Pusetli Anneler Ve Joan Miro

Yorum Ekle
Oyun grubumuzla çok keyifli ve renkli bir gün daha geçirdik. Sabancı Müzesi çocuklara etkinlik yapma konusunda gerçekten başarılı. "Pusetli Anneler" adlı aylar önceden gördüğüm etkinlik için rezervasyon yaptırmış, 5 Mart gününe yerimizi ayırtmıştım. Hem görmek istediğim Joan Miro sergisini gezecek, hem de çocuklara etkinlik yaptıracaktık. Daha ne olsun. Ancak bizim evde şöyle bir sorun vardı ki, kızım son zamanlarda evden çıkmak istemez oldu. Burcunun özelliğinden midir(yengeç) yoksa sendromlarımı geldi yine bilmiyorum ama oldukça zorluyor beni. Ha işin ayrıca komik bir yanı daha var ki, çıkınca da eve girmek istemiyor. 
İşte bu zorluğu atlatıp evden çıkabildikten sonra etkinlik saatinde (13.30) müzeye varabildik. Ancak bu kez de müze istemiyorum diye triplere başladı. Müze deyince ne zannettiyse....Üstelik daha önce kaç kez gitmiş olmasına rağmen.
Neyse oyun evi dedik, boyama dedik, arkadaşlar dedik de bir şekilde içeriye sokabildik. 
Çocuklar için hazırlanan etkinlik müzenin 1. katında kafeteryanın hemen yanında büyükçe bir salondaydı. 

İki eğitmen eşliğinde önce yapıştırma yaptılar. Yapıştırdıkları parçalar Miro'nun resimlerinden örneklerdi. 
Yaptıkları çalışmaların benzerini sergiyi gezerken göreceklerini çocuklara söylediler. Herkes bitirince sıra olup sergi gezmeye aşağıya inildi. 
Eğitmen, çocuklara anlayabilecekleri bir dille biraz sergiden bahsetti. 
Resimlerin karşısında hikayesini dinlediler. 
Ressamın çalışma ortamı 

Şahane Şapkalı Kadın Heykeli 


Sanatçı bu çalışmasında da ET filmi karakterinden esinlenmiş.
Biz de hatıra fotoğrafımızı bu eser önünde çektirdik.
Serginin gezilmesinden sonra tekrar yukarıya, bu kez boyama yapmak için çıkıldı. Masalarda parmak boyaları ve boyama yapacakları kağıtlar hazırdı.
Gönüllerince boyadılar.
Boyamalar bitince baskısını çıkarıp, el izini de imza olarak attırdıktan sonra bize hediye ettiler. Evimizin bir köşesini süslüyor şimdi. Bir adet katılım sertifikamız da günün anısına hoş bir hatıra oldu. 
Yorum için açıklama