Çocuk ve Spor

Yorum Ekle
       
http://2014sports.net/sports-for-kids/
     Fiziksel aktivitenin genetik olarak kodlanmış büyüme ve gelişme üzerinde etkili olabileceğine dair bir çok çalışma vardır. Çocukluk döneminde başlanan spor hayatına yetişkinlikte de devam edildiği görülür. Sebebi bunun bir alışkanlığa dönüşmesi ve duyulan ihtiyaçtır. Bu sebepledir ki erken yaşta spor yapma bilincinin yerleştirilmesiyle çocuğun hem gelişimine olumlu katkılarda bulunulmuş, hem de sağlıklı bir alışkanlık kazandırılmış olacaktır. Bu düşünceyle çocuğun spora başlama yaşı, türü üzerine biraz araştırma yaptım. Hatta bir çocuk spor merkezinin deneme dersine katıldım. Bu denememizin ayrıntılarını bir sonraki yazımda paylaşacağım.
       
Erken Yaşta Spor ve Önemi

      Çocukluk dönemi doğumdan itibaren 11-12 yaşına kadar süren bir zamanı kapsar. Genel bir yaklaşım olarak fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimindeki seyrine bakarak cinsel olgunluğa erişmesine kadar olan sürecin çocukluk dönemi olarak ele alınması benimsenmiştir. Çocukluk döneminde fiziksel aktiviteye katılımın olumlu etkilerine bir göz atacak olursak;

1- Büyüme ve gelişmenin daha iyi olması
2- Aktif yaşam biçimi kazandırılması
3- İleride oluşabilecek hastalık risklerini azaltma
4- Vücut sağlığının olumlu etkilenmesi
5- Aşırı kilo alımının önlenmesi
6- Kemik yoğunluğunun arttırılması
7- Fiziksel yeteneklerin gelişimi
8- Vücudun hareket kabiliyetini anlama ve değerlendirme
9- Entelektüel gelişime katkı sağlama
10- Kişisel ve sosyal gelişime katkı sağlama
11- Kendine güveni geliştirme
12- Yaratıcı doğal yetenekleri geliştirme
13- Stresle baş edebilme yeteneğini kazanma
14- Kendini daha iyi hissetme, ruhsal iyilik ve gelişme
15- Konsantrasyon yeteneğini kazanma
16- Hoşgörü, iyi iletişim, saygı duyma, kendini tanıma, hedef koymayı öğrenme, zaman yönetimi becerisi kazanma, zorluklarla mücadele yeteneği kazanma, takım çalışmasını öğrenme gibi kişisel özellikler kazanma
17- Kötü alışkanlıkların edinilmesini önleme,  bunlardan bazılarıdır.
http://www.vectorstock.com/royalty-free-vector/kids-engaging-in-different-sports-vector-1809708


Yaşa Göre Aktiviteler

       Çocukların yetenekleri ve gelişim düzeyleri birbirinden farklı olduğu için her egzersiz her çocuğa uygun olmaz. En doğrusu çocuğun beceri düzeyine göre ilerlemek, özellikle çok küçük yaş gruplarında çocuğun beceri düzeyine uygun zevkli aktiviteler bulmaktır.

2-3 yaş
2 yaş itibariyle çocuklar yürür ve koşar. Topa vurabilir, iki ayaklarıyla zıplayabilirler. 3 yaşında  tek ayak üzerinde dengede durabilir, ayağıyla topu ileri atabilir, eliyle yukarı top atabilir, 3 tekerlekli bisiklete binebilir. Doğal olarak hareketlidir. Yapılması gereken şey, bu yeteneklerini geliştirmeye yönelik fırsatlar sağlamaktır. Bahçede veya oyun alanında koşma, salıncak, su içinde oyunlar, yuvarlanma gibi oyunlar önerilebilir. Bu yaşta çocuklar, takla atmak, dans etmek gibi hareketlerle de tanıştırılabilir. Ancak belli bir programa kayıt ettirilip becerilerini teşvik yoluna gidilmemelidir. Önemli olan güvenli bir ortamda aktif olabileceği bir çok olanak sağlamaktır. 
İşte anne babalara çocuklarına eğlence ve egzersiz olanakları sunabilecekleri bir kaç öneri ( kidshealth.org.)
*Penguen gibi yürüyün, kurbağa gibi zıplayın, ya da diğer başka hayvanları taklit edin
*Yüzyüze bakarak ve elele tutuşarak oturun. İleri geri sallanarak fış fış kayıkçıyı söyleyin
*Belinizden eğilerek yere dokunun. Ellerinizle yürüyün.
*Yere oturun ve çocuğunuzu bacaklarınıza oturtun, ya da köprü kurun ve çocuğunuz altınızdan emekleyrek geçsin.
*Müzik dinleyerek birlikte dans edin.

4-6 yaş
Bu yaştan sonra çocuk, takım oyunlarına katılabilir. Seksek, ebelemece, yüzme, yakalamaca gibi oyunlar oynanabilir. 3 veya 4 tekerlekli bisiklet kullanabilir. Dans, ip atlama etkinlikleri yapılabilir.

2-6 yaş
Bu yaş grubu henüz fırlatma, yakalama, koşma, sıçrama, atlama gibi hareketin temel becerilerini öğrenmektedirler. Düzenli bir egzersiz programı önerilmez. Temel motor becerilerini geliştiren oyunlar oynamak daha doğrudur.

7-10 yaş
Bu grup çocuklar temel hareket becerilerini edinmişlerdir. Hafızaları ve karar verme yetileri gelişmiş olduğundan bazı oyunların stratejilerini kavrayabilirler. Ancak bazı organize takım oyunlarının gerektirdiği karmaşık hareket ve becerileri başaramayabilirler. Top oyunları, tenis, masa tenisi, paten, dans, jimnastik, futbol, yüzme önerilebilir.

10 yaş ve üzeri

Artık çocuklar karmaşık aktivite gerektiren takım oyunlarına katılabilirler. Çocuklar kaybetmeye tahammül edemeyebilir. Çocuk spor ahlakına ve amacına ısındırılmalıdır. Bu yaşa gelene kadar aerobik ve dirençli egzersiz programlarına başlanması doğru değildir.Ergenliğe kadar uzun mesafe koşularına izin verilmemelidir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

   Çocukların kemikleri büyüklerinkinden farklıdır. Kemik uçlarında büyüme plağı denilen ve uzamayı sağlayan kısımlar vardır. Bu büyüme kızlarda 13-15, erkeklerde 15-17 yaşa dek açık ve aktifdir. Kemiğe aşırı yük bindiğinde tendon ve bağlardan çok, bu büyüme plakları zedelenir. Aşırı kullanıma bağlı olarak büyüme plaklarında enflamasyon oluşabilir. Bu yüzden yaşına ve gelişime uygun aktiviteler yaptırılmalıdır.
     Sonuç olarak erken yaşta fiziksel aktivite yapan çocuklar, hayatları boyunca hareketli kalmaya daha çok eğilimlidir. Bu hareketlilik de sağlıklı kilo, kendine güven, bir çok hastalık riskini azaltma ( tansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi ) kazanımlarını beraberinde getirir. 
     Bizim Spor merkezi denememizi de bir başka yazımda anlatayım diyorum. Görüşmek üzere...Sağlıcakla kalın...   
Yorum için açıklama