Çocuk Spor Merkezi'nde Bir Ders

2 Yorum
            Spor yapmanın önemi küçük yaşlarda kavranırsa sanırım daha kalıcı oluyor. Bu alışkanlık kazandırıldığında, bir daha kolay kolay vazgeçilmiyor. Şahsen düzenli bir spor hayatım ve spora aşırı bir ilgim olmadı. Başladım ve devam ettirmedim. Ama hep başladım. Evde bile yapıp azimle devam ettiğim olmuştur. Ama sürekli değil işte. Halbuki spor hayatınıza erken yaşlarda girerse alışkanlığa dönüşüyor ve bir daha bırakılmıyor. Aslında spor yaptığım zaman kendimi çok iyi hissediyor ve yapmayınca eksik hissediyorum ama sonuçta bir gün geliyor yine bırakıyorum.
            Uzun lafın kısası İpek için öyle olmayacak diyorum. Erken yaşta bilinçlenmesini sağlayıp sevdiği bir sporla ilgilenmesini istiyorum. Yoga ile henüz 4 aylıkken tanıştırmıştım. Yine kararlı olduğum bir dönemdi. Kendim yaparken ona da bazı hareketleri yaptırıyor, birlikte eğleniyorduk. Sonra o da bitti. Bu ara yine başlamak istiyorum. Ancak İpek'i bırakacak kimse olmadığından onunla beraber gidebileceğimiz bir yer arıyordum. Anne çocuk yogası olabilirdi mesela. Hem gidip gelmesi zor olmayacak hem de bütçeyi zorlamayacak bir yer arıyordum. Henüz bulamadım. Ama bu araştırmalarım sayesinde My Gym çocuk spor ve oyun merkezine rastladım. Telefonla görüştüğümüzde bizi deneme dersine davet ettiler. Yok kendim için değil, yalnızca İpek içindi burası. Neler yaptırıyorlar bakalım diyerek kalktık gittik.
          Sabah saat 10-11 dersine davetliydik. Bize en yakın şubesi olan Akatlar my gym'e gidecektik. O da Mustafa Kemal Merkezinin içindeydi. Yeri ararken biraz geç kaldığımızdan derse yarım saat sonra katılabildik. Büyük bir salon ve içerisinde çok çeşitli ekipmanlara sahip bir yerdi burası

İpek doğrudan minderlere koşup atlayıp zıplamaya başladı.
Salonda miniklere yardımcı öğretmen abiler vardı. İpek'in denge tahtasında yürümesine yardım ettiler.
Oradan inince trambolini fark etti. Doooğru üstüne...
Pek çok tırmanma imkanı ve ekipmanı olan salonda İpek bir oraya bir buraya koşturdu.
Denge tahtası ve inişli çıkışlı rampalı yollar tam da İpek'in macera sevdasına hitap ediyordu.
Kaydırak keyfi de unutulmamıştı elbette.
Tırmanma şeridi daha büyük çocuklar için tabii.
Farklı bir kaydırak kurulup çocukların yuvarlak bir sepet içinde kaydırılması oyununa geçildi. 
Daha sonra salıncaklar kuruldu. İniş çıkışlardan yorulan minikler salıncakta dinlenme fırsatı buldular.
Vee gelsin top havuzu, gelsin oyuncaklar...Oyun zamanı.
Sakin müzik eşliğinde oyun oynayarak rahatlama bölümüne geçtiler.
Oyuncaklar toplandıktan sonra küçük bir sahne kurulmasıyla kukla oyunu başladı. Kısa bir gösterinin ardından kuklalarla vedalaşılıp güzel bir şarkıyla derse son verildi.

Bizim için farklı bir deneyim oldu. Ancak dünkü yazımdan sonra acaba çok da gereği var mı ki diye düşünmeye başladım. Yazımda da anlattığım gibi bu yaş grubundaki (2-3 yaş)çocukların yapacağı fiziksel aktiviteler koşma, atlama, zıplama, park ve bahçelerde oynamak gibi etkinlikler. (Hatta bununla ilgili öneriler için bakınız önceki yazım.) Hal böyleyken çocuğu ille de spor merkezine götürmek için bir gerek yok diye düşünüyorum. Ancak "Çocuğum belli bir ortamda bu faaliyetleri yapsın, belli aktivitelerle enerjisini boşaltsın, bilinçli bir şekilde spor yapmaya da başlasın" derseniz tabii ki o da size kalmış. Mekanı beğendim. Öğretmenleri çocuklarla gayet ilgili. Spordan sonra yaptırılan aktiviteler çocukların zevklerine uygun. Şarkı söyleme , kukla oynatma gibi eğlenceli etkinlikler programa katılmış. Ayrıca üye olunduğu takdirde oyun gruplarına da ücretsiz katılabiliyorsunuz. Öyle ki bu programa göre haftanın her günü çocuğunuzu buraya götürüp o günkü etkinliğe katabiliyorsunuz.

Üyelik ücretlerinden de bahsedecek olursam:
My Gym üyeliği: 8 haftalık- 750 TL
                            12 haftalık- 1050 TL olarak belirlenmiş.
Bu üyeliğine oyun grupları da dahil olmuş oluyor.

Yalnızca oyun grupları üyeliği de var. Onların fiyatı da şöyle:
23-33 aylık çocuklar için Mommy&Me grubu: Haftada 2 gün aylık 975 TL şeklinde.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız http://www.mygym.com.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.2 yorum

Baslikta "ders" deyince bende baska birsey anladim,yazinin sonuna gelince anladimki bu normal Ders imis:)) Kusura bakma,suan cok uykusuzum tuhaf tuhaf konusuyorum! ogluma öglen disari cikarken,"hadi bisikletini giy" demisim,cocuklar epey güldü:)) Güzel bir yere benziyor ama fiyatlarida epey tuzlu gibi,burda böyle yerler var ama parasiz,sirf cocuklar dediginiz gibi spora alissin,evden ciksinlar diye belediye karsiliyor,öyle oldugu halde cok kalabalik olmuyor,cünkü herkes calistigindan zaten cocuklarina bir yer ayarlamis oluyorlar,cocuklarin cok sevdigi seyler yalniz bu aletler,benimkilerde bayilir,mesela haftada bir bir spor üyeligi var Ilayda`nin (kücükten basliyor) aylik 7 Euro,bir yillik yada alti aylik aliniyor,ayni aletlerin büyük olanlarindan var ve oyunda yaparak ayrica cok egleniyorlar,Ipek daha cok kücük gercekten,illaki gitmesine gerek yok tabii,belki biraz daha büyüynce söyle güzel bir dal secip devam edebilir,cokta güzel olur,simdilik sevgiler size...

Oralarda çocuklar için çok daha iyi imkanlar var canım. Ülkemiz maalesef ne eğitime ne sağlığa gereken önemi veremiyor.
Bu arada yazılarına çok ara vermişsin. hadi bekliyoruz.Öptüm sevgiler :)

Yorum için açıklama