Alfabeyi Çocuğuma Nasıl Öğretirim?

44 Yorum
       Harfleri tanımaya başlama ortalama olarak 2 yaş gibi gösteriliyor. Sayıları saymaya 
çok daha erken başlayıp tanımaya yine aynı yaşlarda başlıyorlar. İpek'in de arası çoktandır sayı ve harflerle oldukça iyi. Görünce soruyor, şarkıyı dinleyince aklında kalıyordu. İzlettiğim bir kaç İngilizce şarkı ve videoların da sayı ve harfleri tanımasında payı var. Ancak çok daha önce kitaplarda görerek başlamıştı ilgisi. Ben de sordukça söylüyor, ilgilendikçe önünü kapatmıyordum. Tren ile Alfabe etkinliğimizden sonra acaba doğru mu yapıyorum diye bir araştırayım dedim. Yapıyorsam da doğru şekilde yapayım istedim.  


The National Early Literacy Panel, 0-5 yaş grubunda erken okuma yazma becerisi gelişimi üzerine yaptığı bilimsel araştırmada, çocuğun gelecekte okuma yazmadaki gelişiminin en güçlü ve tutarlı belirtisinin alfabe ve sesleri erken yaşta kavrama bilinci olduğu sonucuna varmış. 
Pek çok kaynak harflerin ve seslerin erken yaşta verilmesinde bir sakınca görmüyor. Hatta öğrenmeye açık, doğal bir merak ve ilgi içinde olan çocukların öğrenim gelişimini destekliyor. Ne kadar ne şekilde öğretilmeli konusuna gelince de aşağı yukarı aynı teknik ve uygulamalar görülüyor.
Alfabenin Tanıtılması:
 2 yaş civarında olan çocuğunuzun alfabeyi öğrenmeden önce renkleri ve şekilleri bilmesi gerekir.
Düzenli olarak okuma yapmanız önemli. Resimleri ve kelimeleri göstererek her gün düzenli okuma yapın. Alfabe kitapları da, kitaplarla kelimeler, harfler ve alfabe arasında bağlantıyı kurmasına yarayacaktır. Şarkı söyleyin. Harfleri şarkıyla öğretmek eğlencelidir. Harfli bloklar, manyetik harfler uygun oyuncaklar olacaktır.

Alfabeyi Öğretirken

Her hafta bir harfe odaklanın. Çocuğunuzun ismindeki harflerle başlayabilirsiniz.

Harfi bir kartın üzerine yazın. Harfin şekli ve çizgileri üzerinde konuşun.
Harfi çocuğunuzun odasında bir yere asın.
Oyun hamurunda harfin şeklini yapın. Ya da harfli kurabiyeler de yapabilirsiniz.
Öğretme odaklı değil, eğlenme odaklı olun..

2 yaşındaki çocuklar, pek çok harfi tanıyabilir ancak bu yaşta bir beklenti içinde de olmayın. Büyük harflere odaklanın, küçük harfler için henüz acele etmenize gerek yok.

  • Montessori'ye Göre:


      
                                                                                                                                                                 https://www.google.com.tr/url-alıntı   
                                 
Montessori’ye göre yazma becerisi okuma becerisinden önce oluşur. Montessori yönteminde, çocuklar harflerin isimlerini sırayla öğrenmeden önce harflerin sesletimlerini(söyleyiş) öğrenirler. Önce sesletimler öğretilir, çünkü bunlar ileride okuyabilmeleri için gerekli olan kelimelerin sesleridir. Çocuklar bu sesletimleri, zımparalı harflere dokunarak öğrenirler ve bu da çocukların ilgisini çeker. Okuma eğitimi, çocuğun zımparalı harfleri kullanmasına yönelik ilgisinin artması ve gördüğü kelimelerin ne demek olduğunu sormaya başlaması ile başlar. Montessori eğitim yaklaşımında harf kartlarını kullanarak kelime üretmek veya yazma çalışmaları yapmak okuma alışkanlığı kazandırır. Çocuklar eşyaların, nesnelerin, eylemlerin yazılışını görerek öğrenebilirler. Bu konu ile ilgili örnek verirsek bardağın üzerinde ismini görür ve onu kullanır. Montessori yönteminde, konuşulan dilde sözel ifade geliştirici etkinlikler, yazmaya yönelik çizgi etkinlikleri, küçük cisimlerle yapılan ses etkinlikleri, yazmaya yönelik kalem ve kâğıtsız etkinlikler, okumaya yönelik materyaller ve alıştırmalar dil geliştirici etkinliklerin temeli olarak ele alınır.
Yazmaya hazırlık için dolaylı bir hazırlık da geometrik şekillerdir. 3 yaşından önce şekilli yapbozlar verilmesi önerilmektedir. 

