Buz Boyama

4 Yorum
Bugünkü resim yapma etkinliğimiz biraz farklıydı. Bir ilki denedik. Ba-yıl-dım. İpek benim kadar sevdi mi bilmem, ama farklı bir şey oluşu dikkatini çekti. Bir ara yabancı bir sitede görüp kaydetmiştim. Kış aylarına uyan bir etkinlik olarak buz ve kar, erime ve donma gibi kavramları daha iyi anlatırım diye düşündüm.

Küçük hanım bugün bir önceki etkinlikten pek hoşlanmayınca dünden hazırlamış olduğum ikinci etkinliği çıkarayım bari dedim. Bundan da çok ümidim yoktu açıkçası. Meğer ne zevkliymiş.

Bir kabın içinde bir miktar suya yarım paket karbonat atarak suyu donduruyorsunuz. Karbonatlı su donunca bembeyaz bir zemin oluşturuyor. 

Ben üç renk boya hazırladım. Kırmızı, sarı ve mavi. Fırçalarını da verdim. Eğlence başladı.

Biraz da ben boyama yaptım tabii. Kırmızı bir kalp çizdim. Sonra da birlikte içini doldurduk.

Ve işin en güzel yanı soğuk suyun altına tutuyorsunuz hoop siliniyor yaptıklarınız. Yeniden boyamaya başlıyorsunuz. 
Renkleri karıştırıp gözlem yaptık. Tekrar yıkayıp tekrar boyadık. Ortaya böyle renk cümbüşü çıktı. 
Boyama bittikten sonra buzun erimesi için kabı dışarıda beklettim. Erimiş halini de gösterip buzun sonraki halini anlattım.  

Yani biraz bilimsel, biraz ince motor çalışma yapmış olduk. Bir de yanında yaratıcılık gelişimi. Üstelik bolca eğlence. Daha ne olsun. 

Renkli dünyalar herkese....

(from teaching 2 and 3 years old.)

4 yorum

Çok güzel bir etkinlik olmuş gerçekten. Bunu aklımın bir kenarına not ettim. Küçük çocuğum kalmadı ama torunlar olacak ileride bir gün, yeğenlerin, kuzenlerin bebeleri var oyun arkadaşı olduğum. Olmadı genç annelere fikir olarak önerebilirim. ;) Eline, fikrine ve kuzucuğuna sağlık. İnsanı böyle güzelleştiriyor o kuzucuklar. Sevgiler...

Güzel yorum için ben de teşekkür ederim.

Yorum için açıklama