Çocukla Yolculukta Nelere İhtiyaç olur?

2 Yorum
Tatil Günlükleri: 
Yolculuk Öncesi
27-07-2014
Resim lulata.com sitesinden alıntıdır.

Öncelikle  çocukla çok uzun yola gidilmemesi tavsiye olunur. Tabii eğer çocuğunuz arabaya biner binmez uyuyan ve hiç şikayet etmeyen cinstense o başka. İpek bebekliğinde arabaya biner binmez uyuyanlardan değildi. Ama uyursa da güzel uyurdu. Biraz büyüdükten sonra değil uyumak araba koltuğuna binmeyi bile reddetmeye başlamıştı. Sonra oturan modele geçince, yani yatar pozisyondan kurtulunca yine sevmeye başladı. Ama dediğim gibi hiç bir zaman binse de uyusa modeli olmadı. İpek uyku saatleri ve yeri düzenli olan bir çocuk. Belli saatlerde yatağında uyursa normal şartlarda iyi uyur. Yatağından başka yerde uyuduğu zamanlar uyku saatine denk gelmişse yarım saatten fazla uyumaz. Ama sürekli giden bir araçta olunca muhtemelen uykusuna devam edebilir diye düşünerekten yolculuk saatimizi İpek’in uykusuna göre ayarladık. Gidilecek yol İstanbul- İzmir. Karayolu ile 8-9 saat süren bir yolculuk bizi zor durumda bırakabilirdi. Deniz yolu seçeneklerine baktık. Gidişimiz bayram tatiline denk geldiğinden Yenikapı- .Bandırma feribotunda yer bulamayınca Yenikapı- Bursa feribotunda sabah saat 7.30' a biletimizi aldık. Planımız şuydu. 1.5 saati deniz yolculuğu ile ve rahat hareket edebileceği bir yerde geçecekti. Koltuğumuzu da çocuk parkının hemen yanındaki yerden aldık. Böylelikle ilk saatlerimiz hepimiz için kolay geçecekti. İndiğimizde saat 9 civarı olacak ve öğle uykusuna 3 saat kalacaktı. İşte en önemli nokta burasıydı. 3 saat İpek'i arabada oyalamak. Tedbirimi alarak en kolay ulaşılır yere koyduğumuz çantanın içine kitaplar, oyuncaklar ve oyalayacak ne varsa koydum. Cephanelerim hazırdı. İşte malzemelerimden bazıları.
Sesli kitaplardan iki tane. Düğmelerine basınca sayfalarda sözleriyle yer alan şarkılar çalıyor. 
Çıkartma etkinlikleri bir harika. Çok işe yarıyor. 
Sevdiği oyuncaklardan da aldım yanıma. Bir de dökülüp saçılmayan, ilgisini çeken bir oyun olan Maze of the animal. ( Hayvanları doğru yere toplamaya çalışılan güzel bir oyun )

Biraz da müzikle oyalarım diye düşündüm. İpek’in severek dinlediği şarkılar vardı. Onları mp3 e kaydedip yolda dinlemek üzere hazır ettim. ( Fikir için sağol Müjgancığım) Dinlediğimiz şarkılar da şunlar.
Arı vız vız
Arkadaşım Eşşek
Kırmızı Balık
Oynaya Oynaya Gelin Çocuklar
Heads and Shoulders
Five Little Monkeys
Wheels On The Bus
ABC song
Days Of The week
Ten in the bed
Shapes song

Bu şarkılar evde de genelde dinlediğimiz şarkılar olduğundan ve birlikte söylediğimizden, arabada da dinleyerek ara sıra eşlik etti.

