"Çocukların Şehri" Ne Demek?

Yorum Ekle
Marmara Belediyeler Birliği Şehir Planlama ve Tasarım Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "1. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi", 11-12 Nisan tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze'de gerçekleşti.Kongrenin başlıca amaçları, Türkiye'nin nüfusunun yaklaşık üçte birlik dilimini oluşturan çocuklara yönelik (18 yaş altı nüfus) şehri yönetenler (yerel ve merkezi) ve şehir üzerinde çalışanlarca (akademisyen, tasarımcı ve sivil toplum uzmanları gibi) farkındalığın artırılması,
Çocukların şehir yaşamında önlerine çıkan engellerin keşfi ve bu engelleri aşmak üzere çözüm önerileri, projeler ve uluslararası örneklerin sunulmasıdır.Yerel yönetimlerin çocuk odaklı projelerini fuar stantları aracılığıyla ilgililere duyurabilecekleri bir platform olan bu kongrede bizim de "Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı" projesiyle orada bulunmamız önemliydi. Projenin gerçekleşen kısmı olan "Kadıköy İnteraktif Çocuk Kütüphanesi" fotoğraflarıyla stantta yer aldık.
Ayrıca Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı tanıtımını yapan broşürlerimiz vardı. 
Stantların bazıları çocukların ilgi odağı olmuştu. Stantımızı paylaştığımız  Şule Şenol'un "Gel Oyna" ahşap ürünleri büyük küçük herkesin ilgisini çekti. 
Avcılar Belediyesi Konservatuarı Çocuk ve Orkestra  korosu stant alanını şenlendirdi.
Diğer salonda ise gün boyu etkinlik vardı. "Çocukların Şehri" temalı akademik çalışmaların yer aldığı oturumda Esra Akçay Duff "Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı" projesini anlattı. 
Başarılı bir sunumun ardından İstanbul dışındaki illerin belediyeleri de proje ile ilgilendi.
Oturumda diğer katılımcılar tarafından “Çocuğun Dünyasında Sokak”, “Kentte Çocuk”, “Gelenekselden Günümüze Mekan Anlayışında Çocuk Oyun Alanlarının Kültürel Değişimi Üzerine Bir Değerlendirme”, Yeni Bir Kentleşme Prensibi Olarak ‘Kentleşmede Çocuğa Görelilik’ başlıklı bildiriler de sunuldu.
Her sene gerçekleştirilmesi hedeflenen kongrede "Çocuk için Çocukla Birlikte" sloganıyla yola çıkılarak, çocuğun ihtiyaçlarına cevap veren ve çocuğa uygun bir yaşam alanı sunan şehrin , çocukların ve gençlerin yönetime katılımı üzerine çalışmalarla hayata geçirilmesi hedefleniyordu. 
Kongrenin ikinci gününde buna yönelik çalıştaylar yapılarak, çocuğun katılımın nasıl sağlanacağı tartışılacaktı. ( Biz ikinci gün yer almadık.)

Çocuklar için çeşitli etkinliklere yer verilmesinin yanı sıra Harbiye Askeri Müzesi ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırladı. 

Biz de kongre sonrası bahçede dolaşarak uçaklarla ilgilendik.   

Tüm katılımcıların sek sek oynayarak salona girmesi için yapılmış bir düzenleme vardı girişte. 

Çıkarken de "Çocuk Şehri" balonlarını alarak müzeden ayrıldı çocuklar. 

Şehri yönetenler ve şehir için çalışanlarca farkındalığın artırılması amaçlanan kongrenin hedeflerine ulaşmasını umut ediyor ve bu konuda üzerimize düşenleri yapmamız gerektiğini düşünüyorum. 

UNICEF'e göre çocuk dostu şehir; çocuk haklarının korunduğu ve çocukların kendi potansiyellerini hayata yansıtabilecekleri ortamların sağlanması demek.
Bunun gerçeğe dönüşmesi dileğiyle....

Yorum için açıklama