Bebeğimi Emzirdim Ama Nasıl?

2 Yorum
       Hamileliğimden beri kendime o kadar dikkat etmiş, zararlı maddelerden, kimyasallardan, hormonlu yiyeceklerden o kadar sakınmıştım ki, elbette bebeğime vereceğim gıda yalnızca anne sütü olmalıydı. Her şeyin doğalıydı makbul olan. Zor olsa da doğumumu normal yapmış, bebeğimi anında kucağıma alabilmiş ve ona ilk ağız sütünü(kolostrum) verebilmiştim.
       Hastanedeki ilk gecemiz de sorunsuz geçti. Emzirme konusunda pek zorlanmadık ikimiz de. Minik bebeğim öylesine ustaydı ki bu konuda, ben de elimden gelen gayreti göstermiş, yavrumu besleyebilmiştim. Lakin eve dönüş sonrası tüm acılar başladı. Doğum sonrası ağrılarım ve acım çok olmuştu. Hatta bunun için defalarca doktora gitmiş olama rağmen herşeyin yolunda olduğu ve bu kadar sıkıntı yaşamamam gerektiği söylenmişti. Tanı koyulmuştu. Tüm bunları doğum sonrası depresyondan mütevellit yaşıyordum.

        Bir kaç gün sonra bebeğimi emzirme problemi yaşamaya başladım. Çünkü her annenin başına gelmesi muhtemel emzirmeye bağlı acı ve ağrı ile tanışmıştım. Öylesine zorluyordu ki her emzirme zamanı geldiğinde ağlıyor, bir yandan da ya sütüm kaçarsa diye korkuyordum. Acıyı azaltmak için kelebek uçlu silikonlarla emzirmeye kalktım. Ancak bebeğim onları kabul etmeyip emmeyi bırakınca, acı çekmeye katlanıp, silikon uçları çıkardım. Bir süre acıdan kıvranarak emzirirken, bir başka çare olarak süt sağma pompaları aklımıza geldi. Lansinoh'un süt pompalarından edindik. Hızır gibi imdadıma yetişmişti. Beni biraz olsun rahatlatmış, nefes aldırmıştı. Bir zaman sonra acılar geçti, her şey normale döndü. Ama ben pompayı kullanmayı bırakmadım.
        Bir kaç hafta sonra yapılan muayenede bebeğime mama takviyesi verme gerektiği kararlaştırılınca, kızımın emme sıklığı azalınca, yine Lansinoh göğüs pomlalarına iş düştü. 3 saatte bir sağmayı sürdürüp sütün azalmamasına çalıştım. Böylelikle bebeğime süt vermeye 6 ay boyunca devam edebildim. 6. ayın sonunda bebeğim emmeyi bıraktı. Hiç olmazsa 6 ay sütümü verebildiğim için şükrediyordum.
         Dünyanın en mucizevi olayı olan bir çocuğun dünyaya gelişinden sonra diğer mucize de annenin bebeğini besleyebilmesi için ona bahşedilen mucize besindir. Kimi nedenlerle kendi isteği dışında bebeğini emziremeyen annelere de bir çift sözüm olacak. Kendinizi bundan ötürü suçlamayın ve de üzmeyin(bu çok zor biliyorum). Siz ne olursa olsun mükemmel annelersiniz. Bebeğinize vereceğiniz sevgi ve güven inanın en az sütünüz kadar faydalı olacaktır.

       
       

2 yorum

Pozitif bir annesiniz çok güzel.. Her zaman derim doğurmaktan çok beni korkutan; emzirmeye alıştırmak, sütten kesmek, tuvalet alışkanlığı kazandırmak...bunlar beni çok zorlardı.. kolay değil anne olmak.. yinede dünyanın en güzel duygusu bana göre. :)

Evet Özlem Hanım bahsettikleriniz zor safhalar gerçekten. Allah tüm annelere sabırlar ve kolaylılar versin.

Yorum için açıklama