Ben Lohusayken Neler Yaşadım

Yorum Ekle
     
      Zor geçen ve 20.haftadan itibaren yatmamı gerektiren bir gebelik sürecinden sonra, kolay olmayan bir doğumun ardından lohusa depresyonu gümbür gümbür gelmişti. Bir yerlerde okuduğum bir yazıya göre; kadın tanıklık ve aracılık ettiği bu mucize olayın ardından, kendini tanrıya eşdeğer görmesini ve üstün görme paronayasından korumak için doğal olarak gelişen bir süreçmiş. Yani hayata uyum süreci denebilir belki. Gerçi her kadının başına geliyor mu? Hayır. E o zaman bu kadınlar manyağa mı bağlıyor? O da hayır. Ama bana göre depresyona girmeyen kadınların halinde bir ulvilik ve üstünlük göze çarpar. Bana öyle gelir en azından. Sen hem son derece zorlu ve meşekkatli bir yolda sınav ver, hem de her şey gayet normalmiş gibi hayatına devam et. Yok mu üstün bir yanları?
      Benim bitmek bilmeyen doğum sonrası ağrılarım oldu. Doktoruma göre ağrının bu kadar fazla olması, aslında benim onu hissetmeme bağlıymış. Yani ağrının derecesi 5 ise ben onu 15 hissediyormuşum. Bunun sebebi de postpartum depresyon yani doğum sonrası depresyonuymuş. Haklıydı. Yalnızca ağrıların şiddeti değildi belirtiler, çok sık ağlama krizleri geliyordu, yanımda kimseyi istemiyordum. Ama tek başıma eve ve kızıma da yetemiyordum. Yardıma da ihtiyacım vardı. Eşim bir süre izin almıştı. Hep yanımdaydı. Ancak işe dönmesiyle benim durum tavan yaptı. Çaresizlik ve tükenmişlik hissediyordum. "Sen gidince ben ne yapacağım hüüüüü" diyerek büsbütün çıkmazdaymışım gibi geliyordu. Ayrıca saçma düşünceler, paranoyalar da vardı. Mesela doktora kontrole götürmüştük İpek'i. Bebek odasına almışlardı onu. "Ne yapıyorlar acaba orada, ya biz görmeden kaçıran biri olursa" gibi birbirinden anlamsız korkulara kapılıyordum. Bir de canımdan çok sevdiğim yavrumun bana olan bağımlılığı ve artık onsuz bir saniye bile olamayacağım düşüncesi garip bir endişe yaratmıştı. Sanki kapana kısılmışım gibi bir his. Her defasında da pişman oluyordum hissettiklerimden. Bebek sahibi olabildiğine şükredecekken nedir bu hissettiklerin diye bir güzel de suçluyordum kendimi.
       O vakitler zaman bulamamıştım psikolojik destek için. Daha doğrusu, ağrılarım ve acılarım o kadar fazlaydı ki bir de onunla uğraşamazdım. Öyle böyle derken aradan 1 yıl geçti. Yine iyi hissetmediğim günler ve sıkıntılarım başladı. Bu kez fırsatını yaratıp terapi için bir psikologa gittim. O günlerde düşünce, korku ve hissettiklerimin çoğu bu depresyona bağlıydı. Aslında zamanında destek almalıymışım. Belki de daha kolay atlatırdım. Ardından psikiyatriste yönlendirilip bir müddet de ilaç tedavisi oldum. Çünkü bir şeyler bozulmuşsa önce tedavi etmek gerekiyor. Bu tedavi de terapi+ilaç desteği ile sürdürülünce daha başarılı oluyor.
        Aynı zamanlarda doğum yapmış arkadaşlarım vardı. Onlarla görüşmek iyi geliyordu. Benzer sorunları paylaşmak, fikir alış verişinde bulunmak gerçekten önemliydi. Sık sık kızımı alıp dışarıya çıkmak da kendimi iyi hissettiriyordu. Evde oturup kendinizi soyutlamamalısınız. Ayrıca bebeğimi birine bırakıp kendi kendime de ya da eşimle de vakit geçirmeyi daha çok isterdim ancak o fırsatı pek bulamamıştım.
        Söylemek istediğim eğer bu gibi duygu ve düşüncelere sahipseniz asla kendinizi suçlamamalısınız. Bunlar geçici hisler ve yaşıyor olmanız son derece normal. Yeter ki yanınızda sizi anlayan, destek olan birileri olsun, gerekirse psikolojik destek alın, varsa imkanınız yalnız ya da eşinizle vakit geçirin. Ama ne olursa olsun çare arayın. İlaç kullanmak ya da terapi almak korkunç ve ayıp şeyler değil. Sağlığınıza kavuşmak için tedavi yollarına da yönlenmek lazım. Çünkü biliyorum ki kimilerince anlamsız ve boş görülür. Hiç de öyle olmadığını, hasta olduğunuzda doktora gitmekten bir farkı olmadığını unutmayın.
       Uykusuz Anneler ve Uykucu Bebek çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyorlar. Aralık ayının üçüncü haftasını Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftasıilan ediyorlar. Yayınladıkları manifesto burada.
        Dünyanın en güzel ve mucize olayının mutluluğunu gönlünüzce yaşamanız ümidiyle sağlıklı günler dilerim.
     

Yorum için açıklama