Çocuklara Yabancı Dil Nasıl Öğretilir?

9 Yorum
                                                          
                                                                                  http://www.setkitap.com/asp/menu_items.asp?ID=43 sitesinden alıntıdır.

             Çocukların yabancı dil öğrenmesi ile ilgili yazımda, çocukların ikinci dili öğrenebileceği ortamları yazmıştım. Bu yazımda ise yabancı dili nasıl öğretebileceğimiz konusundan bahsetmek istiyorum.
             Biz  İpek ile çift dille iletişim kurarak yabancı dili öğrenmesi yoluna gitmedik. Sebeplerini diğer yazımda belirtmiştim. Ama eşim ve ben zaman zaman İngilizce konuşmayı, etkinlikler yapmayı sürdürdük.  İletişimimizi ana dilimizle (Türkçe) kurduk, ancak İngilizce de konuşarak, kitap okuyarak destek verdik. Şimdi İpek bazı konuşulanları, sorulan soruları anladığı gibi, İngilizce şarkılar söyleyip alfabeyi sayabiliyor. Diyeceğim şu ki, öğretilen her şey bir işe yarıyor. En azından kulak aşinalığı olup, sağlam bir alt zemin hazırlıyor. Gelelim neler yapabiliriz konusuna.

             *Henüz konuşamayan bir bebek, duyarak ve dinleyerek yabancı dile aşinalık kazanır. Benim bebeklikten beri İpek'e söylediğim şarkılar vardı. Büyük bir dikkatle beni dinlerdi. Mesela en sevdiğim ninniler şunlardı.
1- Lullaby and Goognight ( Dinledikçe ilk bebeklik günlerini ve hamilelik günlerimi hatırlıyorum. Bu müzikleri hamileliğimden itibaren dinledim ) Hala bu ninniyle uyur. Sözsüz versiyonunu dinleyerek.
2-  Little Baby Sleep
 3- Hush Little Baby
 4-  Rock A Bye Baby

       * Aynı şekilde kitap okunarak, resimler gösterilerek yine kulak aşinalığı kazandırılır. Bu kitaplar biraz daha büyüyünce etkinlik kitaplarımız oldu.
Kitapta yan tarafta verilen nesneleri resmin içinde buluyorduk. İngilizce soruyor, söylüyorduk. Zamanla yandaki resmi göstermeme gerek kalmadan, bir nesneyi İngilizce sorduğumda resimden gösterebiliyordu. 
Türkçesi ve İngilizcesi birlikte verilen bu kitap, İngilizcesini geliştirmek isteyen ebeveyn için de uygun olabilir.

Kelimelerin resimlerle birlikte verilmesi hafızada kalıcılığı sağlıyor. 


     *Konuşmaya başlayan çocuk, yeni kelimeler öğrenirken, İngilizcesi de birlikte verilebilir. Dışarıda dolaşırken, hayvanları tanıtırken, gördüklerinin İngilizce anlamlarını da verirdim. Mesela köpek görünce "dog" demeyi, çiçekleri koklarken "flower" demeyi de öğretiyordum. Hem bunları ders olsun diye değil, zevk olsun, eğlence olsun, daha çok konuşma olsun diye de yapardım. Çünkü o kadar açıklar ki öğrenmeye, ve de istekliler ki bir şeyler kapmaya, büyük bir dikkatle dinliyorlar bizi.

        *Şarkı dinlemenin, söylemenin etkisi de oldukça fazla. Hatta öğrenmenin en eğlenceli yolu. Bizim günlük her sabah dinlediğimiz belli şarkılar vardı. 
 Brush my teeth Dişlerini fırçalarken söylemek, diş fırçalamaya da teşvik de ediyor
Yes No Please İlk bilmesi gereken kelimelerden oluşan şarkı
Days Of The Week Günleri de öğrendi
Shapes song Şekiller
Shapes song Şekiller
Phonics song Alfabeyi öğrenirken seslerle öğreten şarkı
Phonics song Farklı bir versiyonu
ABC song Alfabeyi bu şarkıyla öğrendi
Five Little Monkeys Oynayarak öğrendi. Hem söylüyor hem yapıyor :))
Heads and Shoulders Hareketleriyle yapınca vücut bölümlerini de öğreten şarkı

* Bunlardan başka izleyip öğrenebileceği programlar gösterilebilir. İpek'in 2 yaşına kadar TV izlemesini istemedim. Bilgisayar, telefon vs.den de uzak tuttum. Şahsi fikrim ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olduğu yönünde. Artık 2 yaşını geçtiğinden sınırlı olarak izlettiğim çizgi filmler, şarkılar var. Yukarıda yazdığım şarkılar dışında, sevdiklerimizden:  

Wheels On The Bus Bu şarkının pek çok videosu var ancak en çok sevdiği bu.
Ten in the bed Bayılıyor. Chu Chu Tv nin videoları çok ilgisini çekiyor. 
Incy Wincy Spider Taklidini bile yaparak söylüyor.
Nursery Rhymes 20 şarkıdan oluşan çok güzel bir video. Şarkıları sözleriyle birlikte 2 kez üst üste veriyor. Daha sonra da sözsüz olarak yalnızca müzik verip öğretmeye çalışıyor. Yine eşlik etmek isteyen bazı ebeveynlerin işine yarayabilir.
Animal Songs 15 şarkıdan oluşan eğlenceli video.
Smurfs Şirinler çizgi filmini izliyoruz. İngilizce ve 15-20 dakikayı geçmeyecek kadar.

* İngilizce oyunlar oynanabilir. Oynayarak öğrenmek, çocukların en keyif aldığı şeylerdendir. Örneğin; bazı oyuncaklarının İngilizcesi öğretildikten sonra, oyuncak bir yere saklanır. Oyuncağın nerede olduğu sorulur. O oyuncak yerine başka oyuncak gösterilip her birinin İngilizcesi söylenerek o olup olmadığı sorulur. Dikkat çekici bir oyundur. 

          Sonuç olarak çocuklara yabancı dil öğretirken, konu bir ders çalışma gibi görülmemeli ve asla zorlayıcı olunmamalıdır. Öğrendiklerinin bir anda geri dönmesi beklenmemelidir. 

          Dil öğrenmek aynı zamanda zihinsel bir aktivitedir. Bu aktiviteyi olabildiğince eğlenceli hale getirerek yapmak hem bizim hem de çocuk için daha iyi olacaktır.

Sevgilerimle....
31/08/2014

9 yorum

Bu videolar cok ise yariyor gercekten,tesekkürler,3 yasindaki oglum Almancayi söktü,ablalarindan duyarak,cizgi film destekli,Ingilizce sayilar ve renklere de bakiyorlar bazen,karistirmasin diye üstüne düsmüyorum simdilik...Tabii en önemlisi bu isi eglenceli hale getirmek...sevgiler,kolay gelsin ...

Teşekkür ederim canım. Çocuklar erken yaşta bir kaç dili aynı anda öğrenebiliyorlar. Merak etme karıştırmaz :)

canım ben kuzumla küçük yasta rusça konuşmaya başladım. bayağı soktu. Bebekken onunla uzun süra türkçe yerine rusça kon uştum. Sonra bizim kuzuda biraz sorun oldu. türkçeyi kırık konuştu ilk etapta. hatta gittiğimiz tatil köyünde rus çocuklarla sorun yaşamadan konuştu. Sonra baktık türkçede sorun yaşıyoruz bıraktım. Türkçeyi düzeltmeye calışıyorum su an. ha ha :))
Dil öğretmek önemli ama benim gibi suyunu çıkarmadan. Şimdi bıraktım Oğlumda aynı hatayı yapmadım. birkaç kelime gel git ye gibi türkçenin arasında sıkıştırıyorum. O konuşuyor ama o kelimeere göre tepki veriyor
en iyisi once türkçeyi öğretip sonra diğer dilleri öğretmeye beşlemek. Çok güzel bir ol gösterme olmuş. harika paylaşım

Hiç merak etme canım hepsini alacak kapasitede onlar. Yalnızca biraz zaman tanımak gerekiyor..
Çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle...

YouTube'da mevcut eğlenceli videolardan çocuğunuzun renkleri ingilizce olarak kolaylıkla öğrenmeisni sağlayabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=eg0TMAEg5Ec&list=PLh3jzeFqWrN-wKu2CHU3gqyvZr8WXbLzT

Hem ingilizce hem türkçe olan kitapların isimlerini ögrenebilirmiyim? Piyasada bu kalınlılta kitap bulamadım malesef

Merhaba paylaşımınıza bayıldım. Ben de naçizane İngilizce için 17 aylık kızıma 3. Ayından itibaren İngilizce şarkı dinletiyorum, ayrıca İngilizce video ve kitapla destekliyorum . Fakat sıkıntım Türkiye'de fazla İngilizce bebeklere yönelik kitap olmaması. Sizin ilettikleriniz Harika duruyor, çok almak isterim lakin yayınevleri ve kitap isimlerini göremedim. Rica etsem kitap isimleri ve yayın evlerini hatta çok zahmet vermezsem nereden tem'in edebileceğimi de iletebilir misiniz. Not:İstanbul'da yaşıyorum.

Merhabalar,
Ben de çocuklar için geliştirdiğim görsel ingilizce öğrenme uygulamasını sizinle paylaşmak isterim :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yumanaapps.wordswithpics

ücretsiz olarak android telefon ve tabletlere indirilerek kullanılabilir. Faydalı olması dileğiyle...

Yorum için açıklama