Sonbahar Etkinliklerimiz (1)

2 Yorum
         Geçen gün sonbaharı tanıyalım yazımda anlattığım, topladığımız nesnelerle çeşitli etkinlikler yaptık. Öncelikle topladıklarımızı küçük bir masanın üzerinde sergiledik. Sonbahar masası oldu.
Daha sonra yaprakları ve diğer topladıklarımızı gruplandırdık. İçlerinde manolya, çam, at kestanesi, zakkum, çınar ağaçlarının yaprakları vardı.
Küçük top gibi olanlar sığla ağacı meyvesiymiş. Olgunlaştıkları zaman sertleşir, tohumları dökülürmüş. Çok ilgimi çekti araştırdım. Diğeri ise manolya ağacının tohum kozalağı. En sevdiklerimden.
Bunlar da at kestanesi ağacından düşenler.
Hala sararmamış, yeşil yapraklar da vardı. Sığla ağacının yeşil yaprakları.

Meşe palamudu ağacının meyvesi. Daha doğrusu dış kabuğu.
Bu kabuktan harika bir düdük olurmuş, onu öğrendik. İşaret ve orta parmağınızın ortasına yerleştiriyorsunuz ve üflüyorsunuz. İpek şaşkın bir şekilde bunu yapan babasına baktı ve o da aynını yapmak istedi. E tabii olmayınca o da, yüzük yapmakla yetindi :)))


Yaprakları Eşleştirme
Hem yapraklarla eşleştirme yapsın hem de sayılarla ilgili bir etkinlik olsun istedim. Eva süngerinden yaprakların şeklinde parçalar kestim. Üzerlerine de sayılarını yazdım. Aynı şekilde yaprakların üstüne de sayılar yazdım. İpek de eşleştirdi. Bir yandan da sayıları söyledik. Türkçe ve İngilizce.

Kozalak Süsleme
En sevdiğim ağaçlardan olan manolyanın yaprakları ayrı, tohumları ayrı güzel. Yaprakları etkinliklerde kullanmak için çok ideal. Kalın ve sağlam yapısı ile çeşitli etkinlikler yapılabilir. Biz önce tohumu ile süsleme yaptık. Minik pon ponları üstüne taktık ve süsledik.Çok şirin oldu. 

Diğer etkinliklerimiz için takipte kalınız....
Sevgiler.....


2 yorum

Kozalak cok seker olmus ama,bizde gecen gün kirpi yaptik yapraklardan ben yardim ettim tabii ,benimkilerde bir huy var,birseyi hemen yapamadiklarinda aglamaya basliyorlar,yada birakmak istiyorlar,bende deli oluyorum,olabilir yapamayabilirsin ama neden agliyorsun diyorum cit yok! Her gördügümüzde yaprak toplayip eve geliyoruz:)9 Bu aralar bizdede ingilizce calismalari var ama Onur icin degil.3.siniftaki kizim icin,bende hatirlamis oluyorum,Almancayi ögrenmeye basladigimdan beri hepsi ucup gitmisti cünkü:(( Sevgiler size,iyibir hafta olsun hepimiz icin:))

Çocuklar böyle, neyi isteyip istemeyecekleri belli olmuyor. Yapamayınca bırakmak başka daha kolay yapacağı bir şeye geçmek lazım ki kendine kızmasın. İngilizce konusunda da çocuklarda yabancı dil öğretme yazıma bakabilirsin istersen. Orada yöntemler filan var. Sevgilerimle...

Yorum için açıklama