İlk Yardım Nasıl Yapılır, Biliyor Musunuz?

Yorum Ekle
İlk yardım, tıbbi destek gelene kadar, hastanın durumunun kötüye gitmesini engellemek, yaşamsal fonksiyonlarını sağlamak, yaşama destek olmak için yapılan ilk müdahaledir. Biz de geçenlerde, hayati önem taşıyan bu konuda bilgi edinmek amacıyla, Happy Nest'te Ayşe Öner'in katılımıyla düzenlenen seminerdeydik. Belki daha önceden fikir sahibi olup da, tam olarak emin olamadığımız çok önemli detaylar ve kuralları belleğimize yerleştirdik.
Katılımın oldukça fazla olduğu seminerde Ayşe Öner'in bizlere aktardıklarını kısmen yazmaya çalışacağım. Çünkü herkesin bu eğitimi alması gerektiğini düşünüyorum. 

0-6 yaş grubu çocuklarda ölüm oranının yüksek olup ve büyük bir kısmının ev kazaları olduğundan, ev içinde önlemler almak çok önemlidir. Ev, çocuk için hazırlanırken güvenlik en başta düşünülmelidir. Örnek verecek olursak, prizlerin kapatılması, kabloların göz önünden kaldırılması, tehlikeli (makas gibi) eşyaların bulunduğu çekmece ve dolapların kilitli tutulması, ilaç, temizlik maddesi gibi kimyasalların çocukların erişemeyeceği yerlere konulması gibi pek çok önlem sıralayabiliriz. Ev içinde maksimum önlemleri aldıktan sonra bile başımıza gelebilecek ev kazalarından kurtuluş sağlamak için ilk yardım bilgisine ihtiyacımız var. Yalnızca evde değil, her hangi bir kazada panik olmadan ne yapacağımızı bilmek, çocuğun ya da yetişkinin hayatını kurtarmak anlamına gelebilir. Zaten herkes öneminin farkındadır ancak bildiğimizi zannettiğimiz yapılacak şeyler o an aklımızdan gidebilir. Bunun için de zaman zaman bilgileri tazelemek, hatta mümkünse uygulamalı olarak pratik yapmak işe yarayabilir. Ayşe Öner bizlere bu bilgileri verirken bazı tekniklerin nasıl uygulanacağını gösterirken bizlerden de hareketi tekrarlamamızı istedi.

Böcek sokmaları: Böcek sokmalarından bahsedilirken katılımcılardan bir anne, çok etkili ve işe yarayan bir ilaç tavsiye etti bize. İsmi "Aspevenin". Her böcek, sinek sokmasında işe yarıyormuş. Biz de bu bilgiyi not ettik. ( Zehirli böcek sokmaları hariç tabii )

Yanıklarda ne yapmalıyız? Yanık bölge üzerinde herhangi bir giysi varsa çıkarılır. Bölge soğuk su ile yıkanır. Hafif dereceli yanıklarda yanık merhemi sürülebilir. Ancak ileri derece yanıklarda hiç bir şey sürmeden yaranın üzerine temiz bir ıslak bez koyarak hastaneye götürülür.

Zehirlenmeler: Zehirlenmelerde bilinçsiz müdahaleler sonucu ölümlerin gerçekleştiği bilinen bir gerçek. Bu konuda en önemli bilgi pek çoğumuzun bilmediği bir merkez. 114 Zehir Danışma Merkezi. Bu numaradan gerekli bilgiyi alabiliyormuşuz. Hem de  çok çabuk ulaşılabilip anında yardımcı olduklarını söyledi Ayşe Hanım. Biz de bu önemli bilgiyi hemen not ettik tabii. Zehirlenmelerin türü de çok önemli. Şayet zehirlenme asit ve alkali içeren maddelerin içilmesinden kaynaklanıyorsa hasta asla kusturulmamalı, en çabuk şekilde tıbbi destek sağlanmalıdır. Bu maddelere örnek, çamaşır suyu, tuz ruhu, yağ çözücü gibi temizlik maddeleri sayılabilir. Eğer neyden zehirlendiğini bilmiyor, uykuya meyilli, sersemleme hali gözlemliyorsak, yine ilk yapılacak şey hemen bir tıbbi merkeze götürme olmalıdır.

Boğulma, tıkanma durumları: Tıkanma olma durumunda çocuk öksürüyorsa müdahale edilmemeli. Çünkü zaten dışarı çıkarmaya çalışıyordur. 

0-1 yaş arası bebeklerde hava yolu kısa ve düzdür. Parmak sokarak cismi çıkarmaya çalışmak çok tehlikeli olabilir. Çıkamayacak bir noktaya itilebilir. Yapılabilecek bir başka hata da çocuğu baş aşağı tutup silkelemektir ki omurga gelişimi tamamlanmamış küçük çocuklar için bu çok sakıncalıdır. 
Dokular oksijensiz kaldığında 2 dakika sonra dokularda yumuşama olur. Oksijeni en çok kullanan organlar beyin ve böbrekler. Beyin hücreleri bir müddet oksijensiz kaldığında kaybedilen hücreler yenilenmiyor. Yapılması gereken müdahaleyi Ayşe Hanım bize uygulama bebeği üzerinde gösterdi. Bizlerde kolumuzu kullanarak tatbik etmeye çalıştık. Zira uygulamayınca bilgiler kalıcı olamayabiliyor. O yüzden ben de burada ayrıntısına girmeyeceğim. Gerçekten çok önemli olan ilk yardım eğitiminin internet sitelerinde videolarını da bulabilirseniz daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.0-1 yaş arası bebeklerde ve çocuk ve yetişkinlerde uygulama farklıdır.


Bilinç kaybı, kalp durması durumlarında: Öncelikle bilincin yerinde olup olmadığına bakılır. Bebeklerde ayaklarının altına dokunulunca bebek hareket eder. Bebeklerde böyle bir refleks vardır. Hareket ediyorsa bilinç var demektir. Bu refleks 1 yaşına kadar devam eder. 1 yaş sonrası ve yetişkinlerde ise çimdik atarak ismi çağrılarak hafifçe omzuna dokunularak uyandırılmaya çalışılır. Hiç bir zaman sarsılmaz. Bilinç yoksa nefes alamıyor olabilir. Bilinç kaybı var ama nefes alıyorsa koma pozisyonuna getirilir. 

Koma pozisyonu:
Kalp MasajıBebeklerde ve yetişkinlerde uygulama yine farklıdır. Her ikisini de öğrenmek gerekir.

Bu özel sunumu için Ayşe Öner'e ve misafirperverliğiyle semineri düzenleyen Happy Nest'e sonsuz teşekkürler.

Faydalanabileceğiniz linkler: https://www.youtube.com/watch?v=rSh9lnei_MQ

Yorum için açıklama