Mutluyum...Mutlusun...Mutlu...

Yorum Ekle
"Mutlu Anne Mutlu Çocuk"

Sibel Aslantepe'nin eğlenceli tarzıyla, çocuk gelişiminde çok önemli bir role sahip "mutlu anne" olmanın "mutlu çocuk" yaratmadaki önemini anlatan seminerini iyi ki kaçırmamışım. Önce kendimizi tanımalı, mutlu etmeli, eksiklerimizle, hatalarımızla kendimizi kabul etmeliyiz. Biz mutluysak, çocuk da mutludur.

Seminere başlarken biz yine çember olduk. Sibel Hanım ilk olarak bizden isimlerimizin baş harfiyle anneliğimizi tanımlamamızı istedi. Takdir edersiniz ki "j" harfli bir sıfat bulmak kolay olmayacaktı. Ancak birden aklıma geliverdi. Hem de bir değil iki tane :)))) "Jet anne". Çok hızlı olduğumu çok güzel ifade eden bir tanım gibi geldi. Diğeri de "jan janlı". O ne demek derseniz, bana göre renkli, anneliği süsleyen, hatta bu süslemeyi belki de abartan diyebiliriz.

Kişiler arası ilişki yeteneğinin gelişmesi, anneyle bebek arasındaki sosyo-emosyonel gelişimle doğru orantılıdır. Çocuk ileride yaşayacağı ilişkileri, anneyle yaşanılan ilişkiden temel alır.
Birinci aşama: (0-4 ay) Annenin yaşadığı her duygu aynı zamanda bebeğin de duygusu olacaktır. İlk kendini kabul etme ya da reddetme süreçleri bu dönemle doğrudur ilişkilidir.

İkinci aşama: ( 4-8 ay ) Anneyle yabancılaşmaya başlar. İncelemeye başladığı, annenin hoş olan ya da hoş olmayan durumlarının algılandığı ilk dönemdir bu. 

Üçüncü aşama: ( 8-12 ay ) Bu dönemde annenin ayrı bir varlık olduğunu anlıyor. 

Dördüncü aşama: ( 1-2,5 yaş ) Anneden tamamen ayrışan çocuk, anne rolünü kabul eder ve rol değiştirmeyle ilk empati deneyimini yaşar. Bu dönemde sınırlar ve otorite algısı başlar. 

Beşinci aşama: ( 2,5-3 yaş ) Sosyal atomundaki tüm rollerle rol değişikliği yaşar ve kendine dışarıdan bakmaya başlar. 

Çocuğun bu gelişim aşamalarını sırasıyla spontan bir şekilde yaşanmasının engellenmesi, ileride yaşanacak problemlerin temel sebebidir. 
Bu durumda annenin duygu durumu çocuğa yansıyacaktır. 

Kaygısı yüksek olan ya da korkulu, endişeli bir annenin bebeği gerileme gösterir; güvenli, cesaret veren, empatik bir annenin bebeği ise ilerleme gösterir. 

Annelik alt rollerinde neler vardır?
Bu sorunun cevabını bizden şu şekilde vermemizi istedi Sibel Hanım.
Her birimize dağıttığı, kendi atomumuzu anlatacağımız kağıtta, çekirdekten dışa doğru rollerimizi yazmamızı istedi. 

Rollerden örnekler: Besleyen, bakım veren, büyüten, destek veren, seven, oyun arkadaşı, koruyan, kollayan, araştıran, tedirgin, huzursuz, öğreten, ilgi gösteren, gezdiren.....gibi gibi örneler çoğaltılabilir. 

Bende oldukça fazlası mevcutmuş. Ancak bu öyle övünülecek bir şey değilmiş. Çok fazla yük almış oluyormuşuz aslında doğru. 

Sibel Hanım, son olarak kendi tanımlamalarımızı açıklarken eksik olduğumuz yanlarımızı görüp çıkış yollarını bulmamızın önemini vurgularken, olumsuz özelliklerimizle kim ya da kimlerden etkilendiğimizi bilmenin önemini ve bu kişilere birer mektup yazarak bu etkiden kurtulabileceğimizi göstermek amaçlı bir psikodrama çalışması yaptırarak seminere son verdi. 

Sibel Aslantepe'nin Happy Nest'te yapacağı seminerler devam edecek. Şimdiden arayıp yer ayırtmanızı şahsen tavsiye ederim. Kişisel dünyamızdaki barışçıl halin sağlanmasına katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum.

Sevgiyle ve mutlulukla.....


Yorum için açıklama