Doğayı Tanıyalım 3 (Yaz)

8 Yorum
Yaz deyince başka ne gelir ki akla? Deniz, kum ve güneş. Doğayı tanırken en çok kum, deniz kabukları ve taşları inceledik. Üstelik bu tanıyışımız sürekli haşır neşir olarak, görerek, yaşayarak öğrenme şeklinde oldu.
Kum, taş ve deniz kabukları her çocuk gibi İpek'in de ilgi odağı oldu.

Kumdan yapılan kaleler, çeşit çeşit taşlarla oynanan oyunlar, yosunlar...her şey ilginçti İpek için.
Büyülü güzelliğiyle çocukları başta korkutan ama sonra vazgeçilmez olan deniz, yazın en güzel eğlencesiydi. 

Güneşe çıkılması tehlikeli olmayan saatlerde bol bol güneşlenerek D vitamini depoladı. Buz gibi denize girip soğuk duşlar alarak bağışıklığını kuvvetlendirdi. Pek yemek yemedi, iştahı artmadı ama olsun daha iyi uyudu. Derler ya hani, gıdasını uykudan ve havadan aldı. Enerjisini bol bol harcadı. İlk kez dondurmayla tanıştı. Tabii ki sevdi :)  

Evimizin etrafındaki ağaçları tanıttık. Ceviz ağacı, kaktüs, üzüm asması, elma ağacı, zeytin ağacı. Eve her giriş çıkışımızda isimlerini söylüyordu.

 Evin balkonundan görünen ceviz ağacı ve üzüm asması. Dalından koparıp yemek de ayrı bir güzeldi.

Ceviz ağacının dallarına konan ağustos böceğini tanıdı. 

Doğayla içi içe, deniz ve güneşten bol bol yararlandığımız tatilimizde yaz mevsimini tüm güzellikleriyle tanıdı. Sıcaktan bunalmak hatta vücudunun her yanını saran islik ve alerji ise yazın hoş olmayan yanlarıydı İpek için. 

Her mevsimin yaşanacak güzellikleri, tanınacak özellikleri var. İpek'e tanıtırken ve onunla yaşarken pek çok şeyin daha çok farkına varıyor ve ayrı bir tat alıyorum. 

Her anından keyif aldığımız günler, aylar, mevsimler olması dileğiyle....

8 yorum

Cocuklarla yeniden buyuyor herseyin tadina variyor insan cogu zaman.iyiki varlik allah evlatlarimizi korusun 🙏

iste en guzek duyusal aktivite. dogada olmak gibi var mi ....

Evet iyi ki varlar canım. Amiiin.

İşte bunlar en güzel etkinlikler:):)Keşke yavrularımız şehirdeki taş yığınlarından kurtulsa da böyle güzellikleri her zaman görebilseler:(:(

Anneysen ya da anne adayıysan,çocugunla eğlenerek onu eğitmek istiyorsan,yemek yapmayı seviyorsan,kendin yap projeleriyle alakalıysan,dikmeyi,örmeyi,kesmeyi ve de biçmeyi seviyorsan haydi bloğumaa:):)
http://hobidelisii.blogspot.com.tr/

Çok haklısınız. Ancak şehirde de fırsatlar yaratmak gerek. Yeşillik ve bir tutam toprak bulduğumda seviniyorum.

Yorum için açıklama