                                                                       Yolculuk

Sabah koştura koştura yetiştiğimiz feribotla ( değişmez bir kuraldır bizim için J bilen bilir J )1.5 saat süren yolculuğumuz gayet iyi geçti. Oyun odasında 2 oyuncak dümen, büyük bir boncuk, harf oyunu ve çizgi film izletilen bir TV vardı. İpek’ten başka 7-8 çocuk daha vardı. Hareket edip enerjisini atmasını ve arabada uzuuun uzun uyumasını çok istiyordum. Yolculuğumuzun ilk bölümü başarılı ve sorunsuz geçti.( Deniz yolculuğunu -imkanınız varsa- kesinlikle tavsiye ederim. ) Saat 9.30 gibi Mudanya'ya vardık. Saat 11.30'a kadar mola vermeden kah şarkılarla kah kitaplarla devam ettik. Sonra hepimiz bir molaya ihtiyaç duyduk. 12.00'de beklenen uykusunu uyumadan önce biraz ferahlasın çocuk diye düşündük. Arabaya bindiğimizde tekrar canlanmış gibiydi ama yarım saat içinde uykuya dalmasıyla birlikte arabada sıkıyönetim başladı. Arkadan öne işaret diliyle anlaşıyor, İzmir'e varana kadar uyumasını temenni ediyorduk. Yemek molası bile vermeden 14.45'te İzmir'e vardık. İpek uyuduktan 40 dakika sonra alıştığı üzre uyandı. Hatta biraz da konuştu kendi kendine ve ben bir daha uyuyacağına kanaat getiremezken, hoop bir uyudu bir daha İzmir de uyandı. Oh be yolculuk süper, hem de tüm cephaneleri bitirmeden son bulmuştu. Ancakkk varacağımız yer Seferihisar ilçesinin de biraz ilerisinde yani ortalama 40 dakika uzaklıktaydı. Biz henüz yemek yememiş olmaktan mütevellit önce yeğenimle buluşup Balçova'da yemek yiyelim dedik. En serin yer olarak bir AVM'ye girmeyi düşündük ancak günlerden Pazar oluşu ve İzmir'in de kendine has trafiği sayesinde 7 saatlik yolculuğumuzdan daha zor geçen 2 saat bekliyordu bizi. Avm'de park yeri bulamama, yiyecek bir şeyler arama, sıcaktan bunalma, yorulma, sonrasında yola çıkıp da tuttuğumuz evin uzak oluşu ve bir türlü ulaşamama gibi sebeplerle bir gün boyunca yolculuk yapmış gibi olduk. Demek ki neymiş bir an önce koştura koştura, nasıl olduğunu tam bilmediğin eve varmaya çalışmayacak önce ablaya uğranıp biraz dinlenilecek, yemekler yenecek, sonra da güç toplayıp varış noktasına ulaşılmaya çalışılacakmış. Çocukla olunca her şey çok daha  büyük sorun olabiliyormuş Çocuk sıcaktan pişti, açlıktan göçtü, yorgunluktan huysuzlandı.

Velhasılı kelam çocuğu oyalamak için cephanelerinizi akıllıca kullanmalı, tek seferde bir atış yapmalısınız. Biz müzikten sonra çıkartmalarla devam etmiştik. Biraz uyku, biraz da maze oyunu ile geçti vakit. Bu arada  yanıma puzzle da almayı düşünmüştüm ama parçalarının yere düşüp aranma sıkıntısı yaşatabileceğinden almamaya karar verdim. Düşebilen parçalar tavsiye etmem. Bizim yolculuk maceramız böyleydi. Belki sizlere de fikir olur. Yola çıkacak olanlara iyi yolculuklar olsun...

2 yorum

İpek teki uyku problemleri aynı Ela daki gibi sorunlu :) bizde haftasonunuola çıkacagız arabayıda hiç sevmiyor insallah sizin kadar sorunsuz atlatırız gitmekten vazgeçmezsek tabi :) o derece tırsıyoruz ela ile yolculuktan :))

Sevgili Gülşah, umarım yolculuğunuz iyi geçer. En sevdiği şeylerden bulundurmaya çalışın. Bir de eğer iştahlı bir çocuksa yiyecek atıştırmalıklar vermek bir fikir olabilir. Uzun yol mu?Deniz yolu imkanı var mı?

Yorum için açıklama