Harflerin sesletimi nasıl öğretilir?

İngilizce harflerin fonetik seslerini buradan dinleyebilirsiniz. Android uygulamayı telefonunuza indirebiliyorsunuz. 

Montessori Words for kids lite: Android’de İngilizce okuma yazmaya giriş konusunda Montessori yöntemini izleyen bir uygulama. Çocuklara harflerin fonetik seslerini ayırt etme yeteneği kazandırmayı hedefliyor. Diğer fonetik uygulamalarından farkı, okuma yazmada Montessori yöntemi konusunda detaylı bilgi vermesi ve üç seviyede kelime gruplarını gerçekten Montessori yöntemine göre öğretmesi. iPad versiyonu da var ancak ücreti 5,49TL.


Türkçe alfabe için buraya tık tıkMontessoride harfler sesleriyle verildiği gibi alfabe sıralamasına göre de öğretilmiyor. Onun yerine çocuğun daha çok kelime üretebileceği harfler veriliyor. 
Tim Seldin " Montessori Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?" kitabında önerdiği sıralama şu şekilde:


İlk grup: c  m  a  t 
İkinci grup: s  r  i  p
Üçüncü grup set: b  f  o  g 
Dördüncü grup: h  j  u  l
Beşinci grup: d  w  e  n
Altıncı grup: k  q  v  x  y  z 
Bazı Montessori okullarında uygulanan sıra ise şöyle.
İlk grup: m  s  a  t
İkinci: b  f  o  x
Üçüncü: w  i  g   l  j
Dördüncü: c  u  p  z
Beşinci: h  e  n  r  d
Altıncı: v  k  q  y
Ancak ilk olarak çocuğun isminin harfleriyle başlamak daha iyi olacaktır. 
Çocukların öğrenmeyi sevdikleri biline bir gerçek. Harfleri, kelimeleri, kitapları, yazmayı çizmeyi seviyorlar ki bu da olumlu bir gelişim süreci oluyor. 

Yaptığım bu araştırmalardan benim vardığım sonuç, şimdiye kadar yaptıklarımın yanlış olmadığı yönünde. Harfleri sesleriyle vermeye çalışıyordum zaten. Keçelerden yaptığım harfleri de kullanırken, harflerin isimlerini değil seslerini söyleyeceğim. Çünkü zaman zaman sorduğunda harfin Türkçe ve İngilizce adını söylüyordum. 
Zımparalı harfler ve harf kartları da hazırlamayı düşünüyorum. Zımparalı harfler dokunarak öğrenmek için iyi olacak. Şekilli yapbozları ise sık sık kullanmaya devam edeceğiz. 

  Hazır olmayan bir çocuğa öğrenmesi konusunda baskı yapmak ne kadar hatalı ise, öğrenmeye meraklı, soran, tanıyan bir çocuğu engellemek  de bir o kadar sakıncalıdır. O halde harfli, sayılı, eğlenceli oyun ve etkinliklerimize kızım istediği müddetçe devam....

