Alfabeyi Çocuğuma Nasıl Öğretirim?

21 Yorum
       Harfleri tanımaya başlama ortalama olarak 2 yaş gibi gösteriliyor. Sayıları saymaya 
çok daha erken başlayıp tanımaya yine aynı yaşlarda başlıyorlar. İpek'in de arası çoktandır sayı ve harflerle oldukça iyi. Görünce soruyor, şarkıyı dinleyince aklında kalıyordu. İzlettiğim bir kaç İngilizce şarkı ve videoların da sayı ve harfleri tanımasında payı var. Ancak çok daha önce kitaplarda görerek başlamıştı ilgisi. Ben de sordukça söylüyor, ilgilendikçe önünü kapatmıyordum. Tren ile Alfabe etkinliğimizden sonra acaba doğru mu yapıyorum diye bir araştırayım dedim. Yapıyorsam da doğru şekilde yapayım istedim.  


The National Early Literacy Panel, 0-5 yaş grubunda erken okuma yazma becerisi gelişimi üzerine yaptığı bilimsel araştırmada, çocuğun gelecekte okuma yazmadaki gelişiminin en güçlü ve tutarlı belirtisinin alfabe ve sesleri erken yaşta kavrama bilinci olduğu sonucuna varmış. 
Pek çok kaynak harflerin ve seslerin erken yaşta verilmesinde bir sakınca görmüyor. Hatta öğrenmeye açık, doğal bir merak ve ilgi içinde olan çocukların öğrenim gelişimini destekliyor. Ne kadar ne şekilde öğretilmeli konusuna gelince de aşağı yukarı aynı teknik ve uygulamalar görülüyor.
Alfabenin Tanıtılması:
 2 yaş civarında olan çocuğunuzun alfabeyi öğrenmeden önce renkleri ve şekilleri bilmesi gerekir.
Düzenli olarak okuma yapmanız önemli. Resimleri ve kelimeleri göstererek her gün düzenli okuma yapın. Alfabe kitapları da, kitaplarla kelimeler, harfler ve alfabe arasında bağlantıyı kurmasına yarayacaktır. Şarkı söyleyin. Harfleri şarkıyla öğretmek eğlencelidir. Harfli bloklar, manyetik harfler uygun oyuncaklar olacaktır.

Alfabeyi Öğretirken

Her hafta bir harfe odaklanın. Çocuğunuzun ismindeki harflerle başlayabilirsiniz.

Harfi bir kartın üzerine yazın. Harfin şekli ve çizgileri üzerinde konuşun.
Harfi çocuğunuzun odasında bir yere asın.
Oyun hamurunda harfin şeklini yapın. Ya da harfli kurabiyeler de yapabilirsiniz.
Öğretme odaklı değil, eğlenme odaklı olun..

2 yaşındaki çocuklar, pek çok harfi tanıyabilir ancak bu yaşta bir beklenti içinde de olmayın. Büyük harflere odaklanın, küçük harfler için henüz acele etmenize gerek yok.

  • Montessori'ye Göre:


      
                                                                                                                                                                 https://www.google.com.tr/url-alıntı   
                                 
Montessori’ye göre yazma becerisi okuma becerisinden önce oluşur. Montessori yönteminde, çocuklar harflerin isimlerini sırayla öğrenmeden önce harflerin sesletimlerini(söyleyiş) öğrenirler. Önce sesletimler öğretilir, çünkü bunlar ileride okuyabilmeleri için gerekli olan kelimelerin sesleridir. Çocuklar bu sesletimleri, zımparalı harflere dokunarak öğrenirler ve bu da çocukların ilgisini çeker. Okuma eğitimi, çocuğun zımparalı harfleri kullanmasına yönelik ilgisinin artması ve gördüğü kelimelerin ne demek olduğunu sormaya başlaması ile başlar. Montessori eğitim yaklaşımında harf kartlarını kullanarak kelime üretmek veya yazma çalışmaları yapmak okuma alışkanlığı kazandırır. Çocuklar eşyaların, nesnelerin, eylemlerin yazılışını görerek öğrenebilirler. Bu konu ile ilgili örnek verirsek bardağın üzerinde ismini görür ve onu kullanır. Montessori yönteminde, konuşulan dilde sözel ifade geliştirici etkinlikler, yazmaya yönelik çizgi etkinlikleri, küçük cisimlerle yapılan ses etkinlikleri, yazmaya yönelik kalem ve kâğıtsız etkinlikler, okumaya yönelik materyaller ve alıştırmalar dil geliştirici etkinliklerin temeli olarak ele alınır.
Yazmaya hazırlık için dolaylı bir hazırlık da geometrik şekillerdir. 3 yaşından önce şekilli yapbozlar verilmesi önerilmektedir. 

