Bol Vitamin ve Mineral Deposu Ev Yapımı Meyve Suyu

8 Yorum
         İpek'e yaptığım meyve suyu ile ilgili pek çok soru alınca, blogta da yer verip faydalı bir paylaşım yapayım istedim.
         Kuru meyvelerden komposto yapımına  lohusalık dönemimde sütümün artması için başlamıştım. Bir yerde okumuştum sütü arttırıcı içecekler diye. Kuru incir, mürdüm eriği şeker eklenmeden bir miktar suda kaynatılıyor. Suyunu sabah akşam içiyorsunuz. Bu tarifi bir kaç ay boyunca yapıp içmiştim. Aynı zamanda bağırsaklara da iyi geldiğinden, özellikle doğum sonrası sorunlardandır, içmeye devam etmiştim.
         İpek katı gıdaya geçişte başlarda meyve, sebze pek çok şeyi yiyordu. Sonra 1.5 yaşından sonra ve özellikle 2 yaş itibariyle ciddi bir yemek sorunu başladı. O kadar çok şey okudum ki konuyla ilgili, bu dönemde çoğu çocukta bu durum görüldüğü, üzerinde çok durulmaması gerektiği yazıyordu. Yine de yemeyen çocuğunuza ne yapabilirim düşüncesinden kurtulamıyorsunuz. İpek meyve de yememeye başlayınca belki meyve suyu içer diye düşündüm. Üstelik doğru düzgün bir şey yemediği için de kabızlık problemi baş göstermişti. Hepsine iyi gelir diye evde komposto hazırladım. İçinde bulunan vitamin ve mineraller günlük besin ihtiyacını da karşılaması açısından faydalı olacaktı.
        Her gün bir bazen iki bardak severek içiyor. Dışarıya gittiğimizde de yanımda taşıyorum. Hazır meyve sularını hiç kullanmadım. Gerek de yok zaten. Ben bile tadını seviyor, bazen içiyorum. İçindeki kuru kayısının faydaları saymakla bitmez. Yüksek dozda demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içermektedir. Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atmakta etkin olan meyve, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.  Ama rengi koyu olan adına "günkurusu" denen kayısı türünden olmalıdır. Açık renkli olanları kükürt işlemi görmüş oluyor. Hurma,insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10'dan fazla element içermekte. Hatta bilim insanlarının, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirttiklerini okumuştum bir yazıda. Günlük besin ihtiyacını karşılamaya yetecek bir meyve ise hurma, her gün vermekle iyi ettiğimi düşündüm. Kuru incir, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve mineralleri hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Gribal enfeksiyonların önlenmesinde de etkili. Bu yüzden de kış aylarında eksik etmemek gerekiyor.

      Gelelim bu muhteşem içeceğin tarifine:
3 adet hurma
3 -4 adet kuru kayısı
2-3 adet kuru incir

Küçük bir tencereye malzemelerin üzerini örtecek kadar su ekliyorum. Kaynayınca hemen altını kapatıyorum. O sıcaklıkla meyveler şekerini veriyor. soğuyunca buzdolabına kaldırıyorum. Ertesi güne kadar bekletirseniz tadı daha iyi oturmuş oluyor. Ben bazen mürdüm eriği de ekliyorum. Ya da kuru erik de ekleyebilirsiniz.

Şifa ve afiyet olsun :)))

8 yorum

aa süper bir tarif gercekten hazır meyvesularından kat kat iyi deneyecegim bunu bi bakalım sevecekmi bizim cadı :)

Elinize sağlık süper. Bende lohusalıkta çok içerdim. Kızıma da deneyeceğim
İki konuda fikrinizi rica edeceğim.

*Sizce aferimleri kullanmalı mıyız? Yemek yediğinde, oynarken vs hep aferin çok güzel yaptın diyoruz. Ama bu sefer yapınca hep onay istiyor bizden :) Bişi yapınca alkış yapıyor kendi kendine :) Bazı kaynaklarda dememek gerekir, bazılarında cesaretlendirmek için demek gerekir yazıyor. Siz ne düşünüyorsun bu konuda?

** Aktivitelerde benim bildiğim önce kendimiz göstereceğiz, sonra o bizden yardım istemedikçe müdahale etmeden kendisinin yapmasını bekleyeceğiz. Doğru mu?
Kızımın önüne örneğin fındık ve kapları koyuyorum. Aktarım çalışması için. Ben ona eşlik etmezsem dikkatini verip yapmıyor.
Aktiviteleri birlikte yapmak istiyor hep. Birlikte yapmazsak ilgilenmiyor
Normal mi sizce?Aktiviteleri hep ikimiz yapıyoruz oyun oynar gibi, eğlenerek.

Adacık 5 gün sonra 18 aylık oluyor. Mesela ponpon yapıştırma yapıyoruz. Ponponların hepsini hemen hızlı hızlı yapıştırıp başka şeylerle ilgileniyor. Yani durup pek oyalanmıyor başında:) Önümüzdeki aylarda daha dikkati artar mı sizce?

Sevgiler
Gözde

Bağırsakları da güzel çalıştırır. Denemeli.

Sevgili Gözde elimden geldiğince sorularını cevaplayayım kendi bildiklerimce tabii. Çocuklara sürekli övgü dolu sözler söylemek onları devamlı bir beklenti içine sokabilirmiş. Hep takdirimizi kazanmak için bir şeyler yapıp onu da muhakkak başarmak isterler. Bu da çok sağlıklı değil. Ancak yaptığı şey her neyse sonunda başarsın başarmasın çabasını övmek doğruymuş. O da tabii abartmadan. Mesela çocuk kek yaptı diyelim.ne kadar beceriklisin demek yerine ne güzel bir kek olmuş. Ya da resim yaptığında resim ne güzel demek yerine boyalarını kullanış şeklini beğendim, ifade edişin ne güzel gibi terimler kullanmalıymışız. Cesaretlendirmek şöyle: Yaptığı şeyi beceremediğinde daha kolay şeylere yöneltmek gerek cesareti kırılmasın diye. Ya da istersen bir de böyle dene diyerek farklı yollar gösterilebilir.
Diğer soruya gelince; Kızınızın ilgilenmemesinin sebebi henüz o aktiviteye hazır olmaması olabilir. Hiç zorlamamak gerek. Bir süre sonra çıkarıp ilgileniyor mu diye denemek gerek. Birlikte eğlenerek bir şeyler yapmanız çok güzel bence. Kendi kendine yapması için zamana ihtiyacı olabilir.
Bildiklerimi aktarmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

merhaba blogunuzu çok beğendim takibe aldım bana da beklerim
http://nevanurkece.blogspot.com.tr/

Teşekkür ederim. Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz bloguma. Tabii ki :)

Richard Jarecki along with his family In 1973, Jarecki moved his family again to New Jersey, the place he began model new} career as a commodities dealer. With the help of 먹튀 검증 사이트 his billionaire brother, he multiplied his fortune 10 occasions over. He additionally passed down his penchant for games to his son, who, at the age of 9, became the youngest chess grasp in historical past. When Jarecki showed a lot as} a casino, massive crowds would collect to witness the grasp at work.

Yorum için açıklama