Başvurduğum kaynaklar: livingmontessori.com
                                         confessionsofamontessorimom.com
                                         teachingmama.org
                                         mom.me
                                         onlineanne.com 

44 yorum

çocuklar öğrenmeye çok açıklar oyunla herşey öğretilebilir fakat bunu yarış atı olayına döndüren anneler var çocuklarının üstünlüğünü ıspatlamak için kendilerini paralıyorlar ve bunun ne kadar yanlış oldugunu malesef farketmiyor.cok faydalı bir yazı olmus gercekten sevgiler ;)

Harika bir yazı olmuş tebrikler Jalece Anne, ben de yararlanacağım linklerden.
Zımpara harfler için erken geldi, şimdilik şekilleri ve renkleri baya öğrendik. Sesli harflere de birkaç oyuncağımız sayesinde geçtik aslında. Alfabeli şarkılar da favorilerimizden.
Sevgiler,

herhaftalik.com

Kafam karisik hala.. ileride ilkokul birinci sinifta sorun olur gibi geliyor.. yanlis ogretirsem dogrusunu ogrenmesi zor olacak çünkü ?? Ve coook merakli olmalari da ayrica düşündürücü acaba engel miyim ?? :/

Canım teşekkür ederim. Sen ve senin gibi anneler de fark ettirir umarım. Yarışa dönüştürmeden bir şeyleri öğretip çocuğun kendine bir şeyler kazandırmaya.

Sevgili Nazlıhan ne çok seviniyorum böyle yorumlara, paylaşılanların işe yaramasına.
Sevgilerimle....

Sevgili adsız, okuma yazma öğretmiyorsunuz sonuçta. Temel bazı bilgiler veriyorsunuz. Bahsi geçen yöntemlerle öğretmek dünyaca kabul görmüş Montessori eğitim felsefesinde var. Tabii ki tercih sizin. Siz öğretseniz de öğretmeseniz de sonuçta çocuklar öğrenecek. Burada benim demek istediğim talep gelirse nasıl davranmak doğru olur örneklerini vermekti.
Sevgiler..

Bir sorum olacak -b- harfini -be- olarak ogretmemiz ne kadar doğru?

Kızım 4 yasında renkleri biliyor sayıları karıstırıyor. Harflere gelince oğretmeye kalsam çabuk sıkılıyor. Bu onun zeka düzeyinin seviyesini mi gösteriyor. Nasıl ilgisini çekebilirim. Okula gitmeden harfleri ögrenmesini çok istiyorum.

Ben çocuğuma nasıl okuma yazma öğretecek heves var ama cabuk biliyor bu yıl virüsten dolayı herşey bizlere kaldı anne babalara yardım edin napacam bilmiyom

Benim ikİz çocuklarım var. 1.sinifa başladılar. E L harflerini biliyorlar bunları okurken EL diyemiyorum. Nasıl öğrenebilirim

2 yaşında kızım Var ve MAASSALAH o kadar öğrenme odaklı çocuklar ki dediginiz gibi oyun oynayarak yapınca hepsini yapıyor ve kendini okula gidiyormuş gibi hissedip anne hadi ödev yapalım diyor çok seviyor şimdilik 10 a kadar saymayı biliyor şekilleri öğrendi ve şuan a harfini tanıyor ve yazıyor sıra y harfinde 👏🥰 tüm bebislerimiz çok akıllı ve çok istekliler ama bence asıl önemli olan onun ne şekilde ve nasıl yapmayı istediğini anlaya bilmek onu sıkmadan bunaltmadan bıktırmadan öğrete bilmek aradaki bağı kura bilmek 👍 tabiki her yiğidin bir yoğur yiyişi vardır kimse kimsenin çocuğuyla kendini kıyaslama yapmamalı her çocuk farklıdır 5 parmağın 5 i bile bir değildir 💕 ona. Kızıp bağırmayın farklı secenekler bulun

Hello
Please i just took up LABRADOR PUPPIES breeding as a hobby after my mom passed away because they were her favorite PUPPIES. Despite the fact that they are very intelligent, am finding it very difficult getting them to mate.
For any information CLICK HERE ENGLISH LABRADOR PUPPIES FOR SALE.THANKS

Hello
Please i just took up LABRADOR PUPPIES breeding as a hobby after my mom passed away because they were her favorite PUPPIES. Despite the fact that they are very intelligent, am finding it very difficult getting them to mate.
For any information CLICK HERE LABRADOR PUPPIES FOR SALE.THANKS