Harflerin sesletimi nasıl öğretilir?

İngilizce harflerin fonetik seslerini buradan dinleyebilirsiniz. Android uygulamayı telefonunuza indirebiliyorsunuz. 

Montessori Words for kids lite: Android’de İngilizce okuma yazmaya giriş konusunda Montessori yöntemini izleyen bir uygulama. Çocuklara harflerin fonetik seslerini ayırt etme yeteneği kazandırmayı hedefliyor. Diğer fonetik uygulamalarından farkı, okuma yazmada Montessori yöntemi konusunda detaylı bilgi vermesi ve üç seviyede kelime gruplarını gerçekten Montessori yöntemine göre öğretmesi. iPad versiyonu da var ancak ücreti 5,49TL.


Türkçe alfabe için buraya tık tıkMontessoride harfler sesleriyle verildiği gibi alfabe sıralamasına göre de öğretilmiyor. Onun yerine çocuğun daha çok kelime üretebileceği harfler veriliyor. 
Tim Seldin " Montessori Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?" kitabında önerdiği sıralama şu şekilde:


İlk grup: c  m  a  t 
İkinci grup: s  r  i  p
Üçüncü grup set: b  f  o  g 
Dördüncü grup: h  j  u  l
Beşinci grup: d  w  e  n
Altıncı grup: k  q  v  x  y  z 
Bazı Montessori okullarında uygulanan sıra ise şöyle.
İlk grup: m  s  a  t
İkinci: b  f  o  x
Üçüncü: w  i  g   l  j
Dördüncü: c  u  p  z
Beşinci: h  e  n  r  d
Altıncı: v  k  q  y
Ancak ilk olarak çocuğun isminin harfleriyle başlamak daha iyi olacaktır. 
Çocukların öğrenmeyi sevdikleri biline bir gerçek. Harfleri, kelimeleri, kitapları, yazmayı çizmeyi seviyorlar ki bu da olumlu bir gelişim süreci oluyor. 

Yaptığım bu araştırmalardan benim vardığım sonuç, şimdiye kadar yaptıklarımın yanlış olmadığı yönünde. Harfleri sesleriyle vermeye çalışıyordum zaten. Keçelerden yaptığım harfleri de kullanırken, harflerin isimlerini değil seslerini söyleyeceğim. Çünkü zaman zaman sorduğunda harfin Türkçe ve İngilizce adını söylüyordum. 
Zımparalı harfler ve harf kartları da hazırlamayı düşünüyorum. Zımparalı harfler dokunarak öğrenmek için iyi olacak. Şekilli yapbozları ise sık sık kullanmaya devam edeceğiz. 

  Hazır olmayan bir çocuğa öğrenmesi konusunda baskı yapmak ne kadar hatalı ise, öğrenmeye meraklı, soran, tanıyan bir çocuğu engellemek  de bir o kadar sakıncalıdır. O halde harfli, sayılı, eğlenceli oyun ve etkinliklerimize kızım istediği müddetçe devam....

Başvurduğum kaynaklar: livingmontessori.com
                                         confessionsofamontessorimom.com
                                         teachingmama.org
                                         mom.me
                                         onlineanne.com 

21 yorum

çocuklar öğrenmeye çok açıklar oyunla herşey öğretilebilir fakat bunu yarış atı olayına döndüren anneler var çocuklarının üstünlüğünü ıspatlamak için kendilerini paralıyorlar ve bunun ne kadar yanlış oldugunu malesef farketmiyor.cok faydalı bir yazı olmus gercekten sevgiler ;)

Harika bir yazı olmuş tebrikler Jalece Anne, ben de yararlanacağım linklerden.
Zımpara harfler için erken geldi, şimdilik şekilleri ve renkleri baya öğrendik. Sesli harflere de birkaç oyuncağımız sayesinde geçtik aslında. Alfabeli şarkılar da favorilerimizden.
Sevgiler,

herhaftalik.com

Kafam karisik hala.. ileride ilkokul birinci sinifta sorun olur gibi geliyor.. yanlis ogretirsem dogrusunu ogrenmesi zor olacak çünkü ?? Ve coook merakli olmalari da ayrica düşündürücü acaba engel miyim ?? :/

Canım teşekkür ederim. Sen ve senin gibi anneler de fark ettirir umarım. Yarışa dönüştürmeden bir şeyleri öğretip çocuğun kendine bir şeyler kazandırmaya.

Sevgili Nazlıhan ne çok seviniyorum böyle yorumlara, paylaşılanların işe yaramasına.
Sevgilerimle....

