Masal Anlatırken Bunları Yapıyor Musunuz?

2 Yorum

Çocukken masal sevmeyen, dinlemeyenimiz yoktur. O büyülü dünya hangi çocuğun ilgisini çekmez ki? Masalın büyüsü yetişkinleri de sarar. Hatta öyle ki, yaşarken mutlu hissettiğimiz kimi zamanları, masal gibiydi diyerek tarif ederiz.

Masal anlatırken nelere dikkat ediyoruz peki? Ya da değiştirip yeniden yazıyor muyuz? Yoksa olduğu gibi mi anlatıyoruz çocuklarımıza? Şahsen kızıma anlattığım masallardaki korku, üzüntü ya da şiddet öğelerini değiştiriyordum ben. Hayal dünyası daha olumlu, daha mutlu gelişsin istiyordum belki.

Meğer bilmeden hata ediyormuşum masaldaki korku öğelerinden kaçınmakla. Masalları değiştirmek doğru değilmiş meğer. Masalların öğretici yanı zaten içinde barındırdığı çeşitli duygulara yer vermesiymiş. Masalın önemini ve nasıl anlatılması gerektiğini öğrendiğimiz seminerde, masalın tarihçesi, çıkışı, amacı hakkında da bilgi sahibi olduk.

Masal nedir? Amacı nedir?

Masallarda genellikle bir eğitim amacı saklıdır. Eğitimde etkilidir, hayal gücünü geliştirir. Masalın gerçek amacı eğitmek, öğretmek, ders vermektir. Yani bu da demek oluyor ki, çocukların masallardan öğrendikleri duygular var. Masallar bir yerde çocukları geleceğe hazırlıyor. İşte bu yüzdendir ki masallar olduğu gibi anlatılmalıdır.

Seminerde çocuğuma masal anlatırken yaptığım değişiklikleri söyledim ve sordum: 2.5 yaşındaki bir çocuğa da masalı olduğu gibi mi anlatmalıyız? Yani kurt büyük anneyi yemeli, cadı prensesi zehirlemeli mi? Böyle yapınca çocuk hayvanlardan kormaz mı, cadılardan etkilenmez mi? Cevap şuydu: Çocuk ne kadar küçük olursa olsun, masal çocuğa  olduğu gibi anlatılmalı. Korkuyu da, kötülükleri de öğrenmeli. Masal yoluyla öğrenmesi çocukta öyle bir etki bırakmaz. Ayrıca kurttan korkacaksa da korksun. Korku bizi hayatta tutmaya yarayan bir duygudur. Çocuk masallarda içine sinmeme duygusunu öğrenir. Örneğin kırmızı başlıklı kız, büyük annesini farklı bir şekilde görünce sorular sorar, bir şeyler içine sinmez ve dolayısıyla kendini korumaya çalışır. Çocuk da bunu masalda dinleyince bu duyguyu alır ve masallardaki korku ve duygular çocuğu gerçek hayata hazırlar.

Masallar çocuğu hayata nasıl hazırlar?

Masallarda eğitici ve öğretici unsur vardır. Ders vermek amaçlıdır. Kendini koruması gereken durumları fark eder, korkunca kendini savunmayı, çözüm bulmayı öğrenir. Yine aynı masal üzerinden örnekle gidecek olursak, anne kırmızı başlıklı kızı ormana tek başına göndermiştir. Burada da yansıtılan çocuğa duyulan güven ve ona sorumluluk verilmesidir. Çocuk bir sorumluluk alır, o yolda ilerlerken başına gelenlerle mücadele etmeyi öğrenir. Bir şeylerin yolunda gitmediğini hisseder ve kendini kurtarmaya çalışır.

Bir başka soru da masalda yer alan ölümlerle ilgiliydi. Neden bir annenin yokluğuna çokça rastlıyorduk masallarda? Çünkü çocuk o yoksunlukta bile hayata karşı bir varoluş içine girer. Anne olmayınca sorumluluğu üstlenir.

Bundan sonra hiç kasmayacağım. Olduğu gibi anlatırım masalları. Doğru ya ne kadar uzak tutabiliriz biz bu çocukları var olan kötülüklerden. Bilecek ki korumayı da öğrenecek. Bilecek ki daha sonra birden karşılaşınca sarsılmayacak. İşte masal yoluyla verilen bu dersler, tam da amacına ulaşıyor. Yeri geldiğinde cadılar da çıkacak karşısına onu zehirlemek ( kötülük etmek ) isteyen, kraliçeler de çıkacak yok etmek ( ezmek ) isteyen. Hafiften hafiften hayatın bu yönleri de olduğunu göstermek gerek demek.

O zaman bir varmıış, bir yokmuşşş diyerek masal aleminin kapılarını çocuklarımıza ardına kadar açalım ki iyiyi de kötüyü de, mutluluğu da çaresizliği de, başarıyı da engelleri de bizden duysun dinlesin.

Masal tadında günlere....


2 yorum

güzel bir anlatım olmuş, Kırmızı Başlıklı Kız masalını biz de anlattık. Kitabını okuduk.
Ama sindirellayı okumamıştık direk filmini izledik.

Teşekkür ederim. Biz film olayına başlamadık daha.

Yorum için açıklama