Duyu Torbası- Nesneleri Tanımlama

Yorum Ekle
Sevgili Bilge Buhan Musa'nın paylaştığı etkinliklerden birini yaptık. Dokunma duyusunu harekete geçirecek çalışmada bir duyu torbası kullanılıyor. İçi görünmeyen torbanın içine farklı dokularda malzemeler koyuluyor.  Çocuğun torbanın içine koyulanları görmemesi gerekiyor. Ve dokunarak materyalin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu arada tanımlaması için sorular sorulabilir. Sert mi? Yumuşak mı?  Kaygan mı? Pürüzlü mü? Şekli nasıl? Kalın mı, ince mi?
Torbanın içinde her nesneden iki tane olması gerekiyor. Yine bakmadan içinden bir nesne seçiyor. Sonra da bu nesnenin eşini bulması isteniyor. Ve eşleştirdiği nesnelerin ne olduğunu bulmaya çalışıyor. Sanırım bu uygulamayı yaşça daha büyük çocuklarla uygulamak gerek. Çünkü benim 2.5 yaşındaki kızımla uygulamamız şu şekilde gerçekleşti. 
Torbayı eline alınca, gözlerini kapatıp içinden nesnelere dokunmasını istediğimde bunu kısmen yapabildi. Gözünü kapatıp nesnelere dokundu ancak, merakını daha fazla yenemeyip nesneyi hemen torbadan çıkarmak istedi. Ve çıkardığı nesneleri tek tek inceledi. Hem de büyük bir ilgiyle ve eğlenerek. 
Çıkardığı nesneleri eşleştirmesini istediğimde, bunu da yaptı. 
Her birini incelerken, farklı kullanım şekilleri geliştirdi. Şönilleri kalem gibi kullanmaya çalıştı. Halkaları bilezik yapmaya çalışırken, iplerle balık tutma, ruloların içinden geçirme, mandalları halkadan geçirme gibi türlü şekillerle materyalleri dilediği gibi kullandı.


Çocuğun dokunma duyusunu, farklı düşünme, yaratıcılık ve nesneleri tanımlama becerilerini geliştirecek eğlenceli bir etkinlik.

Sevgiler...

Yorum için açıklama