#BUM14 "İyi İçerik Atölyesi"

2 Yorum
         Geçen gün Intercontinental İstanbul'da içerik dolu bir gün yaşadık. 10 Aralık'ta Salon İKSV'de sahiplerini bulan 4. Bumerang Ödülleri'nin öncesinde düzenlenen "En İyi İçerik Atölyesi" ne katıldık. 
       Bumerang "İyi İçerik Atölyesi ve Content Marketing Konferansı" ile üye bloggerlarına özel zengin bir program hazırlamıştı. Kaliteli içerik hazırlamanın incelikleri, sosyal medya takipçilerini artırma tüyoları, bloggerların başarı hikayeleri anlatılan etkinlikte Ertuğrul Özkök, Ezgi Başaran gibi yazarların yanında Radikal, Youtube, Bywonderland'ten katılan konuşmacılar ilginç konu başlıklarıyla izleyicilerle buluştu.
İlk bölümü kaçırmıştım. Biraz geç kaldım İpek'i uyutup geldiğim için. Onur ve Oylum Yüksel'in konuşmalarının sonuna yetiştiğimde bywonderland.com ve bayaiyi.com sitelerini incelemeye karar verdim. Hikayelerini okuduğumda başarılarının altında yatan nedenlerde, işlerini çok severek yapmalarını, hayallerini gerçekleştirmek için gösterdikleri cesaret ve heyecanı gördüm. 

Daha sonra Radikal'den Eda Utku ve Oktay Volkan Alkaya içerik ile ilgili tüyolar verdi. Kışkırtıcı başlıkların, yazının ilgi çekmesi için ne denli önemli olduğunu anlattı. Yazının içeriğinde hikaye anlatmanın üzerinde duruldu. Hayatta akılda kalan her şeyin bir hikayesi vardır. Kendi adıma, dinlediklerimden çok şey not ettim. 

Kısa bir molanın ardından Hurriyet.com yazarı Bahar Akıncı hayallerini gerçekleştirdiği hikayesini bizlerle paylaştı. Blog yazarlığından hürriyet yazarlığına geçişinin ilham veren konuşması dinleyenleri etkiledi.

Video dünyasında içerik yaratmanın sırlarını anlatan Sırma Doğan, benim dinleyebildiğim son konuşmacı oldu. 
Youtube'da yaratıcı stratejinizi belirlemenin  10 Altın Kuralını maddeler halinde sıraladı:
1 – Paylaşılabilirlik: “İzleyenler bu videoyu paylaşacak mı?” sorusunu kendinize sormalısınız, paylaşıldıkça bilinirsiniz. Güncel olaylarla ilgili, izleyene değer katan ve izleyicilerin kendileriyle ilişkilendirebildiği videolar daha paylaşılabilirdir.
2 – Kamera ile Dialog: “Direkt izleyiciye doğru konuşma seçeneğiniz var mı?” Eğer içeriğiniz buna uygunsa, bu stratejiyi değerlendirmeniz sizin yararınıza olacaktır. 
3 – İnteraktif: “İzleyiciyi videonuza dâhil edebiliyor musunuz?” Eğer ki edebiliyorsanız bu fırsatı da kaçırmayın, çünkü takipçileriniz için siz artık ünlü birisiniz ve sizin videolarınıza dâhil olmak onları mutlu edecektir.
4 – İstikrarlı: “Serinin tekrar eden unsurları var mı?” Dikkat! Bu videolarınızın başarıyla ulaşabilmesi için dikkat etmeniz gereken en önemli madde. 
5 – Hedefe Yönelik: “İzleyici kitlenizi tanımlayabiliyor musunuz?” Eğer ki tanımlayamıyorsanız içeriğinizi tekrar gözden geçirmeniz yararlı olabilir.
6– Sürdürülebilirlik: “Eğer seriniz beğenilirse devamını üretebilecek misiniz?”
7 – Bulunabilir: “Videonuz trend olan başlıklarda ve genel aramalarda bulunabiliyor mu?” 
8 – Kolaylıkla Ulaşılabilir: “Yeni bir izleyici her bölümü anlayıp sevebilir mi?” Vdeoların birbirine bağlı olmaması izleyiciyi sizin diğer videolarınızı izlemeye yönlendirecektir.
9 – İş Birliği: “Konuk alabilme şansınız var mı? Formatınız iş birliğine açık mı?” 
10 – İstekli Olmak: “Gerçekten isteyerek ve severek mi yapıyorsunuz?” Sadece para kazanmak için bu işe başlarsanız başarılı olamazsınız; ortaya severek ve isteyerek içerikler çıkarmalısınız.

                                Sonuç olarak bu son madde bence başarının anahtarı. 

    Son bölümlere katılamadım. İpek artık huysuzlanmaya, beni aramaya başlamıştı. Bu kadarına katılmış olmak bile bana çok şey kattı. Her yönüyle harika bir program hazırlayan Bumerang ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.
  


2 yorum

Canım çok teşekkürler paylaşımın için. Keşke orada olabilse idik

Beğenmene sevindim canım. Çok keyifli bir atölye çalışmasıydı. Rica ederim.

Yorum için açıklama