Sevgili adsız, okuma yazma öğretmiyorsunuz sonuçta. Temel bazı bilgiler veriyorsunuz. Bahsi geçen yöntemlerle öğretmek dünyaca kabul görmüş Montessori eğitim felsefesinde var. Tabii ki tercih sizin. Siz öğretseniz de öğretmeseniz de sonuçta çocuklar öğrenecek. Burada benim demek istediğim talep gelirse nasıl davranmak doğru olur örneklerini vermekti.
Sevgiler..

Bir sorum olacak -b- harfini -be- olarak ogretmemiz ne kadar doğru?

Kızım 4 yasında renkleri biliyor sayıları karıstırıyor. Harflere gelince oğretmeye kalsam çabuk sıkılıyor. Bu onun zeka düzeyinin seviyesini mi gösteriyor. Nasıl ilgisini çekebilirim. Okula gitmeden harfleri ögrenmesini çok istiyorum.

Ben çocuğuma nasıl okuma yazma öğretecek heves var ama cabuk biliyor bu yıl virüsten dolayı herşey bizlere kaldı anne babalara yardım edin napacam bilmiyom

Benim ikİz çocuklarım var. 1.sinifa başladılar. E L harflerini biliyorlar bunları okurken EL diyemiyorum. Nasıl öğrenebilirim

2 yaşında kızım Var ve MAASSALAH o kadar öğrenme odaklı çocuklar ki dediginiz gibi oyun oynayarak yapınca hepsini yapıyor ve kendini okula gidiyormuş gibi hissedip anne hadi ödev yapalım diyor çok seviyor şimdilik 10 a kadar saymayı biliyor şekilleri öğrendi ve şuan a harfini tanıyor ve yazıyor sıra y harfinde 👏🥰 tüm bebislerimiz çok akıllı ve çok istekliler ama bence asıl önemli olan onun ne şekilde ve nasıl yapmayı istediğini anlaya bilmek onu sıkmadan bunaltmadan bıktırmadan öğrete bilmek aradaki bağı kura bilmek 👍 tabiki her yiğidin bir yoğur yiyişi vardır kimse kimsenin çocuğuyla kendini kıyaslama yapmamalı her çocuk farklıdır 5 parmağın 5 i bile bir değildir 💕 ona. Kızıp bağırmayın farklı secenekler bulun

Hello
Please i just took up LABRADOR PUPPIES breeding as a hobby after my mom passed away because they were her favorite PUPPIES. Despite the fact that they are very intelligent, am finding it very difficult getting them to mate.
For any information CLICK HERE ENGLISH LABRADOR PUPPIES FOR SALE.THANKS

Hello
Please i just took up LABRADOR PUPPIES breeding as a hobby after my mom passed away because they were her favorite PUPPIES. Despite the fact that they are very intelligent, am finding it very difficult getting them to mate.
For any information CLICK HERE LABRADOR PUPPIES FOR SALE.THANKS

Hello
Please i just took up LABRADOR PUPPIES breeding as a hobby after my mom passed away because they were her favorite PUPPIES. Despite the fact that they are very intelligent, am finding it very difficult getting them to mate.
For any information CLICK HERE http://championlabradorhomes.company.com/. THANKS

Ucuz, kaliteli ve organik sosyal medya hizmetleri satın almak için Ravje Medyayı tercih edebilir ve sosyal medya hesaplarını hızla büyütebilirsin. Ravje Medya ile sosyal medya hesaplarını organik ve gerçek kişiler ile geliştirebilir, kişisel ya da ticari hesapların için Ravje Medyayı tercih edebilirsin. Ravje Medya internet sitesine giriş yapmak için hemen tıkla: www.ravje.com

İnstagram takipçi satın almak için Ravje Medya hizmetlerini tercih edebilir, güvenilir ve gerçek takipçilere Ravje Medya ile ulaşabilirsin. İnstagram takipçi satın almak artık Ravje Medya ile oldukça güvenilir. Hemen instagram takipçi satın almak için Ravje Medyanın ilgili sayfasını ziyaret et: instagram takipçi satın al

Tiktok takipçi satın al istiyorsan tercihini Ravje Medya yap! Ravje Medya uzman kadrosu ve profesyonel ekibi ile sizlere Tiktok takipçi satın alma hizmetide sunmaktadır. Tiktok takipçi satın almak için hemen tıkla: tiktok takipçi satın al

İnstagram beğeni satın almak için Ravje medya instagram beğeni satın al sayfasına giriş yap, hızlı ve kaliteli instagram beğeni satın al: instagram beğeni satın al

Youtube izlenme satın al sayfası ile hemen youtube izlenme satın al! Ravje medya kalitesi ile hemen youtube izlenme satın almak için tıklayın: youtube izlenme satın al

Twitter takipçi satın almak istiyorsan Ravje medya twitter takipçi satın al sayfasına tıkla, Ravje medya güvencesi ile organik twitter takipçi satın al: twitter takipçi satın al

Yorum için açıklama