda mı? Ben güzel havalarda çocukları bir yere kapatmayı uygun görmediğimden hep açık havayı tercih ediyorum. Hem diledikleri gibi koşup oynuyorlar hem de eğlenerek kutlamış oluyoruz. Geçen sene doğum gününü yaptığım Yıldız Parkı'ndan çok memnun kalmıştık. Neden yine aynı yer olmasın dedim. Yer işi de kafamda oturunca süslemeleri düşünmeye başladım. Tabii ki her şey kitapla ilgili olacaktı. Bu konuda pinterest ten çok yararlandım. Onun dışında bir çok yabancı siteden fikirler, örnekler aldım. Hepsini yazımın sonunda belirteceğim. 

En kolayından başladım işe. Afiş hazırlamak için harf çıktısı almak ve nasıl süsleyeceğine karar vermek. Beğendiğim harf çıktılarından birini seçtim.
A4 kağıdını ikiye katlayıp ön yüzüne harfi yapıştırdım. Tüm harfler için aynı işlemi yaptıktan sonra hepsini bir ipe zımbaladım. Kitap sayfası gibi bir görüntü elde etmeye çalıştım. 
Tabii eksiklikleri oldu, yetiştiremedim. İpek'in "İ" sini koyacak, 3'ün yanındakini(rd) kapatacaktım.
Aslında Türk alfabesiyle de afiş bulabilirsiniz. Mesela şuradan bakabilirsiniz. 
Gelelim diğer süslemelerime. Çoğuna pinterestte araştırma yaparken rastladım. Bu akordiyon çiçeklere bayıldım. Dergi, gazete ya da eski kitap sayfalarından hazırlayabiliyorsunuz. Hem de çok basit. 
Karton üzerine kitap kapakları örneklerinden fotokopi yapıp yapıştırdım. 

Bazı kitapları da açık olarak yapıştırdım. Meraklılar sayfalarını karıştırsın diye. :)))
Çocuklar için minik sulardan alıp üzerilerindeki kağıtları yırtıp, yerine fotokopi ile çoğalttığım kitap resimlerinden yapıştırdım. 
Bir kaç kitabı hediye paketi gibi süsledim. 
İrili ufaklı karton parçalarını kesip kitap şekline getirdim. İçlerine de yine eski kitap sayfalarından yapıştırdım. Bir ipe zımbalayıp süslemede kullandım. Balonlu kurdeleli kitap süslemesi. 
Kavanozların dışını kitap sayfalarıyla kapladım. Birinin içine pipetleri, diğerine de krakerleri koydum. 

Posteri İpek'in kitap okuyan bir fotoğrafını beğendiğim bir fona uydurarak özalitçide bastırdım. Ayrıca yağmurdan etkilenmesin diye PVC kaplattım.

Bu şirin kitap kurtlarını da çıktılarını alıp kartona yapıştırarak hazırladım. Ucuna da ince şiş çubuklarını geçirdim. Bize fotoğraf malzemesi oldu. 


Doğum günü oyunsuz olur mu? En sevdikleri oyunlardan olan baloncuk üfleme için aldığım köpük baloncukları da kitap sayfalarıyla kapladım. 
Gelen minik misafirlerimiz için de birer kitap hediyesi hazırladık.Gelelim menüye. Konsepte uygun menü hazırlamak ya da tamamen isteğinize göre bir menü seçmek size kalmış bir şey. Ben konsepte uygun bir şeyler yapmak istedim. Pinterest herşey de olduğu gibi bu konuda da "can"dı. Benim uyarlamalarımla menü şöyleydi.

Bezelye salatası: Prenses ve Bezelye 

Şekersiz bisküvi: Küçük Sincap Yavrusu
Meyveli çubuklar: Aç Tırtıl
Balık kraker: Gümüş Balık

Susamlı çubuklar: Harry Potter ( sihirli değnek benzetmesi :)))
Bunlardan başka börek, keçiboynuzlu kurabiye ve arkadaşımdan gelen peynirli poğaça.


Ve kendi yaptığım kitap şeklinde doğumgünü pastası.
İçecek olarak da punch hazırladım. 

Çocukların masası. Tabak ve bardaklarda tema kullanmadım. Sade ve hoş görünsünler istedim.
Mumları üfleyip, pastayı da kestikten sonra, .

Şarkılar eşliğinde dans ettiler.
Baloncuklar yaptılar.
Keyiflerine diyecek yoktu.


Doğum günündeki bir başka etkinliğimiz de kitap okumaydı. Kurbağa Prens kitabım ve kuklalarıyla,
İlgilerini çeken bir kitap okuma gösterisi oldu.

Sizin gülüşünüzü sevsinler. Birbirinizle hep böyle keyifli vakitler geçirin.


Tam arkamızda buluna çocuk parkı eğlencelerine renk kattı.


İnci tanem, can tanem iyi ki doğdun. Seni çok seviyoruz.

Kaynaklar ve çıktı alınabilecek adresler: http://www.rufflesandstuff.com/2012/05/paiges-library-party.html


2 yorum

mutlu sağlıklı yaşları olsun insallah ömrü boyunca kitap okumayıda cok cok sevsinnnn parti şahane olmuş ;) kocamann sevgiler gonderiyorum

Çok teşekkür ederiz Gülşah. Biz de çok çok öpüyoruz. :)))

Yorum için açıklama