Emzirme Haftası ve Bir Araştırma

Yorum Ekle
            Tüm dünyada 1-7 Ekim tarihleri arasında "Emzirme Haftası" çeşitli aktivitelerle kutlanmaktadır. Konunun önemi ve gündem oluşturması amacıyla ülkemizin de aralarında bulunduğu pek çok ülke, bu hafta içerisinde çeşitli etkinliklere yer vermektedir.
            Emzirme ürünleri grubunda, 30 yıldır emziren annelerin en güvendiği marka olan Lansinoh, Emzirme Haftası'na özel araştırma ( Lansinoh Emzirme Araştırması 2014 ) gerçekleştirdi. Bir çok ülkeyi kapsayan araştırmayla günümüz annelerinin emzirme alışkanlıklarını ve emzirmeye yönelik tutumlarını gözler önüne serdi.

Araştırma İngiltere, Amerika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Macaristan ve Türkiye olmak üzere 9 ülkede gerçekleştirilmiş. Araştırmaya, yaşları 18-40 arası bebeği 2 yaşın altında olan 13 bini aşkın anne ve hamileler katılmış.
Lansinoh'un yaptığı uluslararası araştırma, ilginç veriler ortaya koyuyor. Sorulara ve cevaplara şöyle bir göz atalım isterseniz.
"Bir bebeği beslemek için en iyi yol emzirmek midir? " diye sorulduğunda, tüm ülkelerde annelerin çok büyük bir bölümü "evet" diyor. Türkiye'de bu oran %98,5. Bu soruda en düşük oran Fransa'da. 

İdeal emzirme süresi
Bu sorunun cevabı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Çin ve Türkiye dışındaki ülkelerdeki annelerin büyük bir oranı bu süreyi 6-12 ay olarak belirtiyor. Ancak Türkiye bu konuda bir istisna. Annelerin %53'ünün hedeflediği emzirme süresi 12-24 ay ve %43 gibi önemli bir oranda da bu hedefini gerçekleştiriyor. Dünya Sağlık Örgütü de 2 yaşına kadar anne sütü verilmesini öneriyor. Yalnız bu konunun tek dezavantajı annelerin 2 yaşa doğru sütten kesmek isterken bunu nasıl yapacağını kara kara düşünmesi. Hem kıyamıyorlar hem de artık 2 yaşında bıraktırmak gerektiğini düşünüyorlar. 

Gelelim emzirme zorlukları konusunda verilen cevaplara: 
Araştırmaya katılanların büyük bir çoğunluğu en yaygın cevap olarak gece emzirmek için uyanmak veriliyor. Türkiye'de annelerin %37'si gece uyanmayı en büyük zorluk olarak görürken, %30,5 oranında toplum içinde emzirmek zorunda kalmak ikinci sırayı alıyor. Bir diğer zorluk da emzirmeye bağlı yaşanan ağrılar. ( Bu sıkıntıyı yaşamayanlara ne mutlu. Doğum sonrası depresyona davetiye çıkaran bir durum. )

Doğru mu, Yanlış mı, Doğal mı?
Toplum içinde emzirmek Türkiye'de annelere göre %20 oranında yanlış bulunuyor. Bu oran diğer ülkeler arasında en yüksek olanı. İngiltere, ABD ve Brezilya'daki annelerin çoğunluğu bunun tamamen doğal olduğu görüşünde. Öte yandan Çin ve Fransa'da en yüksek oranda utandırıcı olduğu söyleniyor.  

Lansinoh'un annelere sorduğu bir başka soru ise; "bebeğinizi emziremeseydiniz bundan ötürü suçluluk duyar mıydınız?"
Bu soruya Almanya hariç tüm ülkeler den çok yüksek oranda evet cevabı gelmiş. Almanya'daki annelerin %61'i hayır demiş. ( Ben Almanya yerine Fransa olduğunu düşünmüştüm.) Türkiye'de ise ağır bir vicdani baskı var. Evet diyenlerin oranı %91. ( Emzirebilmek için gerçekten çok çabalıyoruz. Çaylar, yemekler, otlar ve daha neler neler...)

Çalışan Annelere Yönelik yapılan araştırma sonuçları
Türkiye'de doğum izni, öncesi ve sonrası olmak üzere 16 hafta. Bu da annelerin henüz bebekleri 2 aylıkken işe dönmek zorunda olması demek oluyor. Buna karşılık Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. 
Bu durumda süt izni konusu gündeme geliyor. 
Yapılan araştırmada çalışan annelere " Doğum izninizden sonra işe başladığınızda günlük 1.5 saatlik süt iznini bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar rahatça kullanabildiniz mi ya da kullanabileceğinizi düşünüyor musunz?" sorusu sorulmuş. Sadece %49 oranında evet cevabı alınmış. Buna karşılık;
Yöneticimin emzirmeye karşı tutumundan dolayı süt iznimi kullanamıyorum: %21
Servisle ulaşım sağladığım için süt iznimi kullanamıyorum: %20 
İşimin yoğunluğundan dolayı emzirme iznimi kullanamıyorum: %10 
oranlarıyla hayır cevapları alınmış.

Anne sütü sağma koşulları ve göğüs pompası kullanımı
Araştırmaya katılan annelerin çoğunluğu göğüs pompası kullanıyor. Türkiye'de bu oran %72.6. Çin %85 ile en yüksek oranda kullanım sağlarken, Fransa %65 ile en düşük. 
"İşyerinizde anne sütünün sağılması ve uygun koşullarda saklanması için uygun ortam sağlanıyor mu?" sorusuna çalışan annelerin %73'ü evet cevabını vermiş. Bu noktada da göğüs pompaları ve süt saklama poşetleri gibi ürünlerin yardımı ve yöneticinin emzirme konusundaki tutumu önemli yer tutuyor. 

En Yakın Hissedilenler
Annelik yaklaşımı açısından Türk annelerinin %48'inin kendisine en yakın hissettiği ve en güvendiği anne Gülben Ergen olmuş. Tüm ülkeler toplamında ise bu kişi: Angelina Jolie. 
Annelere "Daha fazla ünlü anne bebeğini toplum içinde emzirirse, kendinizi toplum içinde emzirme konusunda daha rahat ve güvende hisseder miydiniz?" sorusu sorulmuş. Cevap ise %54 oranında evet olmuş.
Çünkü ünlülerin toplum içinde emzirerek bu konuya olan baskıyı azaltmada etkin olacaklarına inanıyorlar. 
Türk anneleri emzirme konusundaki en büyük zorluklardan biri olarak toplum içinde emzirmeyi görüyorsa, bu konuda ünlülere büyük görev düşüyor. 

Emzirme Haftasına yönelik pek çok ülkede her sene yaptığı araştırmayı bu sene de yineleyen Lansinoh'a verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.
Yorum için açıklama