Nasıl Besleniyoruz? Nelere Dikkat Ediyoruz?

6 Yorum
      

     Geçen gün çok faydalı bir seminere katıldım. Yine Happy Nest'in organize etmiş olduğu seminerde Gülden Kılınç Doğan, bizimle çok önemli ve değerli bilgilerini paylaştı. Aslında iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum, çünkü bu durumda hiç bir şey yememeli ve almamalıyız. Evet durum cidden vahim. Maalesef gıda konusunda çok eksikleri olan bir ülkeyiz. Neye güveneceğimizi bilmez olduk. Organik mi, doğal mı, peki ne kadar doğru gibi şüphelerimiz var. Sizler de benim gibi düşünüyorsanız okumaya devam...Hatta size tavsiyem Gülden Hanım'ın seminerlerini takip edip birine katılmanız. Sanırım zaman zaman Happy Nest'te organize ediyorlar. Ayrıca kendisini blog sayfası ve sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. 


Hangi Organik ve Doğal Ürünler Güvenilir?

       Gülden Kılınç Doğan sağlıklı yaşam koçu olarak, pek çok firmayı kontrol edip ürünlerinin analizini yapmış. Onun da güvenip takip ettiği, ürünlerini satın aldığı yerler var. Biz de ürünlerimizi satın aldığımız yerler hakkında sorular sorduk. Ben hamileliğimle birlikte Feriköy'deki organik pazardan alışveriş yapmaya başlamıştım. Ancak pazarın haftada bir gün kuruluşu ve ulaşımında kısmen de olsa sorun yaşıyor olmak zor geliyordu. Daha sonra Real marketteki organik reyonunu keşfettim. Gülden Hanım Real marketin organik standında yer alan meyve ve sebzeleri analiz edip denetlemiş. Güvenle satın alabilirsiniz deyince çok rahatladım. Doğal ürünler satın alabileceğimiz internet siteleri soruldu. Bunlardan "İpek Hanım çiftliği", "Geleneksel Pazar"  denetlenmiş ve analizde temiz çıkan, güvenle alışveriş yapabileceğimiz yerler.  Daha önce İpek Hanım Çiftliği'ni  duymuş, hatta oradan sipariş de vermiştim. Daha sonra Real'e başlayınca  bırakmıştım. Ancak kuru gıda ve daha pek çok ürün için yeniden sipariş vermeye başlayabilirim. Cam şişelerde satın aldığımız günlük sütlerdeki besin değerini ve içeriğini sorgulamamız gerekiyormuş. Yine internetten sipariş verilen "sütçü.com" sitesi soruldu. Gülden Hanım, sütlerinin analizini yapmadığını ama hakkında kötü bir şey duymadığını söyledi. İpek hanım çiftliğinden gelen sütlerin ise denetimi yapılmış ve besin değeri de çok yüksek çıkmış. Sipariş verildiğinde dondurulmuş olarak elimize ulaşıyormuş. Bu durumda besin değerinden de bir şey kaybetmiyor.
     
Dikkat Edilecek Noktalar, Alınacak Önlemler 
 • Ürünleri almadan önce satıcılarla konuşun, hangi üreticinin nerede ürettiğini, hangi sertifikasyon firmasından aldığını, firma personeli mi yoksa aracıdan mı aldığınızı sorun. Her doğal ya da organik yazan ürün gerçek olmayabilir.
 • Evde ekmeğinizi kendiniz yapın. Dışarıdan satın alınanların çoğu katkılı.
 • Açık inek sütü alıyorsanız sütü tahlil ettirerek kurşun ve kadmiyum miktarlarına baktırın.
 • Tarım İl Müdürlüğünün Şenlikköy'deki laboratuvarında 130 TLye analiz ettirebilirsiniz.
 • Ya da özel gıda laboratuvarlarında 70 TL'ye yaptırabilirsiniz.
 • Organik sertifikalara güvenmeyin.
 • Aldığınız baldan şüphe ediyorsanız HMF tayini, fruktoz, glikoz, sakkoroz oranı baktırmanız gerekir. Pekmez için de HMF tayini, ticari glikoz analizi yaptırabilirsiniz.
 • Peynirde katkı maddesi sorbik asit aratabilirsiniz.
 • Meyve suyu alacaksanız içindekilere bakınız. Meyve suyu konsantresi ya da meyve suyu, meyve püresi diyorsa içinde doğal meyveler olduğunu gösterir. Doğala özdeş aroma diyorsa kimyasal bir ürün demektir. Evde kendimiz meyve suyumuzu yapabiliriz. Ama en doğrusu meyvenin kendisini yemek.
 • Kırmızı eti  C vitamini ile birlikte tüketirsek içerdiği demiri %40 oranında alıyoruz . Aksi takdirde sadece %5'ini alabiliyormuşuz. Ancak Cvitamini çiğ olarak tüketilmeli. Mesela etin yanında domates, biber, kiviyi aynı anda yemek gibi. Bu çok önemli bir bilgi. Demir deposunu yükseltecek bir başka formül de keçiboynuzu pekmezi ve fındığı ezip karıştırarak yemek. Hem de lezzetli.
 • Ürünleri mevsiminde tüketin.
 • Kuruyemişleri bildiğiniz yerlerden getirtin alın. Kabak çekirdeği( tuzsuz ve çiğ olan)çok önemli. Yüksek oranda arjinin içeriyor. Bu da büyüme hormonu üretimini arttırıyor. Çocuklar için çok önemli. Ayrıca protein deposu.
 • Balık yağı kullanmamızı tavsiye etmiyor. İçinde katkı maddesi var .
 • Muzda gövdeden enjekte edilen hormon kullanılıyor.
 • Yumurtalarda hayvanın yemine katkı maddesi koyuyorlar. Organik diye aldığımız yumurtaların dahi güvenilirliği tartışılır.
 • Balık çok tüketmemek gerekiyor. Denizlerdeki kirlilik dolayısıyla ağır metal içeriyor.
 • Cevizler beyazlatılıyor. Fıstık Çin'den getiriliyor.

Gülden Hanım, analiz yaptırmak isteyenlere en ucuz nerede yaptırabilecekleri konusunda yardımcı oluyor. Kendisiyle iletişime geçebilir, bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Okul kantinlerinde satılan gıdalar

  Okullarda çocuğunuzun ne yediğini sorgulayın. Okul kantinleri ile ilgili bir yönetmelik kabul edildi ve yayınlandı. Bunları bilmem gerek. Aşağıdaki linkte ilgili yönetmelik maddelerini görebilirsiniz. http://karabuk.meb.gov.tr/www/okul-kantinlerine-dair-ozel-hijyen-kurallari-yonetmeligi-resmi-gazetede-yayinlandi/icerik/454
 Herkes önce kendi okulunu kendi denetlemeli. Çıkan kanunlara destek vererek yerine getirilmesini sağlamalıyız,

Duyduklarımızdan ve okuduklarımızdan sonra içimiz karardı mı? Karardı.
Ne yapacağız peki?
Hiç bir şey yemeyecek miyiz?
Değil tabii ki.
Ancak bizler bilinçli tüketici olursak, firmalar geri adım atar. Sorgulamayı ve takip etmeyi öğrenmeliyiz. Güvenilir üretici ve satıcı bulursak da desteklemeliyiz.
Her kafadan ses çıktığı bir ortamda gıda konusunda yapılan denetim ve tetkiklerin yetersiz oluşu ülkenin olduğu kadar firma sahiplerinin de suçu. Ürününe güvenen ve sağlıklı olduğunu iddia eden firmalar, denetlenmeyi talep edip bunu sık sık yayınlamalı. Hatta bireysel analiz yaptırmak isteyenlere zaman zaman ücretsiz imkanlar sunup ( çok pahalı analizler var ) denetimin güvenilirliğini de ortaya koymalı.

Bizlerle paylaştığı faydalı bilgiler ve önerileri için Gülden Kılınç Doğan'a ve semineri organize eden Happy Nest'in kurucu ve ortaklarından Pelin Ulusoy Tepret'e en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

        Sağlıklı ve doğal bir hayata kavuşmak ümidiyle....

     
     

6 yorum

Arjinin kas ağrılarını da hafifletir. Spor başlangıcındaki kişilere öneririm.:)

çok faydalı güzel bir yazı olmuş :)

Hic bir sey dogal degil. Ne yiyecegimizi sasirdik. Verdiginiz bilgilerle daha dikkatli olacagiz. Sevgiler :)

Haklısınız. Mümkün olduğunca araştırıp soruşturup bilinçlenmeye çalışacağız ki artık bitsin bu gıda terörü.

Yorum için açıklama