Bir Ümitle Çıktık Yola

2 Yorum
          Geçen haftaki yazılarımdan birinde bahsettiğim Avrupa yakası'nda açılması planlanan interaktif çocuk kütüphanesi için ilk adımı bugün attık. İstemek ve başlamak, yolu yarılamak anlamına gelir bence. Bu projenin hayata geçmesini isteyen gönüllüler mevcut. Daha önceki projesinde başarılı olmuş bir öncü de var. O halde amaçladığımız yere varmak için yeter ki mücadele etmeye kararlı olalım.
           Sosyal medya üzerinden haberleşip buluşma mekanı olarak Ihlamur Kasrı'nı belirlemiştik. Bu projede yer almak isteyen herkese açık olduğunu belirttik. Sabah saat 11.00'de buluştuk. Kasrın içinde üst katta odalarından birinde toplandık. Çocuklarımız da bizimle olduğundan, onlara da oyalanacakları etkinlikler ayarladık.


Esra Akçay Duff Anadolu yakasındaki interaktif çocuk kütüphanesinin açılması için ciddi emek harcayan ve projeyi buralara taşıyan kişi. Kütüphanenin kurulması istenmesindeki amaç ailelerin çocuklarıyla gidip ücretsiz olarak vakit geçirip sosyalleşebilecekleri bir yere olan ihtiyacı gidermenin yanında. kitap okuyan çocuklar projesini de hayata geçirmek. Çok ciddi emek harcayarak, imza kampanyasıyla başlayıp, belediyeler, bakanlıklar ve pek çok mercilere başvurmuşlar. Bir çok bürokratik engellere takılmalarına rağmen 19 Mart 2014'te Türkiye'nin ilk interaktif çocuk kütüphanesi'ni açmışlar. 

Peki bu kütüphanede neler yapılması planlanmış? "Bu kütüphanede aileler çocuklarıyla nasıl vakit geçirmeleri gerektiğini öğrensinler, çocuk gelişimi, psikolojisi üzerine kendilerini geliştirsinler ve böylelikle kuşaklar boyu aileler çocuklarını keşfeden, öğrenmekten keyif alan yaptığı işten keyif alan bireyler olarak yetiştirsinler." diyor Esra Akçay Duff. 
Hem aileler hem de çocuklar için olan kütüphaneler keşke her mahallede olsa. Ya da olmadı her ilçede. Aileler kendi mahallelerindeki diğer çocuklu aileleri tanısalar, birbirleriyle paylaşımlarda bulunup yardımlaşsalar, bu sayede birbirlerine destek olurken çocukların da sosyalleşmesine katkıda bulunsalar, etkinlikler düzenleyip kendilerinin ve çocukların gelişimlerine katkıda bulunsalar....Peki böyle yerlerin açılması zor mu? Evet belki ama imkansız değil... 

Daha yolun başındayız. Ama önümüzdeki örnek bizi cesaretlendiriyor. İlk olarak bir imza kampanyası başlatmayı hedefledik. Gerekli sayıya ulaştıktan sonra biz de gidip görüşmeler yapacak, yer arayışında olacağız.  
Bugün bizim için hayal olan, yarın başkalarına yol gösteren fikir olabilir. Değişim bir kişiyle de başlar. Ben tek başıma ne yapabilirim ki diye düşünmemek, engellerle karşılaşıldığında yılmamak gerek diye düşünüyorum.
Desteklerinizi bekliyoruz....
Sevgiyle....Ümitle...

2 yorum

çok güzel bir düşünce umarım başarılı olursunuz gerçekten çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum böyle yerlere . aslında benim de hep hayallerimde vardır bu tarz bir kütüphane açmak içinde çocuklara hikayelerin anlatıldığı başka bir bölümde oyunların oynandığı diğer bölümler de de yetişkinlerin kitapları rahatlıkla kahvelerini içerken inceleyebileceği bir yer açmak.ama böyle bir yerin maddi kazancını düşünmemesi lazım ki işveren çalışanları gerçekten mutlu edebilsin çalışanlar da çocuklara göstermelik sevgiyle değil gerçekten sevgiyle yaklaşabilsin bu nedenle benimki hayal olmaktan öteye gecemedi ama bu projenizde bende hafta içi çalışmama rağmen destek olmak isterim

Sevgili muhammedinannesi çok teşekkür ederiz. Umarım siz de hayallerinizi gerçekleştirebilecek bir yol bulursunuz. Desteğiniz bizi çok mutlu eder. Mail adresinizi yazarsanız sizinle de irtibatlaşırız. Görüşmek üzere. Sevgiler...

Yorum için açıklama