Hello
Please i just took up LABRADOR PUPPIES breeding as a hobby after my mom passed away because they were her favorite PUPPIES. Despite the fact that they are very intelligent, am finding it very difficult getting them to mate.
For any information CLICK HERE http://championlabradorhomes.company.com/. THANKS

Ucuz, kaliteli ve organik sosyal medya hizmetleri satın almak için Ravje Medyayı tercih edebilir ve sosyal medya hesaplarını hızla büyütebilirsin. Ravje Medya ile sosyal medya hesaplarını organik ve gerçek kişiler ile geliştirebilir, kişisel ya da ticari hesapların için Ravje Medyayı tercih edebilirsin. Ravje Medya internet sitesine giriş yapmak için hemen tıkla: www.ravje.com

İnstagram takipçi satın almak için Ravje Medya hizmetlerini tercih edebilir, güvenilir ve gerçek takipçilere Ravje Medya ile ulaşabilirsin. İnstagram takipçi satın almak artık Ravje Medya ile oldukça güvenilir. Hemen instagram takipçi satın almak için Ravje Medyanın ilgili sayfasını ziyaret et: instagram takipçi satın al

Tiktok takipçi satın al istiyorsan tercihini Ravje Medya yap! Ravje Medya uzman kadrosu ve profesyonel ekibi ile sizlere Tiktok takipçi satın alma hizmetide sunmaktadır. Tiktok takipçi satın almak için hemen tıkla: tiktok takipçi satın al

İnstagram beğeni satın almak için Ravje medya instagram beğeni satın al sayfasına giriş yap, hızlı ve kaliteli instagram beğeni satın al: instagram beğeni satın al

Youtube izlenme satın al sayfası ile hemen youtube izlenme satın al! Ravje medya kalitesi ile hemen youtube izlenme satın almak için tıklayın: youtube izlenme satın al

Twitter takipçi satın almak istiyorsan Ravje medya twitter takipçi satın al sayfasına tıkla, Ravje medya güvencesi ile organik twitter takipçi satın al: twitter takipçi satın al

Ahaa, its nice dialogue about this piece of writing at this place at this webpage,
I have read all that, so at this time me also commenting here.
havanese dogs for sale

Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it ;) I am going to revisit yet
again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to
change, may you be rich and continue to help other people.
havanese puppies for sale


I used to be suggested this website by means of my cousin. I’m now not sure whether
this submit is written by him as nobody else know such detailed approximately my problem.
You’re incredible! Thanks!
teacup havanese puppy


Hi my family member! I want to say that this
post is awesome, nice written and include almost all
important infos. I’d like to peer more posts like this
chocolate havanese puppy for sale


Hello, constantly i used to check blog posts here early in the
daylight, since i like to find out more and more.
havanese puppy for sale

Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further
write ups thanks once again
pomeranian puppies for sales


This information is invaluable. Where can I find out more?
pomeranian for sale


This is the right webpage for anyone who hopes to understand this topic.
You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long
time. Great stuff, just excellent!
teacup pomeranian for sale near me


It’s amazing to pay a quick visit this website and
reading the views of all colleagues concerning this article,
while I am also zealous of getting familiarity.
pomeranians for sale near me


I take pleasure in, result in I discovered exactly what I used to be taking a look
for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice
day. Bye
pomeranian teacup for sale

Hey! are using WordPress for your blog platform?

I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding
expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
doodle puppies


Thank you for the good writeup. It in reality was a enjoyment account it.

Look complicated to far introduced agreeable from you!
By the way, how could we communicate?
aussiedoodle puppies for sale


Good post. I certainly love this website.
Continue the good work!
bernedoodle puppies for sale


Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone
3gs! Just wanted to say I love reading through your blog
and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!
goldendoodle puppies for sale

Generally I don’t learn post on blogs, but I would like
to say that this write-up very pressured me to try and do so!
Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite
great article.
ragdoll kitten for sale


whoah this blog is excellent i love studying your articles.
Keep up the good work! You recognize, lots of individuals are looking around for thisinfo, you could help them greatly.
ragdoll kittens for sale


Good post. I certainly love this website.
Continue the good work!
mini goldendoodle for sale

Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone
3gs! Just wanted to say I love reading through your blog
and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!
mini bernedoodle puppies for sale

I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding
expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
mini aussiedoodles for sale

At this time I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read further news
ragdoll cat for sale


Usually I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to try and do it!
Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.
ragdoll cats for sale

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I saved as a favorite it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
to guide others.
aussiedoodle for sale

Wonderful article! That is the kind of info that are supposed to be shared around the net.
Shame on the seek engines for now not positioning this publish upper!
Come on over and discuss with my website . Thank
you =)
bernedoodles for sale

What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads.
I hope to give a contribution & help different users like its aided me.
Good job.
goldendoodle for sale

I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the excellent works guys I’ve you guys to my own blogroll.
ragdoll kittens for sale near me


Hi, of course this piece of writing is actually fastidious and I have learned lot
of things from it concerning blogging. thanks.
ragdoll kitten near me

https://thegorgeousdoodles.com/
https://www.fluffyhavanese.com/
https://www.pomeranianpuppiesforsales.com/
https://thegorgeousragdolls.com/

you will need support or suggestions, write me privately.
I interested in your implementation/use case.
the best kera4d
Togel2win

I simply stumbled upon your weblog and desired to say that I have really enjoyed surfing your blog articles.
Positive site, where did u come up with the info on this uploading?
yorkie puppies for sale
teacup yorkie puppies for sale
yorkies for sale
yorkie for sale
yorkshire terrier for sale
yorkie puppy for sale
teacup yorkies for sale
teacup yorkie for sale
yorkie teacup for saleThis Blog Is really informative for us. Thanks For sharing this blog.
Hii this is my first time visiting this web page this blog is really informative for me.
teacup chihuahua for sale
chihuahua puppies for sale
teacup chihuahua puppies for sale
chihuahua for sale
teacup chihuahuas for sale
tea cup chihuahua for sale
chihuahua for sale near me
applehead chihuahua for sale
apple head chihuahua for sale
https://www.yorkiespuppiessale.com/

Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find
It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back
and help others like you aided me.
yorkies for sale near me
yorkie for sale near me
yorkie puppies near me
yorkies near me
yorkshire terrier for sale
yorkie puppy for sale near me
yorkie puppies for sale near me
teacup puppies for sale near me
teacup yorkie for sale
https://www.chihuahuapuppiesforsale1.com/

Thanks very much for sharing an amazing content with us. we really do appreciate.
teacup yorkies for sale
teacup yorkies for sale near me
yorkie teacup for sale
yorkie puppies for sale
yorkie puppy for sale
teacup yorkie for sale
yorkie for sale near me
teacup yorkie near me
teacup yorkie for sale near me
Nice Post..Thanks for sharing this useful information! This is really interesting information to read.
https://www.newdaypuppies.com/

https://www.myppuphouse.com/
https://www.yorkiespuppiessale.com/
https://www.myppuphouse.com/teacup-maltese-puppies-for-sale/
https://www.myppuphouse.com/teacup-maltipoo-puppies-for-sale/
https://www.myppuphouse.com/teacup-pomeranian-puppies-for-sale/
https://www.myppuphouse.com/teacup-poodle-puppies-for-sale/
https://www.myppuphouse.com/teacup-shih-tzu-puppies-for-sale/
https://www.myppuphouse.com/teacup-yorkie-for-sale/
https://www.newdaypuppies.com/

https://www.yorkiespuppiessale.com/
https://www.yorkiespuppiessale.com/teacup-yorkie-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkie-puppies-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkies-puppy-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkshire-puppies-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkie-puppy-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkies-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkie-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/teacup-yorkies-for-sale/
https://www.yorkiespuppiessale.com/yorkshire-for-sale/

Congratulations on your article, it was very helpful and successful. b576cd7ba10b750ceb4bbe19e22c79cf
sms onay
website kurma
website kurma

Thank you for your explanation, very good content. a4b2ac13d686978b64fe133bf4e4f77b
altın dedektörü

Yorum için açıklama