Nasıl Ölçelim?

1 Yorum

Ölçmeyi öğrenmek önemli bir beceri kazanmaktır. Hem bilimsel alanda, hem de yaşam becerilerinde önem taşır. Bir şeyleri ne sıklıkta ölçtüğümüzü düşünelim. Mutfakta tariflere göre ölçüler kullanırız. Bir odayı düzenleyeceğimizde ya da bir şey yapmayı tasarlayacağımızda şerit metreleri kullanırız. Ölçme, Montessori'ye göre içgüdüsel değil, öğrenilmesi gereken bir beceridir. Diğer becerilerde olduğu gibi tekrar yapmayı gerektirir. Çocuklarımıza ölçme becerisini kazandırmaya nereden başlayabileceğimizi düşünürsek, kidsactivitiesblog.com sitesinden faydalandığım örnekleri paylaşmak isterim.

1- Ölçme kaplarıyla yapılan etkinlikler
Bir çok materyal kullanılabilir. Un, su, kum, taş, mercimek, nohut...vb. gibi çocuğunuzun eline verebileceğiniz pek çok nesne olabilir.
Aynı zamanda bu ölçü kaplarıyla çocuğunuzdan mutfakta yardım isteyerek onu da pratik yaşam becerilerini kazanmaya dahil etmiş olursunuz.

2- Cetvel kullanarak ölçme
Cetvelle ölçümler yapabilirsiniz. 2,5 yaşındaki kızıma cetvelle ölçmeyi gösterirken bir kaç oyuncak seçtim. Hadi boylarını ölçelim bakalım hangisi daha uzunmuş dedim. Oyun ilgisini çekti. En uzun ve en kısayı seçtik. Böylelikle ölçme ile birlikte boyutlar kavramına da değinmiş olduk.

3- Farklı ölçümler yapmak
Burada da ölçme işlemi için cetvel yerine farklı malzemeler kullanabiliriz. Mesela biz ip kullandık. İple oyuncakların boyunu ölçtük. Sonra ayaklarımızın boyunu, bacaklarımızı, kollarımızı ölçmeye başladık. Sonra bir baktık elinde iple her şeyi ölçüp biçen biri dolaşıyor ortalıkta.

Masasını, atını ölçtükten sonra.... 
Bir de boyunu ölçelim dedik. O da çok hoşuna gidiyor. 

4- Çocuğunuzun el ve ayaklarıyla ölçüm yapmak
Hani çocukken oynadığımız oyunlardan "aldım verdim ben seni yendim" şeklinde bir adımlama oyunumuz vardı. Hatırlayanlar bilir, o şekilde adımlamayla ölçüm yaptırabiliriz. İnanın çok eğleniyorlar.

İşte size eğlence, işte size oyun. Çocuklara ölçme becerisi kazandırmanın oyuna dönüşü ve kazanımlar.

Nasıl uygulama yaptırırsanız yaptırın ama eğlenmeyi unutmayın. Öğrenme ve beceri kazanma oynarken kendiliğinden gelişir zaten.

Sevgilerimle...

1 yorum :

merhaba siz de yeni açtığım bloğumu çevrelerinize eklermisiniz :) http://kozmetikpsikolojisi.blogspot.com.tr/

Yorum